Plačilo za delo glede na zahtevano izobrazbo in ne glede na dejansko
Sedanja zakonodaja je urejena tako, da če npr. nek učitelj pridobi magisterij ali doktorat, se mu plača poviša za nek delež. Menim, da je to absurd. Če je za neko delovno mesto zahtevana VII stopnja izobrazbe in si nekdo pridobi več, je to njegov problem. Zakaj bi dobil višje plačilo, saj količina dela, ki ga opravi je še vedno določena s kolektivno pogodbo in pravilnikom o sistemizaciji delovnega mesta, kar pomeni, da ta človek ne dela več, niti fizično, niti časovno in tudi ne intelektualno, saj je delovno mesto zasnovano tako, da ga brez težav opravi dovolj strokovno nekdo s VII stopnjo.
Seveda se bodo našli nasprotniki mojega predloga, zato bom podkrepil: enaka organizacija - torej šola in delovno mesto npr. laboranta. Zahtevana je 5. stopnja, če nekdo ima VII stopnjo in opravlja to delo, pa tega dodatka ne dobi, pa čeprav za 2 stopnji presega zahtevano izobrazbo. Različna merila in predlagam, da se ukinejo vsi ti dodatki, ker so samo zapravljanje denarja državi.
LP
Menim, da se naslov predloga ne nanaša le na državne inštitucije - šole temveč tudi na javni sektor. Torej bom dala primer tudi sama.
V podjetju XY zahtevajo za določeno delovno mesto le osnovnošolsko izobrazbo. Seveda pa je zaželjeno, da ima delavec višjo izobrazbo. Delavec ni bil podprt finančno s strani podjetja, da se šola, vendar je s svoje plače in v svojem prostem času opravil poklicno šolo. Glede na vaš predlog mu bo podjetje XY po opravljenem študiju še vedno plačevalo za isto izobrazbo kot jo je imel, neglede na to koliko truda in novega znanja je delavec vložil v podjetje.
Menim, da bi bila rešitev v premeščanju kadrov znotraj podjetij in zavodov glede na njihovo znanje.
Verjetno, da ima profesor višjo izobrazbo, kot je zahtevana sploh ni slabo, saj bo z več znanja bolje razložil snov učencem, se bolje organiziral in prevzel več delavnih nalog.
Preden napišete predlog, bi se morali malo podučiti, ker to kar pišete, ne drži. Delavci v javni upravi imajo povsem enako plačo, četudi imajo izobrazbo višjo od zahtevane. Jim pa višja izobrazba prinese nekaj dodatnih možnosti pri napredovanju, vendar mora za to biti več let najbolje ocenjeni, pa še to je zdaj zamrznjeno. Prejemajo pa javni uslužbenci malenkosten dodatek za znanstveni magisterij ali doktorat. Logika tega je, da uslužbenci z znanstvenim nazivom v splošnem znajo in zmorejo nekaj več kot tisti, ki tega nimajo.
tako je.
Predlagatelj pa pozablja na dejstvo da je bolj izobrazen kader v zasebnem sektorju v povprecju bolje placan kot v javnem sektorju, povprecna izobrazba pa je v javnem sektorju visja kot v zasebnem.
Ta predlog po mojem mnenju izvira iz pregovorne slovenske fausije - ce nimam jaz, ne sme met nihce drug.
Sem proti. Ze zaradi tega ker navedena dejstva ne drzijo, predlagatelj pa ni seznanjen z realno situacijo.
Baba cula, baba rekla, gremo se pritozit...
Vsem bi morali znizati place, ker imajo ocitno previsoke place. Jaz pa z mojo izobrazbo, pa sem premalo placan in manj kot toliko itak ne moram, toda se tako je problem dobiti zaposlitev, medtem, ko eni kradejo denar!!!
Razlog: Žaljiva vsebina
Kako boste preprečili, da bodo nenadoma vsi delodajalci potrebovali delavce z nižjo stopnjo izobrazbe, saj bodo vedeli, da bodo pri trenutni stopnji brezposelnosti v vsakem primeru dobili višje kvalificiranega delavca, ki ga ne bo potrebno kot takega plačati?
Vprašanje je zelo na mestu. Poznam vsaj dve firmi (Marifarm, Henkel), ki zaposluje izključno inženirje na delovna mesta za katera je zahtevana V stopnja izobrazbe.
Torej je stanje v realnem sektorju popolnoma obratno od javnega.
Kako vsi delodajalci? Govorimo o javnem sektorju in državnih podjetjih. V gospodarstvu (še posebej tistem delu, ki je v zasebni lasti) so dodatki na izobrazbo prisotni le izjemoma, plačilo je vezano na delovno mesto in opravljeno delo.