Skoči do osrednje vsebine
Prijava v aplikacijo

Ste pozabili geslo?

Registracija

Predlagam vladi
Predlog z odzivom pristojne institucije

Ukinitev odstrela divjih živali

8542 OGLEDOV 18 KOMENTARJEV

Ker se zavedamo, da vedno znova prihaja do zlorab, pri odstrelu divjih živali in da v večini o zadevih ne odloča prava stroka. Predlagam, da se ukine odstrel divjih živali. Odstrel živali se lahko (ni pa nujno) izvrši samo v primeru, če žival fizično ogroža kogarkoli, ali povzroča večjo materialno škodo (nad 10.000€) ali je poškodovana ali bolna tako, da ji ni več pomoči.

Že zdavnaj je bilo dokazano, da za ravnovesje v naravi ne rabimo lovce, ker narava sama poskrbi za naravnovesje. V primeru resnega porušenja ravnovesja se izda naknadno odredba o odstrelu živali.

O številu in načinu odlova živali se skupno doliči s strani stroke in vsaj dveh društev, ki imajo strokovnjaka s področja divjih živali, ter lovskega društva.

Trenutno mislim, da na kmetijskem ministrstvu niso dovolj usposobljeni, za odločanje o tem koliko in katere živali se odstreli. Stvar jemljejo kot številke na papirju zgolj uradniško. Ne upoštevajo pa dolžino zime, bolezni med populacijo, povoženih živali, migracije živali, itd. Zato predlagam, da se to zakonsko ukine in se določa sproti po potrebi.

Saj v večini lovci še vedno lovijo na črno in pri številu odlova ne upoštevajo število povoženih živali. Prav tako bi se zakonsko prepovedalo odlov živali, oziroma samic, ki imajo mladiče. Da, tudi to se počne, pobija se samice z mladiči vred.

Kmetje, ki se pritožujejo nad uničenim pridelkom, naj pridelek ogradijo ali posejejo toliko več pridelka. Kmetje, ki se pritožujejo nad pobito drobnico, naj le to ogradijo, ali pa najamejo pastirja. Pred 100 leti, se noben kmet ni pritoževal nad takimi absurdi. Danes bi pobili in poklali vse kar živi v gozdovih.

Predlagam tudi, da bi gozdarji vršili kontrolo nad lovci, kaj le ti počnejo, saj večinoma zlorabljajo svoj položaj, z nezakonitimi odstreli včasih tudi v naselju v bližini hiš, kjer ogrožajo ljudi. Preverjalo bi se tudi alkoholiziranost lovcev, ko nosijo s sabo orožje.

40 glasov

3 glasovi

Če bo predlog prejel vsaj 11 glasov za in več glasov za kot proti, ga bomo poslali v obravnavo pristojnemu ministrstvu.

AVTOR D Ddam 29 predlogov
STATUS PREDLOGA
  • PREDLOG POSLAN
  • KONEC OBRAVNAVE
  • ODGOVOR

Odgovor


24. 5. 2011

Odziv Ministrstva za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano

Področje upravljanja z divjadjo in ureditev lovstva v Sloveniji obravnava Zakon o divjadi in lovstvu (Uradni list RS, št. 16/2004, 120/2006-Odl.US in 17/2008) s podzakonskimi predpisi. Lovi se lahko le prosto živeče živali, ki so kot divjad določene v Uredbi o določitvi divjadi in lovnih dob (23 vrst). Ostalih vrst živali ni dovoljeno loviti. Zaradi sprememb v naravnem okolju, ki jih človek povzroča s svojo aktivnostjo (na primer gradnja naselij in druge infrastrukture, promet ter kmetovanje) je izvajanje lova nujno potrebno. Lov ne pomeni zgolj odstrela divjadi. Lovci s svojo dejavnostjo skrbijo tudi za življenjsko okolje divjadi (na primer spremljanje bolezni, skrb za povoženo divjad, košnja in vzdrževanje grmišč). Z navedenimi deli opravijo veliko korist ne samo za divjad, ampak tudi za ostale zavarovane živalske vrste. Zakonodajalec je s sprejetjem zakona potrdil koristnost lova, ki se v organiziranosti, ki jo poznamo tudi danes, izvaja že več kot 100 let. V tem času zaradi lova ni bila iztrebljena nobena živalska vrsta. Lov v Sloveniji se vrši na podlagi načrtov, ki jih pripravlja Zavod za gozdove Slovenije v sodelovanju z vsemi uporabniki prostora. Načrti se pripravljajo vsako leto in so predstavljeni na javnih predstavitvah po celotni Sloveniji. Javne predstavitve so namenjene podajanju pripomb na načrte. Poleg odvzema divjadi (med odvzem se šteje tudi vsa povožena divjad), ki je le eden od kazalcev stanja populacije, načrtovalec tekom načrtovanja upošteva vse biotske in abiotske dejavnike, ki vplivajo na posamezne populacije divjadi. Upravljavke lovišč upravljajo s populacijami divjadi v skladu z načrti. Lov brejih samic in samic z mladiči je prepovedan, saj ima vsaka od vrst divjadi lovno dobo, katero je treba upoštevati. Delo upravljavcev lovišč nadzira lovska inšpekcija. Če kdorkoli meni, da konkretne upravljavke lovišč lova ne izvajajo v skladu s predpisi, lahko poda prijavo na omenjeno inšpekcijo.

Priloge:

Komentarji