Skoči do osrednje vsebine
Prijava v aplikacijo

Ste pozabili geslo?

Registracija

Predlagam vladi
Predlog z odzivom pristojne institucije

Financiranje srednjih šol

3390 OGLEDOV 2 KOMENTARJA

Predlagam, da vlada (ali še bolje skupina strokovnjakov) preuči drugačne možnosti za financiranje srednjih šol. Menim, da je financiranje glede na št. dijakov povsem neustrezno in zmanjšuje kvaliteto izobraževanja. Razlogi (veljajo na določenih šolah):

-Šola se trudi pridobiti čim več dijakov z zavajanjem in ustvarjanjem napačne predstave o programih; ko dijak pride na šolo spozna resničnost in enoličnost programa, zgubi motivacijo in v določenih primerih obupa.

-Posledično nezainteresirani dijaki ovirajo učenje zainteresiranim in motijo predavanja profesorjev.

-Profesorji zaradi nemira ne morejo izvajati kvalitetnih predavanj, porabijo čas za miritev dijakov, kar spet privede do enoličnosti in dolgočasja.

-Izključitev neresnega dijaka je skoraj nemogoče, ovirajo ga vodilni v šolah ker ne želijo izgubiti dohodka...

Predlagam; Šole bi se morale financirati z neko zagotovljeno/stalno letno osnovo+ znesek na št. dijakov+ uspešnost šole(strokovnjaki naj povedo kako) +presoja kvalitete programa(dijaki+komisija).

Dodatno bi šola dobivala sredstva za opremo in potrošni materijal (če jo potrebuje), saj recimo neka gimnazija/ekonomska itd. ne potrebuje opreme kot neka strokovna šola, s tem bi tudi država pridobila vpogled kaj šole nabavljajo.

15 glasov

0 glasov

Če bo predlog prejel vsaj 11 glasov za in več glasov za kot proti, ga bomo poslali v obravnavo pristojnemu ministrstvu.

AVTOR I Izbrisan uporabnik 7773 7 predlogov
STATUS PREDLOGA
  • PREDLOG POSLAN
  • KONEC OBRAVNAVE
  • ODGOVOR

Odgovor


18. 9. 2012

Odziv Ministrstva za izobraževanje, znanost, kulturo in šport

Sistem financiranja redno preučujemo in dopolnjujemo, saj se zavedamo, da je težko najti poenotena merila tudi zaradi razlogov, ki jih navajate, obenem pa tudi zaradi skrbi za deficitarne poklice, ki so za Slovenijo pomembni, a se vanje vseeno vpiše zelo malo dijakov. Šole so zelo različne tudi po velikosti, od sto do več kot tisoč dijakov. Normativi in standardni določajo, koliko posameznih strokovnih delavcev in pedagoškega osebja pripada šoli. Pri opremljanju šol pa že zdaj namenjamo bistveno več sredstev za strokovne šole, ki za izvajanje vzgojno-izobraževalnega procesa potrebujejo več opreme (npr. strojne, zdravstvene, gradbene šole ...), kot gimnazijam. Vse druge predloge bomo preučili in jih skušali umestiti tudi v razpravo pri spremembi zakonodaje.

Priloge:

Komentarji