Skoči do osrednje vsebine
Prijava v aplikacijo

Ste pozabili geslo?

Registracija

Predlagam vladi
Predlog z odzivom pristojne institucije

Resolucija o obsodbi napadov zveze NATO na Libijo

6532 OGLEDOV 20 KOMENTARJEV

Predlagam, da se v Državnem zboru Republike Slovenije sprejme resolucija, v kateri se obsodi napade vojaške zveze NATO na LIbijo, še zlasti na civilne cilje, kot so vodna zajetja, električne inštalacije, rafinerije, gospodarsko infrastrukturo, šole, vrtci, bolnišnice, stanovanja, hiše, civilisti.

Varnostni svet ZN je v četrtek dne 17.3.2011 sprejel resolucijo št. 1973, ki dovoljuje "vse potrebne ukrepe" za uveljavitev prepovedi letov nad Libijo in zaščito civilistov.

http://en.wikipedia.org/wiki/United_Nations_Security_Council_Resolution_1973

Resolucija št. 1973 ne zapoveduje napadov letal zveze NATO na civilne cilje v Libiji. Zveza NATO z napadi na civilne cilje v Libiji ne izvaja zaščite civilistov, temveč izvaja nad njimi odkrit genocid in obenem krši resolucijo št. 1973, ki zapoveduje prepoved letov nad Libijo. Očitno pa resolucija za zločinsko organizacijo NATO ne velja. NATO je že z uničenjem letal in helikopterjev libijske vojske izpolnil resolucijo št. 1973. Vse nadaljnje operacije niso imele legitimnosti iz navedene resolucije. Zveza NATO je v napadih na civilne cilje v Libije uporabljala osiromašen uran, kar se bo čez čas poznalo v porastu rakavih obolenj, splavov in deformiranih otrok.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Libijske vojaške sile pod poveljstvom polkovnika Moamerja Gadafija so se borile proti teroristom Al Kaide, ki jih financirajo ZDA, ter vsem tujim plačancem, ki ustrahujejo civilno prebivalstvo v Libiji.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Primeri nespoštovanja resolucije VS ZN št. 1973, zločinov zveze NATO in "upornikov" nad civilisti

1.)

V letalskih napadih zahodnih sil na predmestje libijskega mesta Brega je bilo ubitih najmanj deset upornikov. Kot so dejali uporniki, ki so prišli na kraj dogodka, so v vzhodnem predmestju tega naftnega mesta odkrili štiri zgorele avtomobile in uporniško rdeče-črno-zeleno zastavo.

www.rtvslo.si/svet/koalicijski-napad-usoden-za-najmanj-deset-upornikov/254458

2.)

Britanska človekoljubna organizacija Save the Children je sporočila, da je bilo med konfliktom posiljenih več otrok, med njimi stari tudi samo osem let. Predstavniki organizacije so opravili razgovore s skoraj 300 otroki v šestih začasnih taboriščih v Bengaziju in slišali poročila o posilstvih ter umorih v Ras Lanufu, Adždabiji in Misrati. Vsa ta mesta so bila v času, ko so se izvajala posilstva, v rokah "upornikov".

http://www.rtvslo.si/svet/med-konfliktom-v-libiji-posiljeni-tudi-osemletni-otroci/256117

3.)

V napadu letalskih sil Nata 1.5.2011 so umrli najmlajši sin Moamerja Gadafija in trije vnuki libijskega voditelja. Najvišji predstavnik Rimskokatoliške cerkve v Tripolisu, škof Giovanni Martinelli, je za italijansko televizijo potrdil, da je bil ubit Seif Al Arab Gadafi. "Potrjujem, da je bil ubit sin vodje," je dejal škof, ko je z drugimi cerkvenimi dostojanstveniki stal pred tremi trupli, prekritimi z zastavami.

http://www.rtvslo.si/svet/skof-potrdil-smrt-gadafijevega-sina-in-treh-vnukov/256514

4.)

Zveza NATO je povzročila humanitarno krizo, ko je bombardirala pristanišče v Tripolisu in s tem omejila plovbo tovornih ladij v in iz države. Napadi Nata na pristanišče v Tripolisu kot tudi v Al Kumsu in Sirti predstavljajo kršitev resolucije Varnostnega sveta Združenih narodov, na podlagi katere zavezniki posredujejo v Libiji.

http://www.rtvslo.si/svet/nor-napad-nata-povzrocil-humanitarno-krizo/258047

5.)

Natova letala so okrepila svoje napade na libijsko prestolnico Tripolis. Šlo naj bi za najmočnejše napade od začetka Natove operacije v Libiji.

Okrepitev napadov je v ponedeljek napovedala Francija, ki je sporočila, da bodo v napadih sodelovali tudi helikopterji, enako pa je obljubila tudi Velika Britanija. Uporaba helikopterjev naj bi okrepila pritisk na libijskega voditelja Moamerja Gadafija, saj lahko ti bolj natančno zadenejo tarče na tleh.

Po poročanju tujih medijev naj bi bilo v zgodnjih jutranjih urah v Tripolisu slišati od 12 do 20 močnih eksplozij, nekatere bombe naj bi padle tudi na rezidenco libijskega voditelja Moamerja Gadafija. Tokratni napad Nata je bil najmočnejši od začetka operacije, trajal pa naj bi 20 minut.

BBC-jev dopisnik iz Tripolisa je povedal, da je hotel, kjer prebivajo tuji novinarji, ob eksplozijah večkrat streslo, v zraku je bilo mogoče slišati Natova letala, na ulicah so slišali reševalna vozila, iz Gadafijeve rezidence Bab Al Azizija pa naj bi se vili oblaki dima.

Tiskovni predstavnik libijske vlade Musa Ibrahim je povedal, da so v napadih umrli trije ljudje, najmanj 150 pa je bilo ranjenih. Povedal je, da so letala napadla tudi barake prostovoljne enote libijske vojske, a največ žrtev in ranjenih naj bi bilo med civilisti, ki živijo v bližini. Ibrahim je napad označil za izzivanje.

www.rtvslo.si/svet/nato-okrepil-napade-na-libijsko-prestolnico-tripolis/258217

6.)

V začetku drugega tedna avgusta 2011 (8.8.2011) je bilo v napadih letal zveze Nato v vasi v bližini mesta Zlitan na zahodu države ubitih 85 civilistov. Libijska vlada je dogodek označila za "pokol".

Vas Madžer, ki leži približno deset kilometrov južno od Zlitana, je bila tarča napada Natovih letal v ponedeljek zvečer. Cilj napada je bil po navedbah tiskovnega predstavnika vlade v Tripolisu Ibrahima Muse upornikom omogočiti prodor v Zlitan, ki je pod nadzorom vladnih sil, z juga.

Kot je povedal Musa, so prve tri bombe na vas padle okoli 23. ure po krajevnem času. Po prvem napadu so prebivalci odhiteli reševat svoje bližnje iz porušenih hiš, a takrat je Nato odvrgel še tri bombe. Ubitih naj bi bilo 33 otrok, 32 žensk in 20 moških iz 12 družin.

http://www.rtvslo.si/svet/libija-nato-obtozuje-pokola-85-civilistov-med-njimi-33-otrok/263725

7.)

Libijski uporniki so med ofenzivo proti Tripolisu plenili, požigali in zlorabljali civiliste, je izjavil Human Rights Watch, medtem ko uporniki obtožbe ostro zanikajo.

Mednarodno organizacija za človekove pravice zatrjuje, da so bili nekaterim kršitvam priča njihovi predstavniki, za druge pa so izvedeli od očividcev in iz pogovora s poveljnikom uporniških sil.

Zlorabe so se po navedbah organizacije dogajale v okviru prodora upornikov prek strateško pomembnega gorovja Nafusa proti jugu Tripolisa junija in tudi julija, nazadnje še prejšnji teden. To je med drugim priznal sam poveljnik tamkajšnjih uporniških sil El Moktar Firnana, ki je sicer zatrdil, da so odgovorne kaznovali.

V štirih krajih v gorovju Nafusa, ki so jih v prejšnjem mesecu dni uspeli zavzeti uporniki, so uporniki in njihovi privrženci namerno uničevali lastnino, zažigali domove, ropali po bolnišnicah, domovih in trgovinah ter pretepali nekatere posameznike, ker naj bi podpirali sile libijskega voditelja Moamerja Gadafija.

www.rtvslo.si/svet/hrw-libijskim-upornikom-ocita-krsitve-clovekovih-pravic/261870

8.)

V napadu teh tako imenovanih upornikov in letal zveze NATO na Tripoli je bilo dne 20.8.2011 ubitih preko 1300 civilistov.

To je samo nekaj od zločinov, ki so jih zagrešili v zvezi NATO in t.i. uporniki. Že samo zaradi navedenega je nujno potrebno sprejeti resolucijo o obsodbi napadov zveze NATO na Libijo.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Razmere v Tripoliju

V glavnem mestu Tripoli so sedaj po vojni na cesti gnijoča trupla. Povsod je polno smeti, nikjer ni videti nikogar (razen zahodnih plačancev), da bi praznovali "novo svobodo". Tripoli je kot mesto duhov. Hvala za takšno "svobodo". Ljudje ne upajo iz hiš, so brez hrane, vode, elektrike, zdravil itd. Pred prihodom teh tako imenovanih upornikov so prebivalci Tripolija imeli elektriko, zdravila BREZPLAČNO.

