14. 6. 2012
Odziv Ministrstva za finance
V času zaostrene gospodarske in finančne krize je postalo učinkovito ukrepanje proti davčnim in finančnim kršitvam še pomembnejše in v strokovni javnosti se pojavljajo številne pobude za izboljšanje stanja na tem področju. Države uporabljajo različne organizacijske modele in organe za odkrivanje in preprečevanje davčnih in finančnih kršitev. Največkrat so za to področje zadolženi davčna in carinske uprava, policija finančni nadzorniki in podobni državni organi, ki pri delu tesno sodelujejo med seboj in si izmenjujejo podatke.
Številne evropske države imajo posebne specializirane enote za odkrivanje in preiskovanje davčnih kaznivih dejanj. V Avstriji, Nemčiji, Švici, Irski, Nizozemski, Portugalski, Švedski, Španiji in Veliki Britaniji so te enote umeščene znotraj davčne uprave. V Italiji opravlja to nalogo organizacijsko samostojna finančna policija (finančni stražniki – Guardia di Finanza), ki je pristojna za odkrivanje in preiskovanje davčnih in drugih finančnih kaznivih dejanj.
V Sloveniji je za preiskovanje kaznivih dejanj pristojna policija, ki pa pri preiskovanju davčnih in carinskih kaznivih dejanj tesno sodeluje z davčno in carinsko upravo. Podobno ureditev imajo tudi v Belgiji, Češki, Danski, Finski in na Slovaškem.
V zadnjem obdobju so številne evropske države reorganizirale svoje davčne in carinske uprave, s čimer poskušajo povečati njihovo učinkovitost pri pobiranju javnih dajatev in zmanjšati stroške. V Sloveniji smo začeli s projektom združevanja davčne in carinske uprave in pri tem se poskušajo znotraj obeh organov poiskati sinergije in načini za izboljšanje učinkovitosti pobiranja davkov in drugih dajatev. Pri tem se načrtuje tudi ustanovitev posebnih enot, ki bodo specializirane za odkrivanje in preiskovanje hujših kršitev davčnih in carinskih predpisov.