Skoči do osrednje vsebine
Prijava v aplikacijo

Ste pozabili geslo?

Registracija

Predlagam vladi
Predlog z odzivom pristojne institucije

obvezna objava prostega delovnega mesta

6575 OGLEDOV 9 KOMENTARJEV

Pozdravljeni,

v enem izmed odgovorov sem zasledila, da morajo biti objave delovnih mest javne in objavljene na Zavodu RS za zaposlovanje. Predlagam, da morajo biti vse objave delovnih mest v javnem sektorju objavljene na Zavodu RS za zaposlovanje. S tem bi se povečala transparentnost pri zaposlovanju. Primer OŠ, SŠ, vrtcev, Univerz in drugih javnih služb. Prej omenjene ustanove niso vključene med tiste organe, kjer se izvaja interni trg dela. Zelo enostavno bi bilo, da bi vsi ravnatelji, rektorji, dekani morali obvezno dati povpraševanje po zahtevanem profilu, najprej v neko interno bazo, (kjer bi lahko bil vpogled tudi v bazo podatkov za učitelje, predavatelje, vzgojitelje, ki so v določenem šolskem letu "višek"). Če v tej bazi ne bi dobili ustreznega profila (v nekem omejenem okolju blizu ustanove, npr 50 km), bi dali povpraševanje na trg dela. Seveda bi morala biti taka objava javna. Ustanova, ki spada pod javni sektor, ne bi smela imeti možnosti izbire, da bo sama poskrbela za objavo delovnega mesta. Mesto bi moralo avtomatično biti javno objavljeno na Zavodu in na spletnih straneh Zavoda.

S tem bi se izognili zadevam, ki se dogajajo danes: neustrezna izobrazba vzgojiteljev in pomočnikov vzgojiteljev, učiteljev in predavateljev ter profesorjev. S tem pa tudi padec v kvaliteti izobraževanja na vseh nivojih. V luči varčevanja pa bi tudi optimalno zapolnili delovna mesta z ustreznim kadrom.

Ne zatiskajmo si oči, saj točno vemo, da danes lahko ravnatelj/ica Zavodu za zaposlovanje samo formalno poda potrebo po delavcu, dejansko sam/a objavi razpis na spletni strani vrtca, šole, univerze (skrito) ali pa celo na neki oglasni deski, kjer sploh ni dostopa in še to v času počitnic. Na tak način se na objavljeno delovno mesto prijavi le tisti zaželjeni, ki pa povečini ne izpolnjuje pogojev. Če bi jih izpolnjeval, ravnatelj/ica ne bi imela težav pri javni objavi prostega mesta. (zadnji tak primer je bil na OŠ Anton Ukmar, kjer angleščino uči nekdo, ki formalno lahko izpolnjuje pogoje z izobrazbo, nima pa strokovnega izpita in ne izpolnjuje nekaterih drugih pogojev.) Veliko ljudi z ustrezno izobrazbo in potrebnimi pogoji je prijavljenih na Zavodu za zaposlovanje, medtem ko tisti z neustrezno izobrazbo poučujejo. Kvaliteta poučevanja pa je na tak način vprašljiva in se odraža na znanju naših otrok.

15 glasov

2 glasova

Če bo predlog prejel vsaj 11 glasov za in več glasov za kot proti, ga bomo poslali v obravnavo pristojnemu ministrstvu.

AVTOR P plomba 2 predloga
STATUS PREDLOGA
  • PREDLOG POSLAN
  • KONEC OBRAVNAVE
  • ODGOVOR

Odgovor


26. 6. 2013

Odziv Ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti

Analiza obstoječega stanja:

Zavod RS za zaposlovanje (v nadaljevanju: zavod) izvede javno objavo prostega delovnega mesta ali vrste dela na podlagi 25. člena Zakona o delovnih razmerjih (Uradni list RS št. 21/13, v nadaljevanju ZDR-1), ki določa, da mora delodajalec, ki zaposluje nove delavce, prosto delovno mesto ali vrsto dela javno objaviti. Objava prostega dela mora vsebovati pogoje za opravljanje dela in rok za prijavo, ki ne sme biti krajši od treh delovnih dni.

7. člen Zakona o urejanju trga dela (Uradni list RS, št. 80/10, 40/12-ZUJF in 21/13; v nadaljevanju: ZUTD) nadalje določa obveznost javne objave prostega delovnega mesta oziroma vrste dela pri Zavodu RS za zaposlovanje s strani delodajalcev iz javnega sektorja in gospodarskih družb v večinski lasti države. V skladu z navedeno določbo morajo omenjeni delodajalci pri zavodu javno objaviti vsako prosto delovno mesto oziroma vrsto dela, razen v primerih izjem od obveznosti javne objave, ki jih določa ZDR-1.