Če je to res "upor ljudstva nad hudobnim diktatorjem", kje so potem vse te milijonske množice, ki bi morale na ulicah slaviti? So doma, nekateri moški branijo svoje imetje in imetje sosedov s puškami, ki so jih dobili še od Gadafijeve vojske. "Pravičnih upornikov" se bojijo bolj, kot so se Gadafija. Ta jim je (za razliko od džihadistov, ki hočejo ustvariti nov "talibanski Afganistan", vsaj omogočal življenje, hrano, vodo, brezplačno izobrazbo, brezplačno elektriko, stanovanja. Libija je bila v 50-ih letih 20. stoletja NAJBOLJ REVNA država na SVETU, sedaj pa je bila NAJBOGATEJŠA v Afriki. Do začetka "pravičnega upora" seveda. Sedaj bo spet nekje na dnu.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

IZJAVA MZZ RS OB SPREJETJU RESOLUCIJE VS OZN

Ljubljana, 18. marec 2011 - Republika Slovenija pozdravlja sprejem Resolucije Varnostnega sveta 1973(2011) z dne 17. marca 2011 glede razmer v Libiji, ki predstavlja jasno sporočilo polkovniku Gadafiju z odločno zahtevo po takojšnji in popolni ustavitvi nasilja, napadov na civilno prebivalstvo in vzpostavitvi premirja.

Resolucija Varnostnega sveta pooblašča države članice k sodelovanju pri vzpostavitvi prepovedi preletov in izvajanju potrebnih ukrepov za zaščito civilnega prebivalstva, kar je v skladu s splošno sprejetim stališčem glede odgovornosti zaščite, ki ga Slovenija ves čas aktivno zagovarja.

V zadnjih dveh dneh so se zaradi vojaških spopadov razmere v Libiji izrazito poslabšale, tako da obstaja realna nevarnost humanitarne katastrofe ter grobih in množičnih kršitev človekovih pravic. Slovenija bo v naslednjih dneh aktivno sodelovala v okviru EU in zveze NATO pri usklajevanju nadaljnjih korakov za izvajanje resolucije. Ob tem poudarjamo tesno sodelovanje vseh mednarodnih dejavnikov v širši regiji (EU, NATO, Arabske lige in drugih).

Poleg denarnega prispevka za humanitarno pomoč UNHCR bo Slovenija sodelovala v naporih EU in NATO na področju zagotavljanja ustrezne nadaljnje humanitarne pomoči ter v okviru EU podprla uskladitev že sprejetih sankcij z dodatnimi ukrepi, ki izhajajo iz resolucije Varnostnega sveta.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Nekaj vzrokov, zakaj je prišlo do napada na Libijo

  • Libija je vodila svojo neodvisno denarno politiko in ni imela nikakršnih obveznosti pri Mednarodnem denarnem skladu.
  • Libija je bila ena redkih držav svobodnega sveta.
  • ZDA in še nekatere druge zahodne države so Libiji dolgovale in še dolgujejo za dobavljeno nafto.
  • Libija je bila trn v peti Illuminatom (gospodarjem sveta).
  • Libija je nameravala prenehati dobavljati nafto zahodnim državam in jo po novem dobavljati Indiji ter Kitajski.
  • Vpeljava novega svetovnega reda v arabskem svetu.
  • Libija ima bogate vodne vire v gorovju na jugu.
  • Libija ima nafto.
  • Gadafi je nameraval nafto prodajati za zlate dinarje (denar, ki bi imel kritje v zlatu).

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Nekatera dejstva o Gadafijevi Libiji

  • BDP na državljana (zajeti so tudi dojenčki in upokojenci!!) je 14.192 $.
  • Podpora nezaposlenemu: 730 $.
  • Plača medicinske sestre: 1.000 $.
  • Povprečna plača v Libiji je 1200 $
  • Za vsakega novorojenčka država nameni družini 7.000 $.
  • Po sklenitvi prve zakonske zveze novoporočenca od države dobita za nakup stanovanja 64.000 $
  • Ob ustanovitvi privatnega podjetja vsak državljan od države dobi začetni kapital 20.000 $
  • Šolanje popolnoma brezplačno
  • Vsak študent si lahko izbere, na kateri univerzi v svetu želi študirati; država mu plača stroške.
  • Zdravstveno zavarovanje je za vsakega državljana popolnoma brezplačno.
  • Zdravljenje v Libiji je brezplačno tudi za turiste.
  • Cene hrane so simbolične.
  • Električna energija za uporabo v gospodinjstvu je brezplačna.
  • Krediti za nakup stanovanjskih objektov in avtov so brezobrestni.
  • Pri nakupu avta država plača polovico vrednosti, vojakom pa 65% cene vozila.
  • Cena goriva za avtomobile je smešna – 0,14$ za liter; za 10$ dobite 85 litrov goriva!
  • V Libiji ni revežev.

23 glasov

0 glasov

Če bo predlog prejel vsaj 11 glasov za in več glasov za kot proti, ga bomo poslali v obravnavo pristojnemu ministrstvu.

AVTOR M Marjan Bizilj 85 predlogov
STATUS PREDLOGA
  • PREDLOG POSLAN
  • ZADNJA SPREMEMBA
  • KONEC OBRAVNAVE
  • ODGOVOR

Odgovor


26. 10. 2011

Odziv Ministrstva za zunanje zadeve

Operacija »Združeni zaščitnik«, ki jo Zveza Nato izvaja od 31. marca 2011, temelji na resolucijah VS OZN št. 1970 in 1973. Slovenija je izrazila podporo obema resolucijama, v sami operaciji »Združeni zaščitnik« pa ne sodeluje z vojaškimi zmogljivostmi. Eden ključnih ciljev operacije je skladno z Res. VS OZN 1973 (para 4) z vsemi potrebnimi sredstvi preprečiti napade ali odvrniti nevarnost napadov na civilno prebivalstvo oz. izvajanje širših nalog zaščite prebivalstva (t.j. uporaba vseh razpoložljivih sredstev - zračnih in pomorskih za zaščito civilistov in civilnih območji v Libiji pred napadom). Izvajanje operacije je uspešno in omogoča pozitivni razvoj dogodkov v Libiji. Začasni tranzicijski svet je v svojem pismu generalnemu sekretarju OZN izrazil željo po nadaljevanju pomoči in podpore OZN in mednarodne skupnosti, v sklop česar sodi tudi operacija Zavezništva. Resolucija VS OZN 2009 (2011), ki se nanaša na embargo na orožje ter prepoved letov in je bila sprejeta soglasno, je še okrepila legitimnost potekajoče operacije.

Glede na navedeno ocenjujemo, da predlog za resolucijo DZ RS o obsodbi napadov zveze Nato na Libijo ni utemeljen.

Popravki predloga

Verzija predloga z dne, 12. 8. 2011 | 10:14:38

Resolucija o obsodbi napadov zveze NATO na Libijo

Verzija predloga z dne, 21. 8. 2011 | 13:08:30

Resolucija o obsodbi napadov zveze NATO na Libijo

Predlagam, da se v Državnem zboru Republike Slovenije sprejme resolucija, v kateri se obsodi napade vojaške zveze NATO na LIbijo, še zlasti na civilne cilje, kot so vodna zajetja, električne inštalacije, rafinerije, gospodarsko infrastrukturo, šole, vrtci, bolnišnice, stanovanja, hiše, civilisti.

Varnostni svet ZN je v četrtek dne 17.3.2011 sprejel resolucijo št. 1973, ki dovoljuje "vse potrebne ukrepe" za uveljavitev prepovedi letov nad Libijo in zaščito civilistov. Resolucija št. 1973 ne zapoveduje napadov letal zveze NATO na civilne cilje v Libiji. Zveza NATO z napadi na civilne cilje v Libiji ne izvaja zaščite civilistov, temveč izvaja nad njimi odkrit genocid.

Libijske vojaške sile pod poveljstvom polkovnika Moamerja Gadafija se borijo proti teroristom Al Kaide, ki jih financirajo ZDA, ter vsem tujim plačancem, ki ustrahujejo civilno prebivalstvo v Libiji.

http://en.wikipedia.org/wiki/United_Nations_Security_Council_Resolution_1973

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

IZJAVA MZZ RS OB SPREJETJU RESOLUCIJE VS OZN

Ljubljana, 18. marec 2011 - Republika Slovenija pozdravlja sprejem Resolucije Varnostnega sveta 1973(2011) z dne 17. marca 2011 glede razmer v Libiji, ki predstavlja jasno sporočilo polkovniku Gadafiju z odločno zahtevo po takojšnji in popolni ustavitvi nasilja, napadov na civilno prebivalstvo in vzpostavitvi premirja.

Resolucija Varnostnega sveta pooblašča države članice k sodelovanju pri vzpostavitvi prepovedi preletov in izvajanju potrebnih ukrepov za zaščito civilnega prebivalstva, kar je v skladu s splošno sprejetim stališčem glede odgovornosti zaščite, ki ga Slovenija ves čas aktivno zagovarja.

