Skoči do osrednje vsebine
Prijava v aplikacijo

Ste pozabili geslo?

Registracija

Predlagam vladi
Predlog z odzivom pristojne institucije

Zakon o varstvu živali in register nevarnih psov

7602 OGLEDOV 7 KOMENTARJEV

Predlagam vladi, da se spremeni obstoječi zakon o varstvu živali, ki trenutno predvideva, da se vsakokrat, ko pes ugrizne drugega psa (sesalca), ne glede na okoliščine takoj zavede v register nevarnih psov. Včasih so za to bili potrebni pogoji o katerih je presojal področni veterinar, oziroma uslužbenec področnega VURS-a. Primer: pes A je napadel psa B (oba sta na povodcu), ki se je pred napadom branil in po veljavni zakonodaji sta oba prišla v register nevarnih psov, kar je nesmisel. Predlagam vladi, da o okoliščinah dogodka presoja uslužbenec področne VURS izpostave, na podlagi podatkov, ki se mu jih da na voljo, ter na osnovi tega presodi, kateri pes bo vpisan v register nevarnih psov. S tem se bomo izognili krivici in absurdnim situacijam, ko bodo zaradi lastne obrambe pred napadalnimi in nesocializiranimi psi (in zaradi preživetja), v register vpisani socializirani in miroljubni psi.

Tudi v primeru agresije enega človeka nad drugim človekom, se na osnovi dejstev obsodi samo napadalec, nikakor pa ne žrtev.

Mislim, da je absurdnost tega dela zakona o varstvu živali očitna, ker dovoljuje avtomatizem, ki povzroča krivico.

Torej še enkrat prosim, da se obstoječi del zakona spremeni tako, da bo pravičnejši in, da bodo meli veterinarji možnost sami presoditi o tem, kateri pes mora v register nevarnih psov.

29 glasov

2 glasova

Če bo predlog prejel vsaj 11 glasov za in več glasov za kot proti, ga bomo poslali v obravnavo pristojnemu ministrstvu.

AVTOR P psisozakon 1 predlog
STATUS PREDLOGA
  • PREDLOG POSLAN
  • KONEC OBRAVNAVE
  • ODGOVOR

Priloge:



Odgovor


17. 5. 2011

Odziv Ministrstva za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano

Ko pes povzroči poškodbo, je za poškodovanega najprimerneje, da takoj obišče osebnega zdravnika ali zdravnika urgentne medicine, ki oceni stopnjo poškodbe in napoti poškodovanega v antirabično ambulanto skladno s predpisi, ki urejajo nalezljive bolezni.

Skladno z Zakonom o zaščiti živali - ZZŽiv (Uradni list RS, 43/2007, UPB-2) mora antirabična ambulanta, ki obravnava pacienta, ki ga je poškodoval pes, podatke o ugrizu oziroma poškodbi vnesti v centralni register psov (CRPsi). Pozvati mora skrbnika psa, da se zglasi v pristojni veterinarski organizaciji zaradi preveritve suma na steklino in o ugrizu psa obvestiti pristojni območni urad upravnega organa, pristojnega za veterinarstvo. Pristojna veterinarska organizacija mora podatke o opravljenih pregledih na steklino iz prejšnjega odstavka vnesti v centralni register psov in o rezultatih teh pregledov obvestiti antirabično ambulanto. Če antirabična ambulanta ne prejme podatka o opravljenih pregledih na steklino v roku petnajstih dni od ugriza psa, mora o tem obvestiti območni urad upravnega organa, pristojnega za veterinarstvo.

Pristojna veterinarska organizacija, ki obravnava poškodbo živali zaradi ugriza psa, mora podatke o ugrizih psov v roku treh delovnih dni vnesti v centralni register psov. O ugrizih psov morajo policija in druge osebe iz 42. člena tega zakona, ki dogodek obravnavajo, v roku 24 ur obvestiti območni urad upravnega organa, pristojnega za veterinarstvo, ki podatke o ugrizih psov vnese v CRPsi.

Pristojni območni urad, ko prejme obvestilo o ugrizu oziroma poškodbi s strani antirabične ambulante (poškodba človeka), veterinarske organizacije (poškodba drugega psa ali druge živali) ali s strani policije, ki je obravnavala dogodek, v postopku preveri vse navedbe in izda odločbo s katero dodeli psu status nevarnega psa. Nevaren pes je po definiciji zakona (23. točka 5. člena ZZŽiv) pes, ki je ugriznil človeka oziroma žival. Za nevarne pse se ne štejejo službeni policijski ali vojaški psi, katerih ugriz je posledica izvajanja službene dolžnosti ter psi, katerih ugriz je posledica nedovoljenega vstopa osebe v objekt ali na ograjeno zemljišče, ki je na vhodu označeno z opozorilnim znakom.

Iz navedenega sledi, da predlog ni utemeljen. Predlagatelj domneva, da je postopek pridobitve statusa »nevaren pes« avtomatiziran, kar pa ne drži. Pes, ki je ugriznil človeka ali žival in je bil ugriz evidentiran, dokazan in izvedeni vsi predpisani postopki, dobi status nevaren pes z odločbo uradnega veterinarja v upravnem postopku. V CRPsi se zgolj navede, da je bil psu z odločbo v uradnem postopku dodeljen status nevarnega psa iz česar izhajajo določene dodatne obveznosti za skrbnika psa. Rešitev, ki jo navaja predlagatelj, je že uzakonjena.

Priloge:

Komentarji