Skoči do osrednje vsebine
Prijava v aplikacijo

Ste pozabili geslo?

Registracija

Predlagam vladi
Predlog z odzivom pristojne institucije

PREDLAGAM DA SE POVIŠA MINIMALNO NADOMESTILO ZA INVALIDNOST

5125 OGLEDOV 4 KOMENTARJI

Predlagam da se poviša minimalno nadomestilo za invalidnost z sedanjih 288 evrov na vsaj 500 evrov,saj invalid ki je že od ranega otroštva invalid ne more preživeti z tako niskim nadomestilom za invalidnost,ki je še za hrano na mesec ni dovolj kaj šele za kakšna prehranska dopolnila kot so vitamini itd....Zelo me moti da se invalide in socijane primere daje v isti koš,zdravi ljudje si bodo še vedno lahko našli kakšno delo,invalid bo pa do smrti odvisen od pomoči drugih in tisto malo denarja ki ga dobi ki ga ni dovolj niti za hrano. pa še invalidske pokojnine jim ne priznajo,priznajo jim samo nadomestilo za invalidnost zato ker so od otroštva invalidi in niso nikoli imeli službe oziroma delali.Moti me pa tudi to da dajejo zavodim za invalide ki živijo pri njih in so 100 odstotni invalidi kar po 1500 evrov in še več na mesev,za invalide ki so 100 odstotni invalidi ki pa živijo doma pa komaj 288 evrov na mesec +nekaj malega za nego in pomoč na domu,ki jo v veliki večini opravljajo kar starši ki morajo biti svojim otrokom na razpolago 24 ur na dan ker invalid potrebuje stalno pomoč pri vsem celo na stranišču,in si ne morejo privoščiti da bi imeli službo ,in ker je pomočnik občutno predrag in nebi od invalidske nič ostalo.

Ps še to nekaterim invalidom sploh nočejo priznati invalidske pa so v 1 ali 2 kategoriji in jim dajo minimalno sociano pomoč,namesto invalidske in morajo potem starši vsakih nekaj mesecev vlagati prošnjo za socialno.

16 glasov

1 glas

Če bo predlog prejel vsaj 11 glasov za in več glasov za kot proti, ga bomo poslali v obravnavo pristojnemu ministrstvu.

AVTOR Peter G: 257 predlogov
STATUS PREDLOGA
  • PREDLOG POSLAN
  • ZADNJA SPREMEMBA
  • KONEC OBRAVNAVE
  • ODGOVOR

Odgovor


16. 6. 2011

Odziv Ministrstva za delo, družino in socialne zadeve

Obveščamo vas, da se zavedamo, da potrebujejo invalidi po ZDVDTP poleg sredstev za preživetje tudi druge specifične prejemke in storitve zaradi njihovih specifičnih potreb. Lansko leto je bil sprejet Zakon o socialnovarstvenih prejemkih (ZSVarPre), ki ureja socialnovarstvene prejemke oziroma sredstva za preživetje, na področju invalidov pa se trenutno pripravlja tudi ustrezna zakonodaja, ki bo uredila tudi druge prejemke in pravice, ki jih potrebujejo invalidi.

Nadomestilo za invalidnost je denarni prejemek, namenjen preživetju oseb, ki imajo status invalida po ZDVDTP. Ustavno sodišče RS je ta zakon z ustavno odločbo, objavljeno v Uradnem listu RS, št. 122/2007, z dne 28. 12. 2007, razglasilo za protiustaven in določilo enoletni rok za odpravo neskladja. Iz obrazložitve te odločbe izhaja, da je treba zgoraj omenjenim invalidom zagotoviti ustrezno varstvo že v okviru sistema socialnega varstva in jim tako zagotoviti predvsem minimalno stopnjo dohodkovne varnosti. Splošno znano je, da je raven zagotovljene socialne varnosti invalidov nizka ter da obstaja povezava med invalidnostjo in revščino. Prav tako so potrebe invalidov drugačne od potreb povprečnega človeka, z njimi povezani materialni stroški zaradi invalidnosti pa so še višji od stroškov za zadovoljevanje potreb povprečnega človeka ter predvsem različni glede na vrsto in stopnjo invalidnosti. Eno izmed temeljnih načel socialne varnosti je tudi načelo enotnosti socialne varnosti, po katerem se enotno določi minimum pravic in organizira socialna služba. Vendar pa prav posebno varstvo invalidov zahteva posebno obravnavo. Ker ZDVDTP posebnih potreb invalidov ne upošteva, je treba urediti takšen sistem dodeljevanja socialnih transferjev, da bi lahko zadovoljil osnovne potrebe invalidov ter jim na ta način zagotovil življenjsko raven, primerno spoštovanju njihovega osebnega dostojanstva.