V zadnjih dveh dneh so se zaradi vojaških spopadov razmere v Libiji izrazito poslabšale, tako da obstaja realna nevarnost humanitarne katastrofe ter grobih in množičnih kršitev človekovih pravic. Slovenija bo v naslednjih dneh aktivno sodelovala v okviru EU in zveze NATO pri usklajevanju nadaljnjih korakov za izvajanje resolucije. Ob tem poudarjamo tesno sodelovanje vseh mednarodnih dejavnikov v širši regiji (EU, NATO, Arabske lige in drugih).

Poleg denarnega prispevka za humanitarno pomoč UNHCR bo Slovenija sodelovala v naporih EU in NATO na področju zagotavljanja ustrezne nadaljnje humanitarne pomoči ter v okviru EU podprla uskladitev že sprejetih sankcij z dodatnimi ukrepi, ki izhajajo iz resolucije Varnostnega sveta.

Verzija predloga z dne, 29. 8. 2011 | 21:58:43

Resolucija o obsodbi napadov zveze NATO na Libijo

Predlagam, da se v Državnem zboru Republike Slovenije sprejme resolucija, v kateri se obsodi napade vojaške zveze NATO na LIbijo, še zlasti na civilne cilje, kot so vodna zajetja, električne inštalacije, rafinerije, gospodarsko infrastrukturo, šole, vrtci, bolnišnice, stanovanja, hiše, civilisti.

Varnostni svet ZN je v četrtek dne 17.3.2011 sprejel resolucijo št. 1973, ki dovoljuje "vse potrebne ukrepe" za uveljavitev prepovedi letov nad Libijo in zaščito civilistov. Resolucija št. 1973 ne zapoveduje napadov letal zveze NATO na civilne cilje v Libiji. Zveza NATO z napadi na civilne cilje v Libiji ne izvaja zaščite civilistov, temveč izvaja nad njimi odkrit genocid.

Libijske vojaške sile pod poveljstvom polkovnika Moamerja Gadafija se borijo proti teroristom Al Kaide, ki jih financirajo ZDA, ter vsem tujim plačancem, ki ustrahujejo civilno prebivalstvo v Libiji.

http://en.wikipedia.org/wiki/United_Nations_Security_Council_Resolution_1973

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

IZJAVA MZZ RS OB SPREJETJU RESOLUCIJE VS OZN

Ljubljana, 18. marec 2011 - Republika Slovenija pozdravlja sprejem Resolucije Varnostnega sveta 1973(2011) z dne 17. marca 2011 glede razmer v Libiji, ki predstavlja jasno sporočilo polkovniku Gadafiju z odločno zahtevo po takojšnji in popolni ustavitvi nasilja, napadov na civilno prebivalstvo in vzpostavitvi premirja.

Resolucija Varnostnega sveta pooblašča države članice k sodelovanju pri vzpostavitvi prepovedi preletov in izvajanju potrebnih ukrepov za zaščito civilnega prebivalstva, kar je v skladu s splošno sprejetim stališčem glede odgovornosti zaščite, ki ga Slovenija ves čas aktivno zagovarja.

V zadnjih dveh dneh so se zaradi vojaških spopadov razmere v Libiji izrazito poslabšale, tako da obstaja realna nevarnost humanitarne katastrofe ter grobih in množičnih kršitev človekovih pravic. Slovenija bo v naslednjih dneh aktivno sodelovala v okviru EU in zveze NATO pri usklajevanju nadaljnjih korakov za izvajanje resolucije. Ob tem poudarjamo tesno sodelovanje vseh mednarodnih dejavnikov v širši regiji (EU, NATO, Arabske lige in drugih).

Poleg denarnega prispevka za humanitarno pomoč UNHCR bo Slovenija sodelovala v naporih EU in NATO na področju zagotavljanja ustrezne nadaljnje humanitarne pomoči ter v okviru EU podprla uskladitev že sprejetih sankcij z dodatnimi ukrepi, ki izhajajo iz resolucije Varnostnega sveta.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Nekatera dejstva o Gadafijevi Libiji

- BDP na državljana (zajeti so tudi dojenčki in upokojenci!!) je 14.192 $. - Podpora nezaposlenemu: 730 $. - Plača medicinske sestre: 1.000 $. - Povprečna plača v Libiji je 1200 $ - Za vsakega novorojenčka država nameni družini 7.000 $. - Po sklenitvi prve zakonske zveze novoporočenca od države dobita za nakup stanovanja 64.000 $ - Ob ustanovitvi privatnega podjetja vsak državljan od države dobi začetni kapital 20.000 $ - Šolanje popolnoma brezplačno - Vsak študent si lahko izbere, na kateri univerzi v svetu želi študirati; država mu plača stroške. - Zdravstveno zavarovanje je za vsakega državljana popolnoma brezplačno. - Zdravljenje v Libiji je brezplačno tudi za turiste. - Cene hrane so simbolične. - Električna energija za uporabo v gospodinjstvu je brezplačna. - Krediti za nakup stanovanjskih objektov in avtov so brezobrestni. - Pri nakupu avta država plača polovico vrednosti, vojakom pa 65% cene vozila. - Cena goriva za avtomobile je smešna – 0,14$ za liter; za 10$ dobite 85 litrov goriva! - v Libiji ni revežev.

Verzija predloga z dne, 30. 8. 2011 | 22:03:51

Resolucija o obsodbi napadov zveze NATO na Libijo

Predlagam, da se v Državnem zboru Republike Slovenije sprejme resolucija, v kateri se obsodi napade vojaške zveze NATO na LIbijo, še zlasti na civilne cilje, kot so vodna zajetja, električne inštalacije, rafinerije, gospodarsko infrastrukturo, šole, vrtci, bolnišnice, stanovanja, hiše, civilisti.

Varnostni svet ZN je v četrtek dne 17.3.2011 sprejel resolucijo št. 1973, ki dovoljuje "vse potrebne ukrepe" za uveljavitev prepovedi letov nad Libijo in zaščito civilistov. Resolucija št. 1973 ne zapoveduje napadov letal zveze NATO na civilne cilje v Libiji. Zveza NATO z napadi na civilne cilje v Libiji ne izvaja zaščite civilistov, temveč izvaja nad njimi odkrit genocid.

Libijske vojaške sile pod poveljstvom polkovnika Moamerja Gadafija se borijo proti teroristom Al Kaide, ki jih financirajo ZDA, ter vsem tujim plačancem, ki ustrahujejo civilno prebivalstvo v Libiji.

http://en.wikipedia.org/wiki/United_Nations_Security_Council_Resolution_1973

Razmere v Tripoliju

V glavnem mestu Tripoli so sedaj po vojni na cesti gnijoča trupla. Povsod je polno smeti, nikjer ni videti nikogar (razen zahodnih plačancev), da bi praznovali "novo svobodo". Tripoli je kot mesto duhov. Hvala za takšno "svobodo". Ljudje ne upajo iz hiš, so brez hrane, vode, elektrike, zdravil itd. Pred prihodom teh tako imenovanih upornikov so prebivalci Tripolija imeli elektriko, zdravila BREZPLAČNO.

Če je to res "upor ljudstva nad hudobnim diktatorjem", kje so potem vse te milijonske množice, ki bi morale na ulicah slaviti? So doma, nekateri moški branijo svoje imetje in imetje sosedov s puškami, ki so jih dobili še od Gadafijeve vojske. "Pravičnih upornikov" se bojijo bolj, kot so se Gadafija. Ta jim je (za razliko od džihadistov, ki hočejo ustvariti nov "talibanski Afganistan", vsaj omogočal življenje, hrano, vodo, brezplačno izobrazbo, brezplačno elektriko, stanovanja. Libija je bila v 50-ih letih 20. stoletja NAJBOLJ REVNA država na SVETU, sedaj pa je bila NAJBOGATEJŠA v Afriki. Do začetka "pravičnega upora" seveda... Sedaj bo spet nekje na dnu..

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

IZJAVA MZZ RS OB SPREJETJU RESOLUCIJE VS OZN

Ljubljana, 18. marec 2011 - Republika Slovenija pozdravlja sprejem Resolucije Varnostnega sveta 1973(2011) z dne 17. marca 2011 glede razmer v Libiji, ki predstavlja jasno sporočilo polkovniku Gadafiju z odločno zahtevo po takojšnji in popolni ustavitvi nasilja, napadov na civilno prebivalstvo in vzpostavitvi premirja.

Resolucija Varnostnega sveta pooblašča države članice k sodelovanju pri vzpostavitvi prepovedi preletov in izvajanju potrebnih ukrepov za zaščito civilnega prebivalstva, kar je v skladu s splošno sprejetim stališčem glede odgovornosti zaščite, ki ga Slovenija ves čas aktivno zagovarja.

