Skoči do osrednje vsebine
Prijava v aplikacijo

Ste pozabili geslo?

Registracija

Predlagam vladi
Predlog z odzivom pristojne institucije

Potratna javna uprava: nujno zmanjšanje števila občin

6576 OGLEDOV 8 KOMENTARJEV

Predlagam, da se preuči predlog zmanjšanja števila občin v R Sloveniji. Trenutno jih imamo 211 in 11 mestnih občin, kar je občutno preveč za 2 milijona prebivalcev. Naj obstanejo tiste občine, ki so finančno samozadostne, druge pa se naj združujejo. Zanimivo bi bilo videti objektivno analizo koliko ljudi dela na občinah in upravnih enotah po Sloveniji oz. koliko oseb servisira en javni uslužbenec. Če ostane 11 mestnih občin ali da se ustanovijo pokrajine, hkrati pa ukinejo občine, bo sistem dosti bolj racionalen. Kot izgleda nobena vlada do sedaj ni želela ugrizniti v to kislo jabolko in prizadeti svojih volivcev. Hvala za vaš čas, ki ste ga namenili za branje predloga. Primož

38 glasov

0 glasov

Če bo predlog prejel vsaj 11 glasov za in več glasov za kot proti, ga bomo poslali v obravnavo pristojnemu ministrstvu.

AVTOR P Primož Trubar 1 predlog
STATUS PREDLOGA
  • PREDLOG POSLAN
  • ZADNJA SPREMEMBA
  • KONEC OBRAVNAVE
  • ODGOVOR

Odgovor


16. 4. 2012

Odziv Ministrstva za pravosodje in javno upravo Predlog za zmanjšanje števila občin v Sloveniji je v izhodišču podoben tistemu, s katerim smo se srečali, ko smo v tedanji Službi Vlade RS za lokalno samoupravo in regionalno politiko izdelali »Analizo posledic ustanavljanja velikega števila novih občin od uvedbe lokalne samouprave«, ki je bila strokovna osnova za spremembo Zakona o lokalni samoupravi v letu 2010 (Zakon o spremembah in dopolnitvah Zakona o lokalni samoupravi – ZLS-R – Uradni list RS, št. 51/10 z dne 28.6.2010). Navedeno analizo vam posredujemo v priponki, dostopna pa je tudi na spletni strani: www.svlr.gov.si/si/delovna_podrocja/podrocje_lokalne_samouprave/obcine... Glede na potrebno dolgoročno načrtovanje na področju lokalne samouprave pa bo Ministrstvo za pravosodje in javno upravo predlagalo Vladi Republike Slovenije, da začne postopek za pripravo Strategije razvoja lokalne samouprave v Sloveniji. K temu nas napotujejo ugotovitve iz revizije Računskega sodišča Republike Slovenije, ki jo je sodišče izvedlo v začetku leta 2012 in so revidirali področje ureditve občin. Eno od področij, ki mu bomo posvetili večjo pozornost bo tudi dolgoročni strateški okvir za združevanje občin. Menimo, da je za to potrebno daljše obdobje. Združevanje vsekakor ne bo moglo biti administrativno, temveč prostovoljno z ustreznimi spodbudami.

Priloge:

Komentarji




  • z zeko1957

    res je, da se je v "občinah" veliko naredilo (je ba bilo tudi veliko ukradenega).vsak lokalni županček je postal akter in odločal o porabi tujega denarja. Potem pa vidiš, da na Ptuju ni napravljeno nič in se gremo samo "fašenk" in kulturo, na Vidmu pa delajo granitne robnike in imajo vodomet, ki dela 24 ur na dan. Absolutno podpiram zmanjševanje občin in sploh števila zaposlenih na občinah. Predlagam čisto volonterstvo in tisti, ki so na referndumu bili za občino jo naj tudi financirajo.

  • P Primož Trubar

    Članek Slovenske občine so pred finančnim zlomom na strani 24ur.com/novice/slovenija/slovenske& dejansko potrjuje naše domneve in daje večjo težo predlogu!

     

  • t the.victor

    Absolutno se strinjam. V teh časih se mi zdi da se vsak s pet minut časa odloči da bo ustanovil občino. Denarja jasno nimajo, potem pa pričakujejo od države, da jih bo podpirala. Slišal sem, da nekatere niti zaposlenih nimajo! Mislim pa da je, poleg ukinitve številnih občin še bolj nujno, da se uvede kontrola nad tem, V zakonu je predpisano da mora občina imeti določeno število prebivalcev, kljub temu pa imamo ogromno občin (ki so bile ustanovljene v kratkem), ki tega pogoja ne dosegajo, a jim kljub temu nekako uspe obstajati.

  • P Primož Trubar

    Upam, da bodo z vašimi komentarji in glasovi seznanjeni tudi v Vladi RS.

  • Ikona uporabnika viros viros

    Naj ustanovijo pokrajine.In ima vsaka pokrajina eno upravo z minimalno zaposlenimi. Občine pa naj se ukinejo vsaj so leglo nedela in korupcije.

  • f frfi

    Tudi jaz sem za nujno zmanjšanje občin, se še spomnim referenduma in so bile občine zavrnjene, ne povsod, a so jih kljub temu ustanovili, res DEMOKRACIJA, da ji ni para. V bivši jugi je bilo res hudo, ker ni bilo demokracije, sedaj pa jo imamo že 20 let!!!

  • M Mesarko

    Število občin v SLO je alarmantno previsoko in ne le previsoko!

    Pravo število bi bilo maximalno (!) 10% od vseh, ki jih imamo. V njih je zaposleno na tisoče birokratov. Imajo bogovske plače, dela se takorekoč nič za izredno lepe denarčke.

    Imajo raj na Zemlji! Pa kje ste še to videli v Evropi??

     

    Žal smo tako na tem kakor na vseh drugih področjih vedno večja balkanija! Sploh ni ustrezne besede, da bi človek z njo lahko zaobjel vso gnilobo!

  • B Boyzl

    za.

    število občin pri nas je absolutno daleč preveliko in vsi izgovori o "lokalni..." hmmm - naj rečem samoupravi? - so privlečeni za lase. bistvo je v večanju števila razpoložljivih stolčkov.