21.04.2011 je Vlada RS sprejela predlog Zakona o spremembah in dopolnitvah Zakona o socialnovarstvenih prejemkih, na podlagi katerega bodo invalidi po ZDVDTP nadomestilo za invalidnost še vedno uveljavljali po ZDVDTP, v sistemu socialnovarstvenih prejemkov pa bodo lahko uveljavljali tudi varstveni dodatek. ZSVarPre namreč določa, da imajo osebe, ki so trajno nezaposljive, trajno nezmožne za delo oziroma starejše osebe (63 let ženske oziroma 65 let moški) pravico do varstvenega dodatka – s tem se izenačuje vse trajno nezmožne in trajno nezaposljive osebe, ne glede na razlog njihove nezmožnosti. Pri uveljavljanju nadomestila za invalidnost se materialni položaj upravičenca ne upošteva, pri uveljavljanju varstvenega dodatka pa se upošteva tudi materialni položaj upravičenca. Poudarjamo, da so osebe s statusom invalida po ZDVDTP samske osebe, če nimajo družinskih članov, kot jih opredeljuje ZSVarPre (npr. zakonca, otroke,…), niso pa družinski člani svojih staršev, kot je večkrat napačno razumljeno. To pomeni, da se dohodki in premoženje staršev take osebe pri uveljavljanju pravic iz javnih sredstev ne upoštevajo, upoštevajo se le dohodki in premoženje te osebe in njenih morebitnih družinskih članov. Posebne pravice invalidov, ki so utemeljene prav v posebnih osebnih okoliščinah invalidov, zaradi katerih so ti prikrajšani pri uživanju določenih dobrin ali jim je oteženo uresničevanje določenih pravic, pa se bodo uredile s predpisi s področja varstva invalidov. Ta zakonodaja je že v pripravi.

Skladno z navedenim se bo položaj invalidov po ZDVDTP precej izboljšal. Poleg nadomestila za invalidnost bodo lahko uveljavljali tudi varstveni dodatek (od 01.01.2012 dalje). Skupna višina nadomestila za invalidnost in varstvenega dodatka za osebe s statusom invalida po ZDVDTP (ki nimajo drugih prejemkov in premoženja, ki bi vplivalo na višino varstvenega dodatka) bo znašala 450 EUR. Po sprejemu ustrezne zakonodaje na področju invalidskega varstva pa bodo lahko uveljavljali tudi druge pravice, bi bodo utemeljene na njihovih posebnih osebnih okoliščinah.

Priloge:

Popravki predloga

Verzija predloga z dne, 7. 3. 2011 | 14:52:55

PREDLAGAM DA SE POVIŠA MINIMALNO NADOMESTILO ZA INVALIDNOST

Predlagam da se poviša minimalno nadomestilo za invalidnost z sedanjih 288 evrov na vsaj 500 evrov,saj invalid ki je že od ranega otroštva invalid ne more preživeti z tako niskim nadomestilom za invalidnost,ki je še za hrano na mesec ni dovolj kaj šele za kakšna prehranska dopolnila kot so vitamini itd....Zelo me moti da se invalide in socijane primere daje v isti koš,zdravi ljudje si bodo še vedno čahko našli kakšno delo,invalid bo pa do smrti odvisen od pomoči drugih in tisto malo denarja ki ga dobi ki ga ni dovolj niti za hrano. pa še invalidske pokojnine jim ne priznajo,priznajo jim samo nadomestilo za invalidnost zato ker so od otroštva invalidi in niso nikoli imeli službe oziroma delali.Moti me pa tudi to da dajejo zavodim za invalide ki živijo pri njih in so 100 odstotni invalidi kar po 1500 evrov in še več na mesev,za invalide ki so 100 odstotni invalidi ki živijo doma pa komaj 288 evrov na mesec +nekaj malega za nego in pomoč na domu,ki jo v veliki večini opravljajo kar starši ki morajo biti svojim otrokom na razpolago 24 ur na dan ker invalid potrebuje stalno pomoč pri vsem celo na stranišču,in si ne morejo privoščiti da bi imeli službo ,in ker je pomočnik občutno predrag in nebi od invalidske nič ostalo.

Komentarji