Analiza predloga in razlogi za njegovo (ne)primernost:

Vsebina posredovanega predloga je v veljavni zakonodaji (ZUTD) že določena.

Odziv Ministrstva za notranje zadeve

Sistemski zakon za javne uslužbence, torej ZJU, ureja skupna načela in druga skupna vprašanja sistema javnih uslužbencev ter celovito ureja sistem javnih uslužbencev v državnih organih in v upravah lokalnih skupnosti, vključno s posebnostmi delovnih razmerij javnih uslužbencev v državnih organih in upravah lokalnih skupnosti. V skladu s 57. členom ZJU se postopek za novo zaposlitev uradnika izvaja kot javni natečaj, postopek za novo zaposlitev na strokovno-tehničnem delovnem mestu pa po postopku, določenem s predpisi, ki urejajo delovna razmerja in kolektivno pogodbo (po določbah Zakona o delovnih razmerjih; ZDR). V zvezi z objavo javnega natečaja ZJU v 58. členu določa, da se javni natečaj za organe državne uprave objavi na spletni strani ministrstva, pristojnega za upravo, drugi državni organi in lokalne skupnosti pa objavijo javni natečaj na svojih spletnih straneh, se pa javni natečaj lahko objavi tudi v Uradnem listu RS ali v dnevnem časopisu.

V skladu s tretjim odstavkom 7. člena Zakona o spremembah in dopolnitvah Zakona o urejanju trga dela (Uradni list RS, št. 21/13), ki določa javno objavo prostega delovnega mesta oziroma vrste dela pri zavodu, morajo delodajalci iz javnega sektorja in gospodarske družbe v večinski lasti države pri zavodu javno objaviti vsako prosto delovno mesto oziroma vrsto dela, razen v primerih izjem od obveznosti javne objave, ki jih določa zakon, ki ureja delovna razmerja. ZDR v okviru določitve pravic in obveznosti strank pri sklepanju pogodb o zaposlitvi v 25. členu določa obveznost delodajalcev, da ti v primeru, ko zaposlujejo nove delavce, prosto delovno mesto oziroma vrsto dela javno objavijo. Objava prostega dela mora pri tem vsebovati pogoje za opravljanje dela in rok za prijavo, ki ne sme biti krajši od treh dni. Od navedenega obstajajo tudi izjeme, taksativno določene v določbi 26. člena ZDR, ko se pogodba o zaposlitvi sklene brez javne objave, to pa je v primerih, ko gre za:

  • sklenitev nove pogodbe o zaposlitvi med delavcem in delodajalcem zaradi spremenjenih okoliščin,
  • obveznosti delodajalca iz naslova štipendiranja,
  • zaposlitev invalida po zakonu, ki ureja zaposlovanje invalidov,
  • zaposlitev za določen čas, ki po svoji naravi traja največ tri mesece v koledarskem letu ali zaposlitev za določen čas za nadomeščanje začasno odsotnega delavca,
  • zaposlitev za nedoločen čas osebe, ki je pri delodajalcu opravljala pripravništvo, oziroma ki je bila pri delodajalcu zaposlena za določen čas, razen v primeru zaposlitve za določen čas iz tretjega odstavka 22. člena tega zakona in v primeru zaposlitve za določen čas za nadomeščanje začasno odsotnega delavca,
  • zaposlitev zaradi dela v prilagoditvenem obdobju na podlagi dokončne odločbe in potrdila pristojnega organa, izdane v postopku priznavanja kvalifikacij po posebnem zakonu,
  • zaposlitev s polnim delovnim časom osebe, ki je bila pri delodajalcu zaposlena s krajšim delovnim časom,
  • zaposlitev družbenikov v pravni osebi,
  • zaposlitev družinskih članov delodajalca, ki je fizična oseba,
  • zaposlitev voljenih in imenovanih funkcionarjev oziroma drugih delavcev, ki so vezani na mandat organa ali funkcionarja v lokalnih skupnostih, političnih strankah, sindikatih, zbornicah, društvih in njihovih zvezah,
  • poslovodne osebe, prokuriste in vodilne delavce iz drugega odstavka 74. člena tega zakona,
  • druge primere, določene z zakonom.

Upoštevaje navedeno je torej v skladu z veljavno ureditvijo je v državnih organih, v upravah lokalnih skupnosti, pri ostalih delodajalcih iz javnega sektorja in v gospodarskih družbah v večinski lasti države zagotovljena javna objava prostih delovnih mest.

Priloge:

Komentarji