Skoči do osrednje vsebine
Prijava v aplikacijo

Ste pozabili geslo?

Registracija

Predlagam vladi
Predlog z odzivom pristojne institucije

Dvojno obdavčenje - delo v tujini

7675 OGLEDOV 11 KOMENTARJEV

Vedno več slovencev je prisiljeno iskati službo v tujini. V Slovenija ni dela (velika brezposelnost), sedaj se mora delavec odpravit delo iskati v tujini. In na koncu bo kaznovan (s dvojnim obdavčenjem), ker v Sloveniji ni dovolj delovnih mest. V EU obstajata dva tipa rešitev dvojnega obdavčenja. 1. Dve državi se lahko dogovorita in se davki plačaj samo tam, kjer se dobi dohodek (torej v tuji državi). 2. In seveda potem dvojno obdavčenje, kjer se plača davek tam kjer se dobi dohodek, zraven tega pa se v domači državi plača razlika davkov. Slovenija se v večini primerov poslužuje druge opcije. Glede na to, da smo mnogi delavci prisiljeni iskati delo v tujini (večina se nas vozi, nekateri pa tudi stanujejo v državi kjer delajo), mislim, da bi bilo potrebno, da se vsaj s našimi neposrednimi sosedi (Avstrija, Madžarska, Italija, mogoče tudi Hrvaška) spremenijo te dogovore v tip 1. V kolikor se ne naredi nekaj v tej smeri, se lahko zgodi, da se bodo nekateri (vsaj mlajši) delavci odločili, da se izselijo. Dosedaj tega problema ni bilo, saj je bila v veljavi olajšava za to dvojno obdavčitev, ki pa je naslednje leto več ne bo.

12 glasov

6 glasov

Če bo predlog prejel vsaj 11 glasov za in več glasov za kot proti, ga bomo poslali v obravnavo pristojnemu ministrstvu.

AVTOR A Aleksander Rozman 1 predlog
STATUS PREDLOGA
  • PREDLOG POSLAN
  • KONEC OBRAVNAVE
  • ODGOVOR

Odgovor


3. 12. 2013

Odziv Ministrstva za finance

Republika Slovenija je država, ki v vseh sklenjenih sporazumih o izogibanju dvojnega obdavčevanja dohodka in premoženja uporablja metodo navadnega odbitka (edina izjema je sporazum s Švedsko, ki je edini sporazum, ki ga je sklenila še SFRJ in ga je Slovenija v svoj pravni red prevzela z aktom o nasledstvu). Enaka metoda in način njenega izvajanja je na splošno določen tudi z domačo zakonodajo za primere, ko Slovenija z določeno državo ni sklenila navedenega sporazuma (Zakon o dohodnini in Zakon o davku od dohodkov pravnih oseb).

Pri metodi navadnega odbitka - kot metodi odprave dvojne obdavčitve - država rezidentstva izračuna davek od zavezančevega skupnega dohodka ali premoženja, vključno z dohodkom ali premoženjem iz vira v drugi državi, ki se po mednarodni pogodbi lahko obdavči v tej drugi državi (vendar brez dohodka ali premoženja, ki se po mednarodni pogodbi lahko obdavči samo v tej državi vira). Tako izračunani davek se zmanjša za davek, plačan v drugi državi, vendar le za znesek davka, plačanega v državi vira, ki je enak davku, ki bi ga država rezidentstva sama odmerila od dohodka, doseženega v drugi državi.

Z navedeno metodo je zagotovljeno, da ne more priti do dvojne obdavčitve, če posameznik, rezident Slovenije, opravlja svoje delo v drugi državi in od teh dohodkov plačuje davek v tej drugi državi. Država rezidentstva – v tem primeru Slovenija - je dolžna v skladu z metodo, ki je določena z mednarodnim sporazumom, odpraviti dvojno obdavčitev.

Priloge:

Komentarji