Skoči do osrednje vsebine
Prijava v aplikacijo

Ste pozabili geslo?

Registracija

Predlagam vladi
Predlog z odzivom pristojne institucije

ALI SO V SLOVENIJI RES POTREBNE TAKO VISOKE PLAČE?

1262 OGLEDOV 8 KOMENTARJEV

Predlagam, če se že varčuje v državi zaradi zapravljivost nekaterih politikov in posojanje denarja drugi državi, da sprejme uredba na ustavnem sodišču, da dokler trajajo varčevalni ukrepi, da so vsi poslanci na plačah, ki niso večje od 1000 eur.

Absurdno je zakone varčevalne sprejemati na področju ministrstva za delo in socialnega varstva!!!

To bi moral biti prvi ukrep pred vsemi, ukrepi nadalje!!!

Ustavno sodišče je tisto, ki bo lahko presojalo, kam poseči z varčevalnimi ukrepi, in vprašanje je zakaj je bilo že 5 stavk?

19 glasov

8 glasov

Če bo predlog prejel vsaj 11 glasov za in več glasov za kot proti, ga bomo poslali v obravnavo pristojnemu ministrstvu.

AVTOR T tin-a 79 predlogov
STATUS PREDLOGA
  • PREDLOG POSLAN
  • KONEC OBRAVNAVE
  • ODGOVOR

Odgovor


6. 8. 2013

Odziv Ministrstva za notranje zadeve

Posredovani predlog, da se vsem poslancem in poslankam določi plača v višini, ki ne bi presegala 1.000€, bi pomenil, da bi se plača določila ne glede na odgovornost, zahtevnost oziroma vsebino nalog ter način izvolitve na določeno funkcijo.

Sicer pa je bilo že v lanskem letu sprejetih kar nekaj ukrepov, ki so vplivali na sistem in politiko plač v javnem sektorju: tako je na to področje najprej posegel Zakon o dodatnih interventnih ukrepih (Uradni list RS, št. 110/11, 43/12; ZDIU12), ki je začasno omejil rast mase plač v javnem sektorju. Nadalje je Zakon za uravnoteženje javnih financ (Uradni list RS, št. 40/12, 105/12; ZUJF), ki je pričel veljati 31. maja 2012, odpravil nesorazmerja v osnovnih plačah ob hkratnem znižanju vrednosti plačnih razredov za 8%. Glede na dejstvo, da se ista plačna lestvica uporablja tudi za funkcionarje, je ukrep znižanja plač veljal tudi za poslance. V letu 2013 so bili sprejeti dodatni ukrepi, s katerimi so se znižala plače funkcionarjem, med njimi naj omenimo linearno znižanje vrednosti plačnih razredov (-0,5%) in kompresijo plačne lestvice kot je uzakonjena z Zakonom o spremembah in dopolnitvah Zakona sistemu plač v javnem sektorju-R (Uradni list RS, št. 46/13), ki pomeni večje znižanje plač javnih uslužbencev in funkcionarjev, ki so uvrščeni v višje plačne razrede.

Zaradi navedenega ocenjujemo, da predlog v predlagani vsebini ni primeren za nadaljnjo obravnavo, saj je pri določanju plač funkcionarjev potrebno upoštevati zahtevnost, odgovornost in razmerja med uvrstitvami posameznih funkcij v plačne razrede.

Priloge:

Komentarji