Skoči do osrednje vsebine
Prijava v aplikacijo

Ste pozabili geslo?

Registracija

Predlagam vladi
Predlog z odzivom pristojne institucije

Prenapolnjeni azili in zapuščene živali

3209 OGLEDOV 8 KOMENTARJEV

Že vrsto let se ukvarjamo s težavo prenapolnjenih azilov za zapuščene živali v Sloveniji. Ker imamo zakone kar dobro napisane (le kazni za povzročitelje kaznivih dejanj v teh primerih so premajhne, pa naj bodo denarne ali zaporne) je treba pogledat kje je prvi šibki člen, da je do tega stanja sploh prišlo.

 

Začeti je torej treba na začetku in to je slabo opravljano delo iz strani inšpektorjev VURS-a. Predlagam torej, da se jim zagotovi le minimalen dohodek, ostanek plačila pa si naj zagotovijo z izdajanjem kazni kršiteljem, se pravi tistih kazni, ki jih bodo napisali na terenu ... Vzemimo da dobijo 10 % in če se malo poigram s številkami - ob 15.000 EUR izstavljenih kazni, bodo dobili dodatnih 1500 EUR plače. Da nadaljujem ... ostali denar naj se nakaže vsem azilom po Sloveniji, da se kupuje hrana, zdravila, plačujejo veterinarski pregledi etc iz tega denarja. Kaj se bo torej zgodilo? Kot prvo, zavetišča bodo imela polne blagajne, ljudje pa bodo začeli upoštevati zakone, ki jih do sedaj niso. Zraven tega je treba ljudem, ki oddajo psa v zavetišče iz NEUTEMELJENIH razlogov (utemeljeni so bolezen, smrt lastnika, izguba prostora kjer so živeli ...) naložiti, ne samo da plačajo za žival ob oddaji v azil, ampak da morajo novemu lastniku (ki po novem več ne bi plačal živali iz azila ob prevzemu le-te, kot to mora sedaj) plačevat hrano in veterinarja do konca življenja živali, ki jo je zavrgel ... Red je potrebno narediti tudi na področju vzreje živali, kjer je to potrebno dovoliti, odvisno od vrste živali, samo pod določenimi pogoji in na določen časovni razmak. Tako bi recimo pri rodovniških pseh lahko kotila psička samo na vsaka tri leta, da se prepreči zaslužkarstvo na tem področju, zaradi katerega trpijo- živali. Da ne govorim o nekontroliranih leglih, ki jih je v Sloveniji tako 80%, čeprav je to prekršek, v primerjavi s Finsko, kjer se to pojavlja le v 2%. Zadosti je pogled na spletno stran Bolha, kjer se podarjajo ali prodajo živali, da se lahko moje trditve tudi dokažejo. (Inšpektorjem je potrebno zagotoviti dostop do interneta). Ne smem pozabiti tudi na prodajo eksotičnih in manj eksotičnih živali po prodajalnah z živalmi v Sloveniji, kjer se živali lahko prodajo VSAKOMUR, ki je polnoleten, ne glede na to, če se na žival, ki jo bo kupil sploh spozna in ali ji lahko nudi potrebne življenske pogoje ali ne. To je trgovina, ki je vse drugo kot pa v korist živali, ki se tam prodajajo.

Ob strogem upoštevanju teh navodil, bodo azili v Sloveniji prazni v roku največ dveh let. Potreben bo najverjetneje samo eden, pa še ta, kot sem že napisala za oddajo živali, ki je bila utemeljena.

Inšpektorjem VURS-a je potrebno zagotoviti delo tudi PO tem, ko bodo VZPOSTAVILI RED na tem področju, saj bodo morali še dalje opravljati vsaj preventivno delo, za katerega pa bodo dobivali tudi enak osebni dohodek, kot so ga dobivali v tem prehodnem času, ko so še bili plačani po procentih, seveda pod pogojem, da bodo vzdrževali stanje, ki se bo vzpostavilo. Za konec naj dodam, da se ob sprejetju predloga zgoraj zapisanega, še da pogajati o procentih plače za inšpektorje, tako kot je tudi potrebno opraviti razgovore s poznavalci določenih živalskih vrst, kar se tiče pogojev in časovnega razmika za legla. Tkalec Nataša- Natawe Marčinkova 1, Maribor

26 glasov

1 glas

Če bo predlog prejel vsaj 11 glasov za in več glasov za kot proti, ga bomo poslali v obravnavo pristojnemu ministrstvu.

AVTOR N NATAWE 1 predlog
STATUS PREDLOGA
  • PREDLOG POSLAN
  • KONEC OBRAVNAVE
  • ODGOVOR

Odgovor


11. 12. 2019

Odziv Ministrstva za javno upravo

Zakon o zaščiti živali med drugim ureja tudi nadzor nad zapuščenim živalim. Nadzor v skladu z 42. členom Zakona o zaščiti živali neposredno opravljajo tudi uradni veterinarji, ki v okviru svojih pristojnosti izvajajo naloge inšpekcijskega nadzora, s tem v zvezi pa kršiteljem lahko izdajajo globe. Uradni veterinarji so javni uslužbenci, ki imajo sklenjeno delovno razmerje v Upravi Republike Slovenije za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin, ki je organ državne uprave in neposreden proračunski uporabnik.

Enoten plačni sistem je urejen z Zakonom o sistemu plač v javnem sektorju (v nadaljevanju ZSPJS), ki določa temeljna in enotna pravila delovanja plačnega sistema. ZSPJS v 19. členu določa, da ob zaposlitvi, premestitvi na drugo delovno mesto oziroma imenovanju v naziv ali višji naziv se javni uslužbenec uvrsti v plačni razred, v katerega je uvrščeno delovno mesto, za katerega je javni uslužbenec sklenil delovno razmerje, oziroma na katerega je bil premeščen, oziroma v plačni razred, v katerega je uvrščen naziv, v katerega je imenovan. Plačni razred delovnega mesta uradnega veterinarja je določen v Kolektivni pogodbi za državno upravo, uprave pravosodnih organov in uprave samoupravnih lokalnih skupnosti - tarifni del. Drugačna določitev plače in/ali plačnega razreda za delovno mesto uradni veterinar bi bilo sistemsko neustrezno.

Nadalje pojasnjujemo, da so globe obvezne dajatve, ki so z Zakonom o javnih financah predpisane kot splošno obvezne in se pobirajo in vplačujejo v proračun v skladu z zakonom in drugimi predpisi ne glede na obseg, ki je v proračunu določen za posamezno vrsto prejemka. Obvezne dajatve, torej tudi globe, se na podlagi 35. člena Zakona o javnih financah plačujejo v denarju. Ločeno je obseg sredstev za plače za posamezno proračunsko leto določen v finančnih načrtih uporabnikov proračuna, upoštevaje število javnih uslužbencev in funkcionarjev v skladu s sprejetim programom dela organa, kot to določa 4. člen ZSPJS. Drugačna ureditev sistema pobiranja obveznih dajatev in porabe proračunskih sredstev, namenjenih za plače bi bila v nasprotju s ciljem celovitega in konsistentnega pravnega sistema, ki ureja vse elemente upravljanja sredstev javnih financ za osebe javnega prava.

Upoštevaje vse navedeno Ministrstvo za javno upravo ocenjuje, da je predlog glede drugačnega določanja plače uradnih veterinarjev neprimeren za nadaljnjo obravnavo.

Komentarji