Skoči do osrednje vsebine
Prijava v aplikacijo

Ste pozabili geslo?

Registracija

Predlagam vladi
Predlog z odzivom pristojne institucije

Predlog za usmerjanje mladih glede visokega šolstva

6478 OGLEDOV 7 KOMENTARJEV

Pozdravljeni

Sedaj ko sem v zadnjem letniku bolonskega magistrskega študija in ko imam včasik pomisleke ali sem izbral pravo smer študija sem se domislil in zato predlagam sledečo rešitev pri usmerjanju maldih glede visokega šolstva in srednjega šolstva.

Predlagam da se izdela brošure velikosti 10-20 strani kjer je podrobno a vseeno poljudno napisano kaj se v določeni panogi dela. Te brošure naj se naredi za vsak ustrezen študij (panogo). Brošure naj jo definira Ministerstvo za visoko šolstvo in tehnologo v sodelovanju z Zavodom za zaposlovanje ter Ministrstvom za šolstvo in šport..

Naprimer izdela naj se brošure za ekonomijo, kemijo, biologijo, fiziko, itd.

Naj dam primer. Recimo, da izdajo brošuro za kemijo. V brošuri naj bodo zelo na kratko opisane fakultete ter srednje šole v primeru ko gre za usmerjanje otrok na osnovnih šolah, ki se dotikajo te problematike, ter delo ki ga kemiki opravljajo. Delo naj bo opisano slikovito in naj odraža realo stanje. V brošuri naj bodo podani podatki o brezposelnosti in načrtovane potrebe panoge. Največji del brošure naj bo namenjen opisu dela.

Brošura naj bo dostopna na internetnih straneh ministrstva ali kje drugje, če se ugotovi potreba. brošure naj se tiska v omejenih izdajah npr. ena (po vsako) na srednjo šolo ali gimnazijo ter osnovno šolo in sicer naj bodo izdaje na srednjih šolah omejene po širini tematike, ki se v večini priteči tej srednji šoli. Npr. če je to ekonomska srednja šola, naj ima brošuro za ekonomijo in upravo (torej EF,FDV,FU...).

Jaz bi bil zelo vesel take pomoči ko sem se sam odločal o vpisu na fakulteto.

10 glasov

2 glasova

Če bo predlog prejel vsaj 11 glasov za in več glasov za kot proti, ga bomo poslali v obravnavo pristojnemu ministrstvu.

AVTOR F Feedback 10 predlogov
STATUS PREDLOGA
  • PREDLOG POSLAN
  • ZADNJA SPREMEMBA
  • KONEC OBRAVNAVE
  • ODGOVOR

Odgovor


25. 3. 2011

Odziv Ministrstva za šolstvo in šport

Ministrstvo za šolstvo in šport posveča veliko pozornosti poklicnemu usmerjanju in svetovanju bodočim dijakom in študentom. Poudariti pa je potrebno, da imajo na tem področju zelo pomembno vlogo svetovalne službe na šolah, saj je ena izmed njihovih nalog tudi poklicno usmerjanje in svetovanje. To, kar je v predlogu omenjeno, se na nek način že izvaja. Na spletnih straneh ministrstva imamo objavljeno povezavo do Poklicnega kažipota, ki je namenjen iskanju izobrazbe za pridobitev poklica ter znanj za poklic in razvoj kariere. V pomoč je osnovnošolcem, srednješolcem, staršem, odraslim in strokovnim delavcem. Poklicni kažipot je sestavljen iz tiskane mape in informativnih vsebin na spletnem mestu www.mojaizbira.si. Spletno mesto www.mojaizbira.si obsega najpomembnejše informacije o poklicih in izobraževanju. Mojaizbira.si omogoča preprost in učinkovit dostop do zbranih informacij, ki bi jih sicer morali iskati po številnih spletnih straneh. Baza podatkov združuje informacije s strani Ministrstva za šolstvo in šport, Andragoškega centra Slovenije, Obrtne zbornice, Zavoda za zaposlovanje, GR Inženiringa in mnogih drugih ustanov. Podatki so predstavljeni na enostaven in pregleden način. V veliko pomoč bodo pri odločanju o nadaljnji poklicni, izobraževalni poti, seznanjanju z novostmi in tudi pri opravljanju vloge dobrega svetovalca. Spletno mesto s takim pristopom presega okvire delovanja posameznih institucij, ki so posredno ali neposredno povezane s poklicno orientacijo in vseživljenjskim svetovanjem. Pri oblikovanju tega spletnega mesta so se namreč prvič na državni ravni združili vsi javni zavodi, ki so državna avtoriteta na področju izobraževanja, zaposlovanja in svetovanja. Na spletnih straneh ministrstva pa so prav tako objavljeni srednješolski programi, kjer je med drugim mogoč tudi vpogled v predmetnike posameznih programov. Programi so dostopni na naslovu: www.mss.gov.si/si/solstvo/srednjesolsko_izobrazevanje/programi_v_ss/. Ministrstvo za šolstvo in šport v sodelovanju s Centrom RS za poklicno izobraževanje in Zavodom RS za zaposlovanje letno organizira delovna srečanja svetovalnih delavcev osnovnih in srednjih šol na temo novosti na področju srednješolskega izobraževanja, vpisa učencev v srednje šole, poklicnega usmerjanja in trga dela. Na teh srečanjih seznanjamo osnovne šole s Poklicnim kažipotom, srednje šole pa opozarjamo, da posredujejo podatke. Poleg tega se na drugih srečanjih svetovalne službe na srednjih šolah seznanjajo z vsemi novostmi na področju visokošolskega izobraževanja. Zavedamo se, da je to le ena izmed možnosti, preko katere dobijo bodoči dijaki in študentje koristne informacije. Poleg svetovalnih služb na šolah, pa imajo pomembno vlogo tudi izkušnje starejših vrstnikov, družina…

