Skoči do osrednje vsebine
Prijava v aplikacijo

Ste pozabili geslo?

Registracija

Predlagam vladi
Predlog z odzivom pristojne institucije

Večji fonti na cenah in deklaracijah

6021 OGLEDOV 6 KOMENTARJEV

Večina starejših (ki jih je v naši družbi čedalje več) ima v trgovinah težave s prebiranjem cen in s primerjavo količin, zapisanih za primerjavo, prav tako deklaracij na izdelkih. Zato predlagam vladi, da določi najmanjšo velikost fontov, ki bo dovolj velika, da bo zapisano lahko prebrala tudi večina starejših. Alternativa večjim črkam so lahko tudi lupe/povečevalna stekla, dostopne na vogalih stalaž.

11 glasov

1 glas

Če bo predlog prejel vsaj 11 glasov za in več glasov za kot proti, ga bomo poslali v obravnavo pristojnemu ministrstvu.

AVTOR L Lina 2 predloga
STATUS PREDLOGA
  • PREDLOG POSLAN
  • KONEC OBRAVNAVE
  • ODGOVOR

Odgovor


25. 3. 2011

Odziv Ministrstva za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano

V Sloveniji splošno označevanje predpakiranih živil ureja Pravilnik o splošnem označevanju predpakiranih živil (Uradni list RS, št. 50/2004, 58/2004 – popr., 43/2005, 64/2005 – popr., 83/2005, 115/2005, 118/2007 in 45/2008 ZKme-1), ki povzema Direktivo 200/13/ES Evropskega parlamenta in Sveta z dne 20. marca 2000 o približevanju zakonov držav članic v zvezi z označevanjem, predstavitvijo in oglaševanjem živil. Pravilnik v 3. členu (način označevanja) določa, da »morajo biti označbe na živilu v slovenskem jeziku, na opaznem mestu embalaže, tako da so zlahka vidne, razumljive, nedvoumne, jasno čitljive in neizbrisne ter ne smejo biti skrite, nejasne ali prekinjene z drugim besednim ali slikovnim gradivom«, ne predpisuje pa minimalne velikosti črk. Neustrezna velikost črk, ki onemogoča branje želenih informacij, je eden glavnih vzrokov za nezadovoljstvo potrošnikov v zvezi z označbami na živilih. V postopku sprejemanja na ravni EU je nova, posodobljena zakonodaja na področju označevanja živil. Predlog Uredbe Evropskega parlamenta in Sveta o zagotavljanju informacij o živilih potrošnikom med drugimi novostmi uvaja predpisano minimalno velikost črk (srednji črkovni pas = 1,2 mm ali več) za seznam obveznih podatkov.

Na Ministrstvu za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano pričakujemo, da bodo novosti, predvidene v predlogu Uredbe o zagotavljanju informacij o živilih potrošnikom, izboljšale kakovost označb ter omogočile potrošnikom, da prepoznajo in ustrezno uporabijo živilo.

Odziv Ministrstva za gospodarstvo

V zvezi s predlogom pojasnjujemo, da je velikost številk pri označevanju cen izledkov določena v Pravilniku o načinu označevanja cen blaga in storitev (Uradni list Republike Slovenije št. 63/99, 27/01 in 65/03), ki določa način označevanja prodajnih cen in cen za enoto izdelkov, ki jih podjetja ponujajo potrošnikom. Skladno s tem pravilnikom se šteje, da sta prodajna cena in cena za enoto izdelka označeni čitljivo, če je velikost številk najmanj 3mm. Pri označevanju cen v obliki cenika sta prodajna cena in cena za enoto izdelka označeni čitljivo, če je velikost številk najmanj 5mm. Pri označevanju cen na polici, kjer je izdelek nameščen, je prodajna cena označena čitljivo, če je velikost številk najmanj 4mm, cena za enoto izdelka pa, če je velikost številk najmanj 2mm. Glede deklaracij, to je pisnih podatkov o izdelku, ki morajo biti navedeni na embalaži izdelka ali na samem izdelku, ni predpisa, ki bi enotno določal velikost črk tovrstnih podatkov. Težava je tudi raznovrstnost izdelkov na trgu, ki so poleg tega, da za njih obstajajo različne zahteve glede (obsega) informacij za potrošnike, tudi različnih velikosti in različnih embalažah. Enotno predpisana velikost črk zato ne bi bila primerna za vse izdelke enako, ne bi pa želeli, da bi takšen predpis privedel do opuščanja nekaterih informacij, ki so koristne za potrošnika. Menimo, da je alternativni predlog predlagatelja precej bolj primeren in tudi dobrodošel – verjamemo, da bi ga z veseljem podprli številni potrošniki. Upamo pa tudi, predstavniki trgovcev. Navedeni predlog bomo zato posredovali Trgovinski zbornici Sloveniji. Ta bi lahko, po našem mnenju, tovrstne predloge in izboljšave, prijaznejše do potrošnika, vključila v svoja pravila oziroma priporočila svojim članom.

Priloge:

Komentarji