V zadnjih dveh dneh so se zaradi vojaških spopadov razmere v Libiji izrazito poslabšale, tako da obstaja realna nevarnost humanitarne katastrofe ter grobih in množičnih kršitev človekovih pravic. Slovenija bo v naslednjih dneh aktivno sodelovala v okviru EU in zveze NATO pri usklajevanju nadaljnjih korakov za izvajanje resolucije. Ob tem poudarjamo tesno sodelovanje vseh mednarodnih dejavnikov v širši regiji (EU, NATO, Arabske lige in drugih).

Poleg denarnega prispevka za humanitarno pomoč UNHCR bo Slovenija sodelovala v naporih EU in NATO na področju zagotavljanja ustrezne nadaljnje humanitarne pomoči ter v okviru EU podprla uskladitev že sprejetih sankcij z dodatnimi ukrepi, ki izhajajo iz resolucije Varnostnega sveta.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Nekatera dejstva o Gadafijevi Libiji

- BDP na državljana (zajeti so tudi dojenčki in upokojenci!!) je 14.192 $. - Podpora nezaposlenemu: 730 $. - Plača medicinske sestre: 1.000 $. - Povprečna plača v Libiji je 1200 $ - Za vsakega novorojenčka država nameni družini 7.000 $. - Po sklenitvi prve zakonske zveze novoporočenca od države dobita za nakup stanovanja 64.000 $ - Ob ustanovitvi privatnega podjetja vsak državljan od države dobi začetni kapital 20.000 $ - Šolanje popolnoma brezplačno - Vsak študent si lahko izbere, na kateri univerzi v svetu želi študirati; država mu plača stroške. - Zdravstveno zavarovanje je za vsakega državljana popolnoma brezplačno. - Zdravljenje v Libiji je brezplačno tudi za turiste. - Cene hrane so simbolične. - Električna energija za uporabo v gospodinjstvu je brezplačna. - Krediti za nakup stanovanjskih objektov in avtov so brezobrestni. - Pri nakupu avta država plača polovico vrednosti, vojakom pa 65% cene vozila. - Cena goriva za avtomobile je smešna – 0,14$ za liter; za 10$ dobite 85 litrov goriva! - v Libiji ni revežev.

Verzija predloga z dne, 30. 8. 2011 | 22:08:19

Resolucija o obsodbi napadov zveze NATO na Libijo

Predlagam, da se v Državnem zboru Republike Slovenije sprejme resolucija, v kateri se obsodi napade vojaške zveze NATO na LIbijo, še zlasti na civilne cilje, kot so vodna zajetja, električne inštalacije, rafinerije, gospodarsko infrastrukturo, šole, vrtci, bolnišnice, stanovanja, hiše, civilisti.

Varnostni svet ZN je v četrtek dne 17.3.2011 sprejel resolucijo št. 1973, ki dovoljuje "vse potrebne ukrepe" za uveljavitev prepovedi letov nad Libijo in zaščito civilistov. Resolucija št. 1973 ne zapoveduje napadov letal zveze NATO na civilne cilje v Libiji. Zveza NATO z napadi na civilne cilje v Libiji ne izvaja zaščite civilistov, temveč izvaja nad njimi odkrit genocid.

http://en.wikipedia.org/wiki/United_Nations_Security_Council_Resolution_1973

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Libijske vojaške sile pod poveljstvom polkovnika Moamerja Gadafija se borijo proti teroristom Al Kaide, ki jih financirajo ZDA, ter vsem tujim plačancem, ki ustrahujejo civilno prebivalstvo v Libiji.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Primeri nespoštovanja resolucije VS ZN št. 1973, zločinov zveze NATO in "upornikov" nad civilisti

1.)

V začetku drugega tedna avgusta 2011 (8.8.2011) je bilo v napadih letal zveze Nato v vasi v bližini mesta Zlitan na zahodu države ubitih 85 civilistov. Libijska vlada je dogodek označila za "pokol".

Vas Madžer, ki leži približno deset kilometrov južno od Zlitana, je bila tarča napada Natovih letal v ponedeljek zvečer. Cilj napada je bil po navedbah tiskovnega predstavnika vlade v Tripolisu Ibrahima Muse upornikom omogočiti prodor v Zlitan, ki je pod nadzorom vladnih sil, z juga.

Kot je povedal Musa, so prve tri bombe na vas padle okoli 23. ure po krajevnem času. Po prvem napadu so prebivalci odhiteli reševat svoje bližnje iz porušenih hiš, a takrat je Nato odvrgel še tri bombe. Ubitih naj bi bilo 33 otrok, 32 žensk in 20 moških iz 12 družin.

http://www.rtvslo.si/svet/libija-nato-obtozuje-pokola-85-civilistov-med-njimi-33-otrok/263725

2.)

Libijski uporniki so med ofenzivo proti Tripolisu plenili, požigali in zlorabljali civiliste, je izjavil Human Rights Watch, medtem ko uporniki obtožbe ostro zanikajo.

Mednarodno organizacija za človekove pravice zatrjuje, da so bili nekaterim kršitvam priča njihovi predstavniki, za druge pa so izvedeli od očividcev in iz pogovora s poveljnikom uporniških sil.

Zlorabe so se po navedbah organizacije dogajale v okviru prodora upornikov prek strateško pomembnega gorovja Nafusa proti jugu Tripolisa junija in tudi julija, nazadnje še prejšnji teden. To je med drugim priznal sam poveljnik tamkajšnjih uporniških sil El Moktar Firnana, ki je sicer zatrdil, da so odgovorne kaznovali.

V štirih krajih v gorovju Nafusa, ki so jih v prejšnjem mesecu dni uspeli zavzeti uporniki, so uporniki in njihovi privrženci namerno uničevali lastnino, zažigali domove, ropali po bolnišnicah, domovih in trgovinah ter pretepali nekatere posameznike, ker naj bi podpirali sile libijskega voditelja Moamerja Gadafija.

www.rtvslo.si/svet/hrw-libijskim-upornikom-ocita-krsitve-clovekovih-pravic/261870

3.)

V napadu teh tako imenovanih upornikov in letal zveze NATO na Tripoli je bilo dne 20.8.2011 ubitih preko 1300 civilistov.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Razmere v Tripoliju

V glavnem mestu Tripoli so sedaj po vojni na cesti gnijoča trupla. Povsod je polno smeti, nikjer ni videti nikogar (razen zahodnih plačancev), da bi praznovali "novo svobodo". Tripoli je kot mesto duhov. Hvala za takšno "svobodo". Ljudje ne upajo iz hiš, so brez hrane, vode, elektrike, zdravil itd. Pred prihodom teh tako imenovanih upornikov so prebivalci Tripolija imeli elektriko, zdravila BREZPLAČNO.

Če je to res "upor ljudstva nad hudobnim diktatorjem", kje so potem vse te milijonske množice, ki bi morale na ulicah slaviti? So doma, nekateri moški branijo svoje imetje in imetje sosedov s puškami, ki so jih dobili še od Gadafijeve vojske. "Pravičnih upornikov" se bojijo bolj, kot so se Gadafija. Ta jim je (za razliko od džihadistov, ki hočejo ustvariti nov "talibanski Afganistan", vsaj omogočal življenje, hrano, vodo, brezplačno izobrazbo, brezplačno elektriko, stanovanja. Libija je bila v 50-ih letih 20. stoletja NAJBOLJ REVNA država na SVETU, sedaj pa je bila NAJBOGATEJŠA v Afriki. Do začetka "pravičnega upora" seveda. Sedaj bo spet nekje na dnu.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

IZJAVA MZZ RS OB SPREJETJU RESOLUCIJE VS OZN

Ljubljana, 18. marec 2011 - Republika Slovenija pozdravlja sprejem Resolucije Varnostnega sveta 1973(2011) z dne 17. marca 2011 glede razmer v Libiji, ki predstavlja jasno sporočilo polkovniku Gadafiju z odločno zahtevo po takojšnji in popolni ustavitvi nasilja, napadov na civilno prebivalstvo in vzpostavitvi premirja.

Resolucija Varnostnega sveta pooblašča države članice k sodelovanju pri vzpostavitvi prepovedi preletov in izvajanju potrebnih ukrepov za zaščito civilnega prebivalstva, kar je v skladu s splošno sprejetim stališčem glede odgovornosti zaščite, ki ga Slovenija ves čas aktivno zagovarja.

V zadnjih dveh dneh so se zaradi vojaških spopadov razmere v Libiji izrazito poslabšale, tako da obstaja realna nevarnost humanitarne katastrofe ter grobih in množičnih kršitev človekovih pravic. Slovenija bo v naslednjih dneh aktivno sodelovala v okviru EU in zveze NATO pri usklajevanju nadaljnjih korakov za izvajanje resolucije. Ob tem poudarjamo tesno sodelovanje vseh mednarodnih dejavnikov v širši regiji (EU, NATO, Arabske lige in drugih).

