Znižanje davka na vse otroške plenice
<style type="text/css"></style>
Na Zavod iskreni.net. se je obrnilo precej družin, ki se sprašujejo zakaj je vlada znižala davčno stopnjo le plenicam za enkratno uporabo, ne pa tudi pralnim plenicam. Nova zakonodaja namreč predvideva v letošnjem letu znižanje davka izključno plenicam za enkratno uporabo, ne pa tudi pralnim plenicam, ki imajo številne prednosti tako za starše, dojenčke kot tudi za državo, saj uporaba pralnih plenic močno razbremeni državna odlagališča odpadkov. Vse več staršev se tako odloča za pralne plenice saj želijo dobro vsem. V teh kriznih časih pa bi jim prišlo prav, če bi se cene na račun nižjega davka znižale – tako kot naj bi se to zgodilo pri plenicah za enkratno uporabo.
Zato se v Zavodu iskreni.net obračamo na vas s pobudo, da bi vlada znižala stopnjo davka tudi otroškim pralnim plenicam. Za zgled so nam lahko tudi ostale evropske in ameriške države, ki že več kot 10 let močno spodbujajo starše k uporabi pralnih plenic.
Otroci se privadijo na kahlico približno pri dveh letih in pol. Do tedaj porabijo 5000-6000 pleničk za enkratno uporabo, iz česar »pridelajo« za 1,5 – 2 toni odpadkov, ki ne razpadejo v več kot 500 letih! To pomeni, da je v Sloveniji okrog 52.000 ton odpadkov letno samo od plenic za enkratno uporabo. V nasprotju s tem potrebuje en otrok približno 20 pralnih plenic (če so le te izdelane tako, da rastejo z otrokom, sicer nekaj več). Razen tega, da je ponudba pralnih plenic v sloveniji zelo velika, pa pralne plenice Racman proizvajajo v Sloveniji, šivanje le-teh pa zaposluje slovenske mamice in podpira slovensko gospodarstvo in ne tujih multikorporacij.
Težave ne vidimo le v ekologiji in odpadkih, temveč tudi v zdravstvenih razlogih, kot so kemikalije, ki jih plenice za enkratno uporabo vsebujejo (od hormonskih motilcev, do vpojnega gela, ki povzroča različne zdravstvene težave …), dejstvo, da je temperatura previsoka in se dečkom pregrevajo moda idr.
Kako je v tujini? V tujini se zavedajo, da ne gre le za količino odpadkov, temveč tudi neločevanje. Človeško blato ne sodi na deponije, temveč bi moralo biti odstranjeno v greznice, saj lahko na nesodobnih deponijah, pronica v podtalnico, bakterije pa lahko raznosijo tudi žuželke. Preventive so se lotili močnim propagiranjem in finančnimi subvencijami za nakup pralnih plenic. Subvencioniranje prakticirajo številne občine in regije v Avstriji, Italiji, Franciji, Angliji, Kanadi… V večini primerov subvencionirajo 50% od nakupa oz. od 100-200€ na otroka, odvisno od posamezne regije. Na nekaterih področjih v Avstriji pralne pleničke uporablja že 40% staršev. V Nemčiji je davčna stopnja za pralne plenice in plenice za enkratno uporabo enaka (19% za oboje).
Zaradi napake v sistemu, so na ministrstvu za finance šele danes prejeli dopis UKOMa. Obljubljajo, da bodo odgovorili v najkrajšem možnem času.
Prosimo za razumevanje!
seveda za!
imam pa pomislek - ali se bodo potem plenice dejansko pocenile?
(ravnokaršnji primer z davkom na storitve frizerjev, čevljarjev,...)
vseeno pa menim, da gre v predlogu za rahlo enostransko predstavitev problema - nič ni zapisano, kakšno protiutež prihranku pri odpadkih pa predstavlja poraba detergentov, vode, energije (pralne plenice načeloma kuhamo in sušimo v sušilcih, kajne?)
tudi prihranek pri enem otroku (za družino) je ravno zaradi "reusability" izredno majhen.
vseeno pa za
BoyzI...
lej na tej strani www.pleniceracman.com/si/zakaj&
je narejena podrobna analiza koliko se zapravi za praške, vodo, elektriko, in koliko za plenice in odvoz in deponijo... Mene prepriča.
Absolutno ZA! Sploh ne morem verjet, da so lahko kaj takega naredili (oz. bolje rečeno, ne naredili). To je tako, kot bi spustili hrano na stopnjo DDV 0 %, le bio bi pustili na 8,5 %.
Pa še v primeru nakupa pralnih plenic podpiramo slovenske proizvajalce, medtem ko ne poznam nobenih slovenskih proizvajalcev plenic za enkratno uporabo.
Vsaka pametna država spodbuja ekološke rešitve in bi morala tudi uporabo pralnih plenic! Predlog vsekakor podpiram.
Seveda je treba prat, pa grejo praški in voda in elektrika... ampak je bistveno več škode za izdelavoo 6000 plenic pa potem da vse to razkroji... Saj brez onesnaževanja ne gre, razen, če bi prali na potoku :). Lahko pa onesnažujemo manj ali več.
Je pa res mimo, da delujejo v Sloveniji ravno obratno kot v tujini. Kolegica iz Avstrije je rekla, da so ji 50% zneska (malo več kot 150€) subvencionirali, ker se je odločila prati.
Bravo iskreni.net, da migate in pomagate družinam!
Absolutno podpiram!
Za otroško hrano, in osnovna živila npr. kruh, mleko, itd. bi moral biti DDV po mojem mnenju celo 0%.
Podpiram predlog. Absolutno ZA.
se strinjam. naši starši in njihovi stari starši itn. so uporabljaji tudi take plenice, pa smo živi in zdravi otroci. pa še nekoč niso imeli pralnih strojev. konc koncev dojenčki, do uvajanja goste hrane, ne izločajo nič posebnega razen mleka.
Podpiram predlog. Znižan DDV bi moral biti za vse potrebščine za dojenčke .
tako se govori.
problem pleničk za enkratno uporabo so količine smeti, pralnih plenic pa poraba vode, elektrike, detergentov... tako da smo tam-tam pri onesnaževanju
Se popolnoma strinjam s predlogom. Je pravičen in spodbuja potrošnjo v pravo smer - od nezdravih in neekoloških izdelkov k zdravim in ekološko neoporečnim izdelkom.
Se popolnoma strinjam.
Na trgu obstajajo tudi skoraj popolnoma razgradljive plenice - reklame sicer ne bom delala, se pa dobijo (vsaj) v DM-u. Lahko bi tudi te uvrstili v kategorijo nižje obdavčitve, saj sicer trenutno naredijo kup smeti, učinek na okolje pa na koncu ni tako obremenjujoč.
Ja, mi smo te iz DMa in tiste iz Muellerja imeli za na potep, dopust... sicer pa smo uporabljali pralne.
(Se sprašujem kdo in predvsem zakaj bi glasoval proti temu zakonu?!)
Mislim, da je več kot samo potrebno, da se pralne in enkratne plenice obravnavajo vsaj enakovredno ali da država celo spodbuja ljudi, da uporabljajo pralne plenice.
Kako to, da zadeva že zdaj ni tako urejena? Človek bi mislil, da ima država interes, da je smeti čimmanj in da državni proračun pokasira višji davek, če ljudje kljub vsemu uporabljajo bolj "komot" in za okolje bolj obremenjujoče plenice.
Nekako v smislu: OK, če imaš raje komot življenje, te bo to nekaj stalo.
KAko to, da zadeva že zdaj ni tako urejena?