Skoči do osrednje vsebine
Prijava v aplikacijo

Ste pozabili geslo?

Registracija

Predlagam vladi
Predlog z odzivom pristojne institucije

Problem NLB

4750 OGLEDOV 10 KOMENTARJEV

Predlagam da se neha dokapitalizirati NLB ter se jo pod ceno proda tujcem.

Vsi vemo da je "domač" interes tukaj zgolj politična pretveza za pomoč tajkunom in podobnim nepridipravom ki velikokrat kasneje sebe rešijo podjetje pa uničijo. Seveda je naša zakonodaja še tako zelo ohlapna in prijazna do takih da se jim nič oplenjenega premoženja ki so ga prekanalizirali na kakšne oazne otoke ne zgodi. Niti izžene iz države se jih ne, tako da lahko mirno nakradejo še več za svoje vile in jadrnice.

Vprašajte gospodarstvenike koliko imajo od kapitalizacij NLB-ju? So dobili kaj svežega pomoči banke? So dobili kaj posojil? Redki..izredno redki.

Če se banke ne uspe prodati predlagam da se poskuša banko dati v lastništvo tistim ki so dali posojila NLB-ju. (in ja ki dejansko so dali denar za nekaj ne pa za sveti nič tako kot to sama počne trapasta država), sicer pa se naj jo zapre (država naj jamči do 10 000 na računu malim ljudem).

Zakaj morajo vsa podjetja propadati banke pa ne? Pa naj še NLB propade. To bi rešilo še eno težavo namreč: Hrvatje ne bi mogli več sanjat da je bivša Ljubljanska banka v resnici NLB ter imeti neke taktike ko niti ne potrdi niti ne odvrne tega da bi lahko kasneje spet zahtevala povračilo denarja od bivših depozitov.

Menim da glede na to koliko smo zmetali enega denarja not v NLB imamo več škode kot koristi od te banke. Če podjetje ni sposobno se ga pač prepusti trgu ne pa umetno vzdržuje pri življenju. (lep je primer Mure ko se jo je lepo moralo prepustiti trgu da je najprej propadla Mura potem pa na novo zaživela in je sedaj produktivna in ekonomsko upravičena).

Torej če smo že v tržnem gospodarstvu izkoristimo to. Pustimo banko da propade pa počakajmo da trg ta tržni prostor ki ga je imela banka prevzame konkurent ali morda celo kaka nova banka iz tujine.

Sicer pa živimo v globalnem trgu, zakaj bi morali posojila jemati lokalno? Za fizične osebe razumem ampak vi vedno pravite kot češ da bi to pomagalo gospodarstvu če bomo to bogo neučinkovito banko "urihtali".

Ampak vi ne razumete ...vi politiki ne razumete da je NLB okorna banka in noben ni tako nepristranski in odličen v vodenju da bi jo znal očistiti. Edini ki to lahko naredi je trg, ki jo pri tem seveda lahko tudi uniči.

Ne vzdržujte parazita pri življenju prosim. Škoda živcev... denarja državljanov ipd. Ne želite si jeze ljudi, začnite enkrat že delat ZA ljudi in ne za vas same ali vaše bližje znance. Prosim vas!

Še 12 leten otrok ve da bank ne gre za podpirat. Še 12 letni otrok ve da banke delajo denar iz nič:

www.youtube.com/watch

Torej zakaj dajate sredstva nekomu ki dela nič po 400 milijonov na leto medtem pa so na drugi strani uboge družine ki delajo pa komaj preživijo zarad mizernih plač in dobičkov lačnih korporacij? In ta ki dela nič je celo pri svojem delu slab in neučinkovit. Torej zakaj? Nekemu navadnemu človeku že ne bi dali toliko priložnosti. Že samo pri visokem šolstvu se to kaže z močnim omejevanjem absolventnega staža. Če bi navadnim ljudem dajali toliko enih priložnosti kot jih dajajte te banki bi ljudje živeli kot v raju vam povem. Tako pa smo veseli če že eno malenkost dobimo. Sram naj vas bo politiki. V predvolilnih obljubah ste nekateri ki ste sedaj v vladi govorili da ne boste dajali denarja za dokapitalizacijo NLB a sedaj boste naredili točno to samo da boste pregnano tako kot odvetniki iznašli novo birorkatično pojmovanje za dajanje svežega denarja (pa še to se ne ve če bo dovolj).