Poleg denarnega prispevka za humanitarno pomoč UNHCR bo Slovenija sodelovala v naporih EU in NATO na področju zagotavljanja ustrezne nadaljnje humanitarne pomoči ter v okviru EU podprla uskladitev že sprejetih sankcij z dodatnimi ukrepi, ki izhajajo iz resolucije Varnostnega sveta.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Nekatera dejstva o Gadafijevi Libiji

- BDP na državljana (zajeti so tudi dojenčki in upokojenci!!) je 14.192 $. - Podpora nezaposlenemu: 730 $. - Plača medicinske sestre: 1.000 $. - Povprečna plača v Libiji je 1200 $ - Za vsakega novorojenčka država nameni družini 7.000 $. - Po sklenitvi prve zakonske zveze novoporočenca od države dobita za nakup stanovanja 64.000 $ - Ob ustanovitvi privatnega podjetja vsak državljan od države dobi začetni kapital 20.000 $ - Šolanje popolnoma brezplačno - Vsak študent si lahko izbere, na kateri univerzi v svetu želi študirati; država mu plača stroške. - Zdravstveno zavarovanje je za vsakega državljana popolnoma brezplačno. - Zdravljenje v Libiji je brezplačno tudi za turiste. - Cene hrane so simbolične. - Električna energija za uporabo v gospodinjstvu je brezplačna. - Krediti za nakup stanovanjskih objektov in avtov so brezobrestni. - Pri nakupu avta država plača polovico vrednosti, vojakom pa 65% cene vozila. - Cena goriva za avtomobile je smešna – 0,14$ za liter; za 10$ dobite 85 litrov goriva! - v Libiji ni revežev.

Verzija predloga z dne, 30. 8. 2011 | 22:30:45

Resolucija o obsodbi napadov zveze NATO na Libijo

Predlagam, da se v Državnem zboru Republike Slovenije sprejme resolucija, v kateri se obsodi napade vojaške zveze NATO na LIbijo, še zlasti na civilne cilje, kot so vodna zajetja, električne inštalacije, rafinerije, gospodarsko infrastrukturo, šole, vrtci, bolnišnice, stanovanja, hiše, civilisti.

Varnostni svet ZN je v četrtek dne 17.3.2011 sprejel resolucijo št. 1973, ki dovoljuje "vse potrebne ukrepe" za uveljavitev prepovedi letov nad Libijo in zaščito civilistov.

http://en.wikipedia.org/wiki/United_Nations_Security_Council_Resolution_1973

Resolucija št. 1973 ne zapoveduje napadov letal zveze NATO na civilne cilje v Libiji. Zveza NATO z napadi na civilne cilje v Libiji ne izvaja zaščite civilistov, temveč izvaja nad njimi odkrit genocid in obenem krši resolucijo št. 1973, ki zapoveduje prepoved letov nad Libijo. Očitno pa resolucijo za zločinsko organizacijo NATO ne velja.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Libijske vojaške sile pod poveljstvom polkovnika Moamerja Gadafija se borijo proti teroristom Al Kaide, ki jih financirajo ZDA, ter vsem tujim plačancem, ki ustrahujejo civilno prebivalstvo v Libiji.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Primeri nespoštovanja resolucije VS ZN št. 1973, zločinov zveze NATO in "upornikov" nad civilisti

1.)

V začetku drugega tedna avgusta 2011 (8.8.2011) je bilo v napadih letal zveze Nato v vasi v bližini mesta Zlitan na zahodu države ubitih 85 civilistov. Libijska vlada je dogodek označila za "pokol".

Vas Madžer, ki leži približno deset kilometrov južno od Zlitana, je bila tarča napada Natovih letal v ponedeljek zvečer. Cilj napada je bil po navedbah tiskovnega predstavnika vlade v Tripolisu Ibrahima Muse upornikom omogočiti prodor v Zlitan, ki je pod nadzorom vladnih sil, z juga.

Kot je povedal Musa, so prve tri bombe na vas padle okoli 23. ure po krajevnem času. Po prvem napadu so prebivalci odhiteli reševat svoje bližnje iz porušenih hiš, a takrat je Nato odvrgel še tri bombe. Ubitih naj bi bilo 33 otrok, 32 žensk in 20 moških iz 12 družin.

http://www.rtvslo.si/svet/libija-nato-obtozuje-pokola-85-civilistov-med-njimi-33-otrok/263725

2.)

Libijski uporniki so med ofenzivo proti Tripolisu plenili, požigali in zlorabljali civiliste, je izjavil Human Rights Watch, medtem ko uporniki obtožbe ostro zanikajo.

Mednarodno organizacija za človekove pravice zatrjuje, da so bili nekaterim kršitvam priča njihovi predstavniki, za druge pa so izvedeli od očividcev in iz pogovora s poveljnikom uporniških sil.

Zlorabe so se po navedbah organizacije dogajale v okviru prodora upornikov prek strateško pomembnega gorovja Nafusa proti jugu Tripolisa junija in tudi julija, nazadnje še prejšnji teden. To je med drugim priznal sam poveljnik tamkajšnjih uporniških sil El Moktar Firnana, ki je sicer zatrdil, da so odgovorne kaznovali.

V štirih krajih v gorovju Nafusa, ki so jih v prejšnjem mesecu dni uspeli zavzeti uporniki, so uporniki in njihovi privrženci namerno uničevali lastnino, zažigali domove, ropali po bolnišnicah, domovih in trgovinah ter pretepali nekatere posameznike, ker naj bi podpirali sile libijskega voditelja Moamerja Gadafija.

www.rtvslo.si/svet/hrw-libijskim-upornikom-ocita-krsitve-clovekovih-pravic/261870

3.)

V napadu teh tako imenovanih upornikov in letal zveze NATO na Tripoli je bilo dne 20.8.2011 ubitih preko 1300 civilistov.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Razmere v Tripoliju

V glavnem mestu Tripoli so sedaj po vojni na cesti gnijoča trupla. Povsod je polno smeti, nikjer ni videti nikogar (razen zahodnih plačancev), da bi praznovali "novo svobodo". Tripoli je kot mesto duhov. Hvala za takšno "svobodo". Ljudje ne upajo iz hiš, so brez hrane, vode, elektrike, zdravil itd. Pred prihodom teh tako imenovanih upornikov so prebivalci Tripolija imeli elektriko, zdravila BREZPLAČNO.

Če je to res "upor ljudstva nad hudobnim diktatorjem", kje so potem vse te milijonske množice, ki bi morale na ulicah slaviti? So doma, nekateri moški branijo svoje imetje in imetje sosedov s puškami, ki so jih dobili še od Gadafijeve vojske. "Pravičnih upornikov" se bojijo bolj, kot so se Gadafija. Ta jim je (za razliko od džihadistov, ki hočejo ustvariti nov "talibanski Afganistan", vsaj omogočal življenje, hrano, vodo, brezplačno izobrazbo, brezplačno elektriko, stanovanja. Libija je bila v 50-ih letih 20. stoletja NAJBOLJ REVNA država na SVETU, sedaj pa je bila NAJBOGATEJŠA v Afriki. Do začetka "pravičnega upora" seveda. Sedaj bo spet nekje na dnu.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

IZJAVA MZZ RS OB SPREJETJU RESOLUCIJE VS OZN

Ljubljana, 18. marec 2011 - Republika Slovenija pozdravlja sprejem Resolucije Varnostnega sveta 1973(2011) z dne 17. marca 2011 glede razmer v Libiji, ki predstavlja jasno sporočilo polkovniku Gadafiju z odločno zahtevo po takojšnji in popolni ustavitvi nasilja, napadov na civilno prebivalstvo in vzpostavitvi premirja.

Resolucija Varnostnega sveta pooblašča države članice k sodelovanju pri vzpostavitvi prepovedi preletov in izvajanju potrebnih ukrepov za zaščito civilnega prebivalstva, kar je v skladu s splošno sprejetim stališčem glede odgovornosti zaščite, ki ga Slovenija ves čas aktivno zagovarja.

V zadnjih dveh dneh so se zaradi vojaških spopadov razmere v Libiji izrazito poslabšale, tako da obstaja realna nevarnost humanitarne katastrofe ter grobih in množičnih kršitev človekovih pravic. Slovenija bo v naslednjih dneh aktivno sodelovala v okviru EU in zveze NATO pri usklajevanju nadaljnjih korakov za izvajanje resolucije. Ob tem poudarjamo tesno sodelovanje vseh mednarodnih dejavnikov v širši regiji (EU, NATO, Arabske lige in drugih).

Poleg denarnega prispevka za humanitarno pomoč UNHCR bo Slovenija sodelovala v naporih EU in NATO na področju zagotavljanja ustrezne nadaljnje humanitarne pomoči ter v okviru EU podprla uskladitev že sprejetih sankcij z dodatnimi ukrepi, ki izhajajo iz resolucije Varnostnega sveta.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Nekatera dejstva o Gadafijevi Libiji

- BDP na državljana (zajeti so tudi dojenčki in upokojenci!!) je 14.192 $. - Podpora nezaposlenemu: 730 $. - Plača medicinske sestre: 1.000 $. - Povprečna plača v Libiji je 1200 $ - Za vsakega novorojenčka država nameni družini 7.000 $. - Po sklenitvi prve zakonske zveze novoporočenca od države dobita za nakup stanovanja 64.000 $ - Ob ustanovitvi privatnega podjetja vsak državljan od države dobi začetni kapital 20.000 $ - Šolanje popolnoma brezplačno - Vsak študent si lahko izbere, na kateri univerzi v svetu želi študirati; država mu plača stroške. - Zdravstveno zavarovanje je za vsakega državljana popolnoma brezplačno. - Zdravljenje v Libiji je brezplačno tudi za turiste. - Cene hrane so simbolične. - Električna energija za uporabo v gospodinjstvu je brezplačna. - Krediti za nakup stanovanjskih objektov in avtov so brezobrestni. - Pri nakupu avta država plača polovico vrednosti, vojakom pa 65% cene vozila. - Cena goriva za avtomobile je smešna – 0,14$ za liter; za 10$ dobite 85 litrov goriva! - v Libiji ni revežev.

