Ukinitev Vzajemne zavarovalnice in njena priključitev k ZZZS
Zakaj bi plačevali dvojne položnice in vso to administracijo, ki stoji za njimi, če bi lahko plačali samo eno in bi s tem zmanjšali število zaposlenih v državni upravi. Seveda bi bilo na prilogi k položnici zapisano koliko stane obvezno in koliko dodatno zavarovanje. Lahko pa bi izbirali ali želimo plačevati dodatno+obvezno zavarovanje ali samo obvezno ali pa nobenega.
Predlog MOČNO podpiram, v obliki ukinitve "prostovoljnega zavarovanja", ne v obliki "ene položnice".
Dodatno zavarovanje je de facto postalo obvezno, ker si je težko zamisliti imeti neplačno dodatno zavarovanje in hkrati resno zboleti.
Hkrati se del sredstev za zdravstvo tako preliva iz "obveznega" sistema, kjer deluje sistem solidarnosti (prispevki so odvisni od višine prihodkov) v prostovoljni del, kjer velja načelo flat-rate. Na ta način se skrivoma zmanjšuje "solidarnostni faktor". Če bomo šli naprej v tej smeri, bomo kmalu Amerika, kjer je kvalitetno zdravstvo dosegljivo le bogatim.
Predlagam, da se predlog dopolni v smeri UKINITVE prostovoljnega dela, prenosa omenjenih 20 do 30 EUR/mesec v obvezno zavarovanje, s tem da bi bil tudi ta del definiran kot procent prihodkov. Na ta način bi zaposleni z 500 EUR neto plače morda plačevali le 5 ali 10 EUR dodatka, tisti z 10x višjo plačo pa tudi 10x višji dodatek.
Hkrati predlagam, da vlada PREPOVE določitev "zgornje meje" za prispevke in OBDRŽI načelo solidarnosti. Predlogi "zgornje meje" za razne prispevke (tudi pokojninske) je nekaj, kar se v zadnjem času pojavlja v javnosti v sklopu ostalih neolibelarnih mantr.
Tudi men se zdi nepotrebno dvojno plačevanje zavarovanja. Stvar bi bilo potrebno poenotiti, vendar pa mislim, da bi bilo potrebno področje liberalizirati in iz javnega zavoda prenesti celotno zavarovanje na privatne zavarovalnice.
Torej, prispevek se plačuje kot del plače, vsak posameznik pa se odloči komu ga bo plačeval. Določanje višine prispevka seveda ostane v pristojnosti države, da se lahko ohrani solidarnostni princip zdravstvenega zavarovanja.
Če se bo izkazalo, da so večji sistemi učinkovitejši, bo to po naravni poti pripeljalo do združevanja posameznih zavarovalnic.
Ukinitev Zavoda za zdravstveno zavarovanje predlagam zato, ker je znano, da v javnih organizacijah, kjer delovanje kadrov ni podvrženo zakonitostim trga in nadzori lastnikov ni zadostne učinkovitosti. Poleg tega se bistveno poveča možnost za koruptivna dejanja.
Združitev obveznega in dopolnilnega zavarovanja v novo obvezno zavarovanje bo pomenilo ustrezno ureditev področja, ki ne zagotavlja dovoljšne zdravstvene zaščite nekaterih državljanov.
Predlagam da se ukine prostovoljno zdravstveno zavarovanje. Ta denar dajemo trem zavarovalnicam ki pa nimajo v prvem planu zdravje svojih strank ampak predvsem tržni interes ( povečati dobiček ). S tem ko imamo tri zavarovalnice imamo tudi tri vodstvene strukture ki jih plačujemo prav z naslova prostovoljnega zdravstvenega zavarovanja ( potrebujemo samo eno in sicer ZZZS ). Ta isti denar mislim da so vsi pripravljeni plačati v obliki obveznega zdravstvenega zavarovanja. Od tega predloga ne pričakujem veliko ker vlada nima interesa ali poguma tega narediti. Mislim da zdravje ni tržna niša za žepe brez dna in sem tudi mnenja da bi predlog v primeru da bi ga vlada resno obravnavala naletela na resno opozicijo interesnih skupin, v tem primeru bi pa predlagal referendum.
Za dodatno zavarovanje plačujemo 20-30 eur/mesec.
Za obvezno pa plačujemo od 14 do 1500 in več eur/mesec, odvisno od prihodka.
Vodstvene strukture, razen morda pri vzajemni, se plačujejo preko večinoma drugih zavarovanj. Avtomobilskih npr., ki imajo dosti višjo premijo.
To bi bilo lahko le, če bi bila vsa zavarovanja obvezna. Ker je zavarovanje pri Vzajemni prostovljno predlog nima smisla.
Ponudnikov dodatnega zavarovanja je več, kateri ponujajo različna zavarovanja (cene in pogoji so različni).
Vzajemna ne spada načeloma pod državo direktno.
Žal ne moraš biti ne zavarovan, če si zaposlen.
Se strinjam dober predlog.