Skoči do osrednje vsebine
Prijava v aplikacijo

Ste pozabili geslo?

Registracija

Predlagam vladi
Predlog z odzivom pristojne institucije

Davek na plastično embalažo

9447 OGLEDOV 12 KOMENTARJEV

Ministrstvu za okolje in prostor

predlagam, da se uvede davek na plastično embalažo za vse izdelke, ki bi lahko imeli drugačno embalažo. Na plastiko, ki se ne more reciklirati, pa naj bi bil davek vsaj 200 % večji. S tem bi zmanjšali količino odpadne plastike in povečali količino ločenih in zbranih plastičnih odpadkov za recikliranje.

Absurdno je, da vsak še tako majhen izdelek pakirajo v velike plastične embalaže. Velikokrat je plastike precej več, kakor samega izdelka. Prav tako je potrebno zmanjšati vodo v plastenkah, saj je to škodljivo za okolje in tudi za zdravje, ker plastika počasi migrira kemične sestavine v hrano.

Posebej pa bi morali prepovedati posode in tulce za nagrobne sveče iz nereciklirne plastike, saj je tega v Sloveniji ogromno.

Čas je, da ekološki davek uvedemo ne samo pri odpadkih, ampak tudi pri izdelkih, saj so prav izdelki glavni vzrok za odpadke.

Menim, da bi lahko to idejo plasirali tudi v EU.

Mare Dolenc, Ljubljana

16 glasov

4 glasovi

Če bo predlog prejel vsaj 11 glasov za in več glasov za kot proti, ga bomo poslali v obravnavo pristojnemu ministrstvu.

AVTOR M Mare Dolenc 3 predlogi
STATUS PREDLOGA
  • PREDLOG POSLAN
  • KONEC OBRAVNAVE
  • ODGOVOR

Odgovor


19. 1. 2010

Odziv Ministrstva za okolje in prostor

Pri sprejemanju podzakonskih aktov s področja ravnanja z odpadki je potrebno upoštevati Zakon o varstvu okolja. Le-ta določa, da se onesnaževanje okolja obdavčuje z okoljskimi dajatvami. Osnova za določitev takšne dajatve je vrsta, količina ali lastnost odpadkov ali vsebnost okolju škodljivih snovi v surovini, polizdelku ali izdelku. Za vso embalažo, dano v promet v RS, se tako plačuje okoljska dajatev v skladu z Uredbo o okoljski dajatvi za onesnaževanje okolja zaradi nastajanja odpadne embalaže. Za embalažo, izdelano iz polivinil klorida ali polimerov iz drugih halogeniranih olefinov, se bo od leta 2011 dalje plačevala 1.500-krat višja okoljska dajatev kot za ostale vrste embalaže. Hkrati se za embalažo, ki je narejena iz biološko razgradljivih snovi, plačuje 10-krat nižja okoljska dajatev kot za ostale vrste embalaže.

Ravnanje z embalažo in odpadno embalažo določa Uredba o ravnanju z embalažo in odpadno embalažo (v nadaljevanju: Uredba). S to uredbo so v naš pravni red prenesene zahteve Direktive 94/62/ES o embalaži in odpadni embalaži. Člen 18 te direktive določa, da države članice na svojem ozemlju ne ovirajo dajanja v promet embalaže, ki izpolnjuje določbe te direktive. To določbo je treba še posebej pozorno upoštevati pri načrtovanju katerihkoli nacionalnih ukrepov, s katerimi bi prepovedali posamezne proizvode na ozemlju države članice. Če bi se takšna prepoved izrecno nanašala na proizvode, ki jih dovoljuje Direktiva 94/62/ES, bi bila ta prepoved v nasprotju s členom 18 te Direktive.

Embalaža se v RS lahko da v promet, če izpolnjuje zahteve glede izdelave in sestave embalaže ter njene primernosti za ponovno uporabo in predelavo, vključno z recikliranjem, kot so določene v Uredbi. Izpolnjevanje teh zahtev se dokazuje z izjavo o skladnosti, ki mora biti pripravljena v skladu z veljavnimi standardi (SIST EN).

Na Ministrstvu za okolje in prostor zato menimo, da dodaten davek na posamezno vrsto embalaže ni potreben. Zakonodaja povsem natančno določa obveznosti vseh akterjev, ki vstopajo v življenjski krog embalaže, od njene proizvodnje, dajanja v promet in uporabe, do končnega ravnanja z odpadno embalažo (recikliranje, predelava, odstranjevanje). Z uvedbo novega, še zlasti pa tako visokega davka na plastično embalažo, ki se ne more reciklirati, kot je predlagan v predlogu 36, bi nedvomno ovirali dajanje tovrstne embalaže v promet.

Priloge:

Komentarji