Verzija predloga z dne, 30. 8. 2011 | 22:50:23

Resolucija o obsodbi napadov zveze NATO na Libijo

Predlagam, da se v Državnem zboru Republike Slovenije sprejme resolucija, v kateri se obsodi napade vojaške zveze NATO na LIbijo, še zlasti na civilne cilje, kot so vodna zajetja, električne inštalacije, rafinerije, gospodarsko infrastrukturo, šole, vrtci, bolnišnice, stanovanja, hiše, civilisti.

Varnostni svet ZN je v četrtek dne 17.3.2011 sprejel resolucijo št. 1973, ki dovoljuje "vse potrebne ukrepe" za uveljavitev prepovedi letov nad Libijo in zaščito civilistov.

http://en.wikipedia.org/wiki/United_Nations_Security_Council_Resolution_1973

Resolucija št. 1973 ne zapoveduje napadov letal zveze NATO na civilne cilje v Libiji. Zveza NATO z napadi na civilne cilje v Libiji ne izvaja zaščite civilistov, temveč izvaja nad njimi odkrit genocid in obenem krši resolucijo št. 1973, ki zapoveduje prepoved letov nad Libijo. Očitno pa resolucijo za zločinsko organizacijo NATO ne velja. Zveza NATO je v napadih na civilne cilje v Libije uporabljala osiromašen uran, kar se bo čez čas poznalo v porastu rakavih obolenj, splavov in deformiranih otrok.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Libijske vojaške sile pod poveljstvom polkovnika Moamerja Gadafija se borijo proti teroristom Al Kaide, ki jih financirajo ZDA, ter vsem tujim plačancem, ki ustrahujejo civilno prebivalstvo v Libiji.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Primeri nespoštovanja resolucije VS ZN št. 1973, zločinov zveze NATO in "upornikov" nad civilisti

1.)

V letalskih napadih zahodnih sil na predmestje libijskega mesta Brega je bilo ubitih najmanj deset upornikov. Kot so dejali uporniki, ki so prišli na kraj dogodka, so v vzhodnem predmestju tega naftnega mesta odkrili štiri zgorele avtomobile in uporniško rdeče-črno-zeleno zastavo.

www.rtvslo.si/svet/koalicijski-napad-usoden-za-najmanj-deset-upornikov/254458

2.)

Britanska človekoljubna organizacija Save the Children je sporočila, da je bilo med konfliktom posiljenih več otrok, med njimi stari tudi samo osem let. Predstavniki organizacije so opravili razgovore s skoraj 300 otroki v šestih začasnih taboriščih v Bengaziju in slišali poročila o posilstvih ter umorih v Ras Lanufu, Adždabiji in Misrati. Vsa ta mesta so bila v času, ko so se izvajala posilstva, v rokah "upornikov".

http://www.rtvslo.si/svet/med-konfliktom-v-libiji-posiljeni-tudi-osemletni-otroci/256117

3.)

V napadu letalskih sil Nata 1.5.2011 so umrli najmlajši sin Moamerja Gadafija in trije vnuki libijskega voditelja. Najvišji predstavnik Rimskokatoliške cerkve v Tripolisu, škof Giovanni Martinelli, je za italijansko televizijo potrdil, da je bil ubit Seif Al Arab Gadafi. "Potrjujem, da je bil ubit sin vodje," je dejal škof, ko je z drugimi cerkvenimi dostojanstveniki stal pred tremi trupli, prekritimi z zastavami.

http://www.rtvslo.si/svet/skof-potrdil-smrt-gadafijevega-sina-in-treh-vnukov/256514

4.)

Zveza NATO je povzročila humanitarno krizo, ko je bombardirala pristanišče v Tripolisu in s tem omejila plovbo tovornih ladij v in iz države. Napadi Nata na pristanišče v Tripolisu kot tudi v Al Kumsu in Sirti predstavljajo kršitev resolucije Varnostnega sveta Združenih narodov, na podlagi katere zavezniki posredujejo v Libiji.

http://www.rtvslo.si/svet/nor-napad-nata-povzrocil-humanitarno-krizo/258047

5.)

Natova letala so okrepila svoje napade na libijsko prestolnico Tripolis. Šlo naj bi za najmočnejše napade od začetka Natove operacije v Libiji.

Okrepitev napadov je v ponedeljek napovedala Francija, ki je sporočila, da bodo v napadih sodelovali tudi helikopterji, enako pa je obljubila tudi Velika Britanija. Uporaba helikopterjev naj bi okrepila pritisk na libijskega voditelja Moamerja Gadafija, saj lahko ti bolj natančno zadenejo tarče na tleh.

Po poročanju tujih medijev naj bi bilo v zgodnjih jutranjih urah v Tripolisu slišati od 12 do 20 močnih eksplozij, nekatere bombe naj bi padle tudi na rezidenco libijskega voditelja Moamerja Gadafija. Tokratni napad Nata je bil najmočnejši od začetka operacije, trajal pa naj bi 20 minut.

BBC-jev dopisnik iz Tripolisa je povedal, da je hotel, kjer prebivajo tuji novinarji, ob eksplozijah večkrat streslo, v zraku je bilo mogoče slišati Natova letala, na ulicah so slišali reševalna vozila, iz Gadafijeve rezidence Bab Al Azizija pa naj bi se vili oblaki dima.

Tiskovni predstavnik libijske vlade

Musa Ibrahim

je povedal, da so v napadih umrli trije ljudje, najmanj 150 pa je bilo ranjenih. Povedal je, da so letala napadla tudi barake prostovoljne enote libijske vojske, a največ žrtev in ranjenih naj bi bilo med civilisti, ki živijo v bližini. Ibrahim je napad označil za izzivanje.

www.rtvslo.si/svet/nato-okrepil-napade-na-libijsko-prestolnico-tripolis/258217

6.)

V začetku drugega tedna avgusta 2011 (8.8.2011) je bilo v napadih letal zveze Nato v vasi v bližini mesta Zlitan na zahodu države ubitih 85 civilistov. Libijska vlada je dogodek označila za "pokol".

Vas Madžer, ki leži približno deset kilometrov južno od Zlitana, je bila tarča napada Natovih letal v ponedeljek zvečer. Cilj napada je bil po navedbah tiskovnega predstavnika vlade v Tripolisu Ibrahima Muse upornikom omogočiti prodor v Zlitan, ki je pod nadzorom vladnih sil, z juga.

Kot je povedal Musa, so prve tri bombe na vas padle okoli 23. ure po krajevnem času. Po prvem napadu so prebivalci odhiteli reševat svoje bližnje iz porušenih hiš, a takrat je Nato odvrgel še tri bombe. Ubitih naj bi bilo 33 otrok, 32 žensk in 20 moških iz 12 družin.

http://www.rtvslo.si/svet/libija-nato-obtozuje-pokola-85-civilistov-med-njimi-33-otrok/263725

7.)

Libijski uporniki so med ofenzivo proti Tripolisu plenili, požigali in zlorabljali civiliste, je izjavil Human Rights Watch, medtem ko uporniki obtožbe ostro zanikajo.

Mednarodno organizacija za človekove pravice zatrjuje, da so bili nekaterim kršitvam priča njihovi predstavniki, za druge pa so izvedeli od očividcev in iz pogovora s poveljnikom uporniških sil.

Zlorabe so se po navedbah organizacije dogajale v okviru prodora upornikov prek strateško pomembnega gorovja Nafusa proti jugu Tripolisa junija in tudi julija, nazadnje še prejšnji teden. To je med drugim priznal sam poveljnik tamkajšnjih uporniških sil El Moktar Firnana, ki je sicer zatrdil, da so odgovorne kaznovali.

V štirih krajih v gorovju Nafusa, ki so jih v prejšnjem mesecu dni uspeli zavzeti uporniki, so uporniki in njihovi privrženci namerno uničevali lastnino, zažigali domove, ropali po bolnišnicah, domovih in trgovinah ter pretepali nekatere posameznike, ker naj bi podpirali sile libijskega voditelja Moamerja Gadafija.

www.rtvslo.si/svet/hrw-libijskim-upornikom-ocita-krsitve-clovekovih-pravic/261870

8.)

V napadu teh tako imenovanih upornikov in letal zveze NATO na Tripoli je bilo dne 20.8.2011 ubitih preko 1300 civilistov.