To je dajanje denarja namesto iz levega pač iz desnega žepa. To zame ni dovolj. Nehat se mora dajanje denarja neproduktivnim subjektom. Pa še enkrat dajte že bit pravični in dajte ljudem državo na katero bi lahko bili ponosni. Vsi vemo da se to da (primer skandinavskih držav).

16 glasov

1 glas

Če bo predlog prejel vsaj 11 glasov za in več glasov za kot proti, ga bomo poslali v obravnavo pristojnemu ministrstvu.

AVTOR P pravica_ljudem 8 predlogov
STATUS PREDLOGA
  • PREDLOG POSLAN
  • KONEC OBRAVNAVE
  • ODGOVOR

Odgovor


7. 8. 2012

Odziv Ministrstva za finance

V zvezi s predlogom prenehanja dokapitalizacije NLB s strani države bi radi pojasnili, da namerava država dolgoročno ohraniti v NLB delež v višini 25% + 1 delnico in s tem vpliv na strateške odločitve v banki, nadaljnje morebitne dokapitalizacije pa se bodo prednostno poskušale izvesti brez neposrednega sodelovanja sredstev proračuna Republike Slovenije, torej z iskanjem virov financiranja v privatnem sektorju.

Glede nedavne dokapitalizacije, ki je omenjena v dopisu in pomisleka, da je bilo na predvolilnih obljubah rečeno, da država za dokapitalizacijo NLB ne bo dajala denarja pojasnjujemo, da je Evropski bančni organ (v nadaljevanju: EBA) zaradi zaostrenih gospodarskih in finančnih razmer in posledično razkrite nezadostne kapitalske ustreznosti bank v evropskem in svetovnem merilu priporočil, da morajo sistemsko pomembne banke do 30.6.2012 doseči najmanj 9-odstotno kapitalsko ustreznost, merjeno z najbolj kvalitetnim temeljnim kapitalom. EBA priporočilo je tako za NLB pomenilo obvezo, ki bi imela v primeru neizpolnitve večje negativne učinke na prihodnje poslovanje banke. Država je kot odgovorna solastnica NLB primarno iskala vire financiranja dokapitalizacije banke v privatnem sektorju, ki pa v postavljenem roku niso bili na voljo, zato je sama aktivno pristopila k zagotavljanju kapitalske ustreznosti banke. Da pa v konkretnem primeru ne bi neposredno obremenili proračuna, je država med drugim NLB dala hibridno (konvertibilno) posojilo. Tovrstne finančne instrumente regulatorji (vključno EBA) upoštevajo kot najkvalitetnejšo obliko temeljnega kapitala, obenem pa ne vpliva nujno na zadolženost države.

V zvezi s predlogom prenehanja delovanja NLB menimo, da je predlog neutemeljen, saj gre trenutno za enega od ključnih subjektov slovenskega finančnega sistema, njena nenadna likvidacija pa bi za slovenski finančni sistem pomenila bistveno višje finančne posledice v primerjavi s potrebnimi dokapitalizacijami. Glede višine jamstva vlog fizičnih oseb do 10.000 EUR pa pojasnjujemo, da so na podlagi Zakona o bančništvu (Uradni list RS, št. 99/2012-UPB (52/2011 popr.), 9/2011-ZPlaSS-B, 35/2011, 59/2011, 85/2011, 48/2012) zajamčene vloge posamezne osebe do skupne višine 100.000 EUR na dan začetka stečaja nad banko.

Priloge:

Komentarji