Skoči do osrednje vsebine
Prijava v aplikacijo

Ste pozabili geslo?

Registracija

Predlagam vladi
Predlog z odzivom pristojne institucije

Starostna omejitev opravljanja dela

2956 OGLEDOV 9 KOMENTARJEV

Predlagam, da zaposleni (redno in po pogodbi) v zdravstvu in šolstvu ter nosilci koncesije v zdravstvu po dopolnjenem 70 letu starosti ne morejo več opravljati aktivnega strokovno zahtevnega dela. To pomeni, da niso zaposleni, nimajo sklenjenih pogodb in niso nosilci koncesije.

Obrazložitev: Zaposleni v zdravstvu in šolstvu morajo biti neprestano seznanjeni z novimi znanji v svoji stroki in jih pri svojem delu prenašati v prakso. Naša zakonodaja opredeljuje starejše od 65 let za starostnike, kar pomeni tudi zmanjšanje umskih in fizičnih sposobnosti. Nosilci koncesije v zdravstvu pa pogosto predstavljajo samo nosilca koncesije, medtem ko posel opravljajo svojci ali pa zaposleni (morda za protiplačilo). Starost 70 let je meja, ko je sposobnost opravljanja strokovno in intelektualno zahtevnega dela močno otežkočeno. Uporabniki pričakujemo mlajše strokovnjake, starejši pa naj se ukvarjajo s pisanjem strokovne literature.

14 glasov

13 glasov

Če bo predlog prejel vsaj 11 glasov za in več glasov za kot proti, ga bomo poslali v obravnavo pristojnemu ministrstvu.

AVTOR O ovcar 24 predlogov
STATUS PREDLOGA
  • PREDLOG POSLAN
  • KONEC OBRAVNAVE
  • ODGOVOR

Odgovor


9. 12. 2013

Odziv Ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti

Zakon o delovnih razmerjih (Ur. l. RS, št. 21/13, v nadaljevanju ZDR-1) kot splošen predpis na področju delovnih razmerij našteva načine prenehanja pogodbe o zaposlitvi. V skladu s 77. členom pogodba o zaposlitvi preneha veljati:

  • s potekom časa, za katerega je bila sklenjena,
  • s smrtjo delavca ali delodajalca – fizične osebe,
  • s sporazumom,
  • z redno ali izredno odpovedjo,
  • s sodbo sodišča,
  • po samem zakonu, v primerih, ki jih določa zakon,
  • v drugih primerih, ki jih določa zakon.

Odziv Ministrstva za zdravje

V zvezi s predlagano rešitvijo je potrebno pojasniti, da, kot je v svojem odgovoru že pojasnilo Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti, je mogoče tovrstni predlog sistemsko urediti tako, da se ga umesti v katerega od t.i. specialnih zakonov, ki urejajo posamezni resor. V primeru zdravstva bi to pomenilo, da bi bilo potrebno tovrstno starostno omejitev urediti v enem izmed specialnih zakonov, kot je na primer Zakon o zdravstveni dejavnosti (določbe katerega se uporabljajo za vse poklice v zdravstvu).

Predlog Zakona o zdravstveni dejavnosti, ki je že zaključil javno razpravo in katerega sprejem se predvideva v naslednjem letu, predvideva, da se za zdravstvene delavce dejansko opredeli zgornja starostna meja, do katere lahko slednji opravljajo neposredno delo s pacienti. Kot zgornja starostna meja se določa dopolnjenih 70. let.

Priloge:

Komentarji