To je samo nekaj od zločinov, ki so jih zagrešili v zvezi NATO in t.i. uporniki.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Razmere v Tripoliju

V glavnem mestu Tripoli so sedaj po vojni na cesti gnijoča trupla. Povsod je polno smeti, nikjer ni videti nikogar (razen zahodnih plačancev), da bi praznovali "novo svobodo". Tripoli je kot mesto duhov. Hvala za takšno "svobodo". Ljudje ne upajo iz hiš, so brez hrane, vode, elektrike, zdravil itd. Pred prihodom teh tako imenovanih upornikov so prebivalci Tripolija imeli elektriko, zdravila BREZPLAČNO.

Če je to res "upor ljudstva nad hudobnim diktatorjem", kje so potem vse te milijonske množice, ki bi morale na ulicah slaviti? So doma, nekateri moški branijo svoje imetje in imetje sosedov s puškami, ki so jih dobili še od Gadafijeve vojske. "Pravičnih upornikov" se bojijo bolj, kot so se Gadafija. Ta jim je (za razliko od džihadistov, ki hočejo ustvariti nov "talibanski Afganistan", vsaj omogočal življenje, hrano, vodo, brezplačno izobrazbo, brezplačno elektriko, stanovanja. Libija je bila v 50-ih letih 20. stoletja NAJBOLJ REVNA država na SVETU, sedaj pa je bila NAJBOGATEJŠA v Afriki. Do začetka "pravičnega upora" seveda. Sedaj bo spet nekje na dnu.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

IZJAVA MZZ RS OB SPREJETJU RESOLUCIJE VS OZN

Ljubljana, 18. marec 2011 - Republika Slovenija pozdravlja sprejem Resolucije Varnostnega sveta 1973(2011) z dne 17. marca 2011 glede razmer v Libiji, ki predstavlja jasno sporočilo polkovniku Gadafiju z odločno zahtevo po takojšnji in popolni ustavitvi nasilja, napadov na civilno prebivalstvo in vzpostavitvi premirja.

Resolucija Varnostnega sveta pooblašča države članice k sodelovanju pri vzpostavitvi prepovedi preletov in izvajanju potrebnih ukrepov za zaščito civilnega prebivalstva, kar je v skladu s splošno sprejetim stališčem glede odgovornosti zaščite, ki ga Slovenija ves čas aktivno zagovarja.

V zadnjih dveh dneh so se zaradi vojaških spopadov razmere v Libiji izrazito poslabšale, tako da obstaja realna nevarnost humanitarne katastrofe ter grobih in množičnih kršitev človekovih pravic. Slovenija bo v naslednjih dneh aktivno sodelovala v okviru EU in zveze NATO pri usklajevanju nadaljnjih korakov za izvajanje resolucije. Ob tem poudarjamo tesno sodelovanje vseh mednarodnih dejavnikov v širši regiji (EU, NATO, Arabske lige in drugih).

Poleg denarnega prispevka za humanitarno pomoč UNHCR bo Slovenija sodelovala v naporih EU in NATO na področju zagotavljanja ustrezne nadaljnje humanitarne pomoči ter v okviru EU podprla uskladitev že sprejetih sankcij z dodatnimi ukrepi, ki izhajajo iz resolucije Varnostnega sveta.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Nekatera dejstva o Gadafijevi Libiji

- BDP na državljana (zajeti so tudi dojenčki in upokojenci!!) je 14.192 $. - Podpora nezaposlenemu: 730 $. - Plača medicinske sestre: 1.000 $. - Povprečna plača v Libiji je 1200 $ - Za vsakega novorojenčka država nameni družini 7.000 $. - Po sklenitvi prve zakonske zveze novoporočenca od države dobita za nakup stanovanja 64.000 $ - Ob ustanovitvi privatnega podjetja vsak državljan od države dobi začetni kapital 20.000 $ - Šolanje popolnoma brezplačno - Vsak študent si lahko izbere, na kateri univerzi v svetu želi študirati; država mu plača stroške. - Zdravstveno zavarovanje je za vsakega državljana popolnoma brezplačno. - Zdravljenje v Libiji je brezplačno tudi za turiste. - Cene hrane so simbolične. - Električna energija za uporabo v gospodinjstvu je brezplačna. - Krediti za nakup stanovanjskih objektov in avtov so brezobrestni. - Pri nakupu avta država plača polovico vrednosti, vojakom pa 65% cene vozila. - Cena goriva za avtomobile je smešna – 0,14$ za liter; za 10$ dobite 85 litrov goriva! - v Libiji ni revežev.

Verzija predloga z dne, 30. 8. 2011 | 22:52:33

Resolucija o obsodbi napadov zveze NATO na Libijo

Predlagam, da se v Državnem zboru Republike Slovenije sprejme resolucija, v kateri se obsodi napade vojaške zveze NATO na LIbijo, še zlasti na civilne cilje, kot so vodna zajetja, električne inštalacije, rafinerije, gospodarsko infrastrukturo, šole, vrtci, bolnišnice, stanovanja, hiše, civilisti.

Varnostni svet ZN je v četrtek dne 17.3.2011 sprejel resolucijo št. 1973, ki dovoljuje "vse potrebne ukrepe" za uveljavitev prepovedi letov nad Libijo in zaščito civilistov.

http://en.wikipedia.org/wiki/United_Nations_Security_Council_Resolution_1973

Resolucija št. 1973 ne zapoveduje napadov letal zveze NATO na civilne cilje v Libiji. Zveza NATO z napadi na civilne cilje v Libiji ne izvaja zaščite civilistov, temveč izvaja nad njimi odkrit genocid in obenem krši resolucijo št. 1973, ki zapoveduje prepoved letov nad Libijo. Očitno pa resolucija za zločinsko organizacijo NATO ne velja. NATO je že z uničenjem letal in helikopterjev libijske vojske izpolnil resolucijo št. 1973. Vse nadaljnje operacije niso imele legitimnosti iz navedene resolucije. Zveza NATO je v napadih na civilne cilje v Libije uporabljala osiromašen uran, kar se bo čez čas poznalo v porastu rakavih obolenj, splavov in deformiranih otrok.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Libijske vojaške sile pod poveljstvom polkovnika Moamerja Gadafija se borijo proti teroristom Al Kaide, ki jih financirajo ZDA, ter vsem tujim plačancem, ki ustrahujejo civilno prebivalstvo v Libiji.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Primeri nespoštovanja resolucije VS ZN št. 1973, zločinov zveze NATO in "upornikov" nad civilisti

1.)

V letalskih napadih zahodnih sil na predmestje libijskega mesta Brega je bilo ubitih najmanj deset upornikov. Kot so dejali uporniki, ki so prišli na kraj dogodka, so v vzhodnem predmestju tega naftnega mesta odkrili štiri zgorele avtomobile in uporniško rdeče-črno-zeleno zastavo.

www.rtvslo.si/svet/koalicijski-napad-usoden-za-najmanj-deset-upornikov/254458

2.)

Britanska človekoljubna organizacija Save the Children je sporočila, da je bilo med konfliktom posiljenih več otrok, med njimi stari tudi samo osem let. Predstavniki organizacije so opravili razgovore s skoraj 300 otroki v šestih začasnih taboriščih v Bengaziju in slišali poročila o posilstvih ter umorih v Ras Lanufu, Adždabiji in Misrati. Vsa ta mesta so bila v času, ko so se izvajala posilstva, v rokah "upornikov".

http://www.rtvslo.si/svet/med-konfliktom-v-libiji-posiljeni-tudi-osemletni-otroci/256117

3.)

V napadu letalskih sil Nata 1.5.2011 so umrli najmlajši sin Moamerja Gadafija in trije vnuki libijskega voditelja. Najvišji predstavnik Rimskokatoliške cerkve v Tripolisu, škof Giovanni Martinelli, je za italijansko televizijo potrdil, da je bil ubit Seif Al Arab Gadafi. "Potrjujem, da je bil ubit sin vodje," je dejal škof, ko je z drugimi cerkvenimi dostojanstveniki stal pred tremi trupli, prekritimi z zastavami.

http://www.rtvslo.si/svet/skof-potrdil-smrt-gadafijevega-sina-in-treh-vnukov/256514

4.)

Zveza NATO je povzročila humanitarno krizo, ko je bombardirala pristanišče v Tripolisu in s tem omejila plovbo tovornih ladij v in iz države. Napadi Nata na pristanišče v Tripolisu kot tudi v Al Kumsu in Sirti predstavljajo kršitev resolucije Varnostnega sveta Združenih narodov, na podlagi katere zavezniki posredujejo v Libiji.

http://www.rtvslo.si/svet/nor-napad-nata-povzrocil-humanitarno-krizo/258047

5.)

Natova letala so okrepila svoje napade na libijsko prestolnico Tripolis. Šlo naj bi za najmočnejše napade od začetka Natove operacije v Libiji.

Okrepitev napadov je v ponedeljek napovedala Francija, ki je sporočila, da bodo v napadih sodelovali tudi helikopterji, enako pa je obljubila tudi Velika Britanija. Uporaba helikopterjev naj bi okrepila pritisk na libijskega voditelja Moamerja Gadafija, saj lahko ti bolj natančno zadenejo tarče na tleh.

Po poročanju tujih medijev naj bi bilo v zgodnjih jutranjih urah v Tripolisu slišati od 12 do 20 močnih eksplozij, nekatere bombe naj bi padle tudi na rezidenco libijskega voditelja Moamerja Gadafija. Tokratni napad Nata je bil najmočnejši od začetka operacije, trajal pa naj bi 20 minut.

BBC-jev dopisnik iz Tripolisa je povedal, da je hotel, kjer prebivajo tuji novinarji, ob eksplozijah večkrat streslo, v zraku je bilo mogoče slišati Natova letala, na ulicah so slišali reševalna vozila, iz Gadafijeve rezidence Bab Al Azizija pa naj bi se vili oblaki dima.

Tiskovni predstavnik libijske vlade

Musa Ibrahim

je povedal, da so v napadih umrli trije ljudje, najmanj 150 pa je bilo ranjenih. Povedal je, da so letala napadla tudi barake prostovoljne enote libijske vojske, a največ žrtev in ranjenih naj bi bilo med civilisti, ki živijo v bližini. Ibrahim je napad označil za izzivanje.

www.rtvslo.si/svet/nato-okrepil-napade-na-libijsko-prestolnico-tripolis/258217

6.)

V začetku drugega tedna avgusta 2011 (8.8.2011) je bilo v napadih letal zveze Nato v vasi v bližini mesta Zlitan na zahodu države ubitih 85 civilistov. Libijska vlada je dogodek označila za "pokol".

Vas Madžer, ki leži približno deset kilometrov južno od Zlitana, je bila tarča napada Natovih letal v ponedeljek zvečer. Cilj napada je bil po navedbah tiskovnega predstavnika vlade v Tripolisu Ibrahima Muse upornikom omogočiti prodor v Zlitan, ki je pod nadzorom vladnih sil, z juga.

Kot je povedal Musa, so prve tri bombe na vas padle okoli 23. ure po krajevnem času. Po prvem napadu so prebivalci odhiteli reševat svoje bližnje iz porušenih hiš, a takrat je Nato odvrgel še tri bombe. Ubitih naj bi bilo 33 otrok, 32 žensk in 20 moških iz 12 družin.

http://www.rtvslo.si/svet/libija-nato-obtozuje-pokola-85-civilistov-med-njimi-33-otrok/263725

7.)

Libijski uporniki so med ofenzivo proti Tripolisu plenili, požigali in zlorabljali civiliste, je izjavil Human Rights Watch, medtem ko uporniki obtožbe ostro zanikajo.

Mednarodno organizacija za človekove pravice zatrjuje, da so bili nekaterim kršitvam priča njihovi predstavniki, za druge pa so izvedeli od očividcev in iz pogovora s poveljnikom uporniških sil.

Zlorabe so se po navedbah organizacije dogajale v okviru prodora upornikov prek strateško pomembnega gorovja Nafusa proti jugu Tripolisa junija in tudi julija, nazadnje še prejšnji teden. To je med drugim priznal sam poveljnik tamkajšnjih uporniških sil El Moktar Firnana, ki je sicer zatrdil, da so odgovorne kaznovali.

V štirih krajih v gorovju Nafusa, ki so jih v prejšnjem mesecu dni uspeli zavzeti uporniki, so uporniki in njihovi privrženci namerno uničevali lastnino, zažigali domove, ropali po bolnišnicah, domovih in trgovinah ter pretepali nekatere posameznike, ker naj bi podpirali sile libijskega voditelja Moamerja Gadafija.

www.rtvslo.si/svet/hrw-libijskim-upornikom-ocita-krsitve-clovekovih-pravic/261870

8.)

V napadu teh tako imenovanih upornikov in letal zveze NATO na Tripoli je bilo dne 20.8.2011 ubitih preko 1300 civilistov.

To je samo nekaj od zločinov, ki so jih zagrešili v zvezi NATO in t.i. uporniki. Že samo zaradi navedenega je nujno potrebno sprejeti resolucijo o obsodbi napadov zveze NATO na Libijo.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Razmere v Tripoliju

V glavnem mestu Tripoli so sedaj po vojni na cesti gnijoča trupla. Povsod je polno smeti, nikjer ni videti nikogar (razen zahodnih plačancev), da bi praznovali "novo svobodo". Tripoli je kot mesto duhov. Hvala za takšno "svobodo". Ljudje ne upajo iz hiš, so brez hrane, vode, elektrike, zdravil itd. Pred prihodom teh tako imenovanih upornikov so prebivalci Tripolija imeli elektriko, zdravila BREZPLAČNO.

Če je to res "upor ljudstva nad hudobnim diktatorjem", kje so potem vse te milijonske množice, ki bi morale na ulicah slaviti? So doma, nekateri moški branijo svoje imetje in imetje sosedov s puškami, ki so jih dobili še od Gadafijeve vojske. "Pravičnih upornikov" se bojijo bolj, kot so se Gadafija. Ta jim je (za razliko od džihadistov, ki hočejo ustvariti nov "talibanski Afganistan", vsaj omogočal življenje, hrano, vodo, brezplačno izobrazbo, brezplačno elektriko, stanovanja. Libija je bila v 50-ih letih 20. stoletja NAJBOLJ REVNA država na SVETU, sedaj pa je bila NAJBOGATEJŠA v Afriki. Do začetka "pravičnega upora" seveda. Sedaj bo spet nekje na dnu.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

IZJAVA MZZ RS OB SPREJETJU RESOLUCIJE VS OZN

Ljubljana, 18. marec 2011 - Republika Slovenija pozdravlja sprejem Resolucije Varnostnega sveta 1973(2011) z dne 17. marca 2011 glede razmer v Libiji, ki predstavlja jasno sporočilo polkovniku Gadafiju z odločno zahtevo po takojšnji in popolni ustavitvi nasilja, napadov na civilno prebivalstvo in vzpostavitvi premirja.

Resolucija Varnostnega sveta pooblašča države članice k sodelovanju pri vzpostavitvi prepovedi preletov in izvajanju potrebnih ukrepov za zaščito civilnega prebivalstva, kar je v skladu s splošno sprejetim stališčem glede odgovornosti zaščite, ki ga Slovenija ves čas aktivno zagovarja.

V zadnjih dveh dneh so se zaradi vojaških spopadov razmere v Libiji izrazito poslabšale, tako da obstaja realna nevarnost humanitarne katastrofe ter grobih in množičnih kršitev človekovih pravic. Slovenija bo v naslednjih dneh aktivno sodelovala v okviru EU in zveze NATO pri usklajevanju nadaljnjih korakov za izvajanje resolucije. Ob tem poudarjamo tesno sodelovanje vseh mednarodnih dejavnikov v širši regiji (EU, NATO, Arabske lige in drugih).

Poleg denarnega prispevka za humanitarno pomoč UNHCR bo Slovenija sodelovala v naporih EU in NATO na področju zagotavljanja ustrezne nadaljnje humanitarne pomoči ter v okviru EU podprla uskladitev že sprejetih sankcij z dodatnimi ukrepi, ki izhajajo iz resolucije Varnostnega sveta.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Nekaj vzrokov, zakaj je prišlo do napada na Libijo

  • Libija je vodila svojo neodvisno denarno politiko in ni imela nikakršnih obveznosti pri Mednarodnem denarnem skladu.
  • Libija je bila ena redkih držav svobodnega sveta.
  • ZDA in še nekatere druge zahodne države so Libiji dolgovale in še dolgujejo za dobavljeno nafto.
  • Libija je bila trn v peti Illuminatom (gospodarjem sveta).
  • Libija je nameravala prenehati dobavljati nafto zahodnim državam in jo po novem dobavljati Indiji ter Kitajski.
  • Vpeljava novega svetovnega reda v arabskem svetu.
  • Libija ima bogate vodne vire v gorovju na jugu.
  • Libija ima nafto.
  • Gadafi je nameraval nafto prodajati za zlate dinarje (denar, ki bi imel kritje v zlatu).

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Nekatera dejstva o Gadafijevi Libiji

  • BDP na državljana (zajeti so tudi dojenčki in upokojenci!!) je 14.192 $.
  • Podpora nezaposlenemu: 730 $.
  • Plača medicinske sestre: 1.000 $.
  • Povprečna plača v Libiji je 1200 $
  • Za vsakega novorojenčka država nameni družini 7.000 $.
  • Po sklenitvi prve zakonske zveze novoporočenca od države dobita za nakup stanovanja 64.000 $
  • Ob ustanovitvi privatnega podjetja vsak državljan od države dobi začetni kapital 20.000 $
  • Šolanje popolnoma brezplačno
  • Vsak študent si lahko izbere, na kateri univerzi v svetu želi študirati; država mu plača stroške.
  • Zdravstveno zavarovanje je za vsakega državljana popolnoma brezplačno.
  • Zdravljenje v Libiji je brezplačno tudi za turiste.
  • Cene hrane so simbolične.
  • Električna energija za uporabo v gospodinjstvu je brezplačna.
  • Krediti za nakup stanovanjskih objektov in avtov so brezobrestni.
  • Pri nakupu avta država plača polovico vrednosti, vojakom pa 65% cene vozila.
  • Cena goriva za avtomobile je smešna – 0,14$ za liter; za 10$ dobite 85 litrov goriva!
  • V Libiji ni revežev.

Komentarji