Odziv Ministrstva za visoko šolstvo, znanost in tehnologijo

Ministrstvo za visoko šolstvo, znanost in tehnologijo se strinja, da je usmerjanje in informiranje mladih glede nadaljnjega izobraževanja zelo pomembno. Menimo tudi, da je na svetovnem spletu, preko raznih organizacij in dogodkov ter izobraževalnih institucij zainteresirani javnosti posredovanih ogromno podatkov, na podlagi katerih se posameznik lahko odloči glede svoje izobrazbe. Poleg vsakoletnih informativnih dni, dogodkov kot so Informativa in Študentska arena, so informacije o posameznih študijskih programih predstavljene na spletnih straneh visokošolskih zavodov, ki jih izvajajo. Zavod za zaposlovanje preko Centra za informiranje in poklicno svetovanje nudi individualno pomoč pri odločanju o prihodnjem izobraževanju, prav tako je tovrstna pomoč zagotovljena na osnovnih in srednjih šolah. Na visokošolskih zavodih delujejo karierni centri, ki študentom nudijo celostno podporo pri kariernem in študijskem odločanju. V zadnjem času je opaziti, da podatke o nadaljnjem šolanju iščejo starši namesto svojih otrok oz. da bodoči študenti ne znajo poiskati želenih informacij, kar pa ne pomeni, da se teh informacij ne da dobiti.

Odziv Ministrstva za delo, družino in socialne zadeve

Na Ministrstvu za delo, družino in socialne zadeve se že kar nekaj let načrtno ukvarjamo s promocijo poklicev – ne le tistih, za katere se na trgu dela pokaže primanjkljaj, temveč vseh, saj je poklicno usmerjanje dejavnost Zavoda Republike Slovenije za zaposlovanje še iz časa nekdanje Jugoslavije. Že ob ustanovitvi samostojne Slovenije je bil tako vzpostavljen CIPS – Center za informiranje in poklicno usmerjanje, ki je v 20-ih letih postal eden ključnih elementov za pomoč pri načrtovanju poklicne kariere in je na voljo prav vsakemu državljanu. Kasneje je bil vzpostavljen še NCIPS – Nacionalni center za informiranje in poklicno usmerjanje, ki nudi informacije in pomoč pri svetovanju vsem strokovnjakom, ki se pri svojem delu znajdejo v vlogi poklicnega svetovanja. Spletna stran NCIPSa: www.ess.gov.si ponuja veliko uporabnih povezav, s katerimi je odločitev za pravilno izbiro študijskega programa lažja:

  • CIPS
  • EURES
  • @ svetovanje
  • Info točka za tujce
  • Štipendije
  • Obrazci
  • Odgovori na pogosta vprašanja

Ena izmed dejavnosti CIPSa je bila pomoč osnovnošolcem v zaključnih razredih osnovne šole pri poklicnem usmerjanju ter ustrezni izbiri nadaljnjega izobraževanja. Danes je nabor dejavnosti veliko obsežnejši, pristopi pa računalniško podprti, saj omogočajo povezave poklicev in ustreznih izobraževalnih ustanov na posamezni ravni izobraževanja. Način uporabe je enostaven in uporabniku prijazen, dostopen na svetovnem spletu tako, da lahko posameznik, ki je v dvomih pri načrtovanju svoje nadaljnje poklicne poti, kjerkoli je le možen dostop do omrežja, zbira informacije; dostop ima tudi do posebnega vprašalnika, s pomočjo katerega lahko preveri svoje poklicne interese tako doma kot v tujini. Ob predhodnem dogovoru se lahko tudi neposredno obrne na usposobljenega kariernega svetovalca. Obstajajo pa še drugi spletni naslovi, na katerih lahko zbirate uporabne informacije pri načrtovanju poklicne poti: www.mojaizbira.si www.virtualno-središče.si.

Priloge:

Popravki predloga

Verzija predloga z dne, 20. 1. 2011 | 17:50:27

Predlog za usmerjanje mladih glede visokega šolstva

Pozdravljeni

Sedaj ko sem v zadnjem letniku bolonskega magistrskega študija in ko imam včasik pomisleke ali sem izbral pravo smer študija sem se domislil in zato predlagam sledečo rešitev pri usmerjanju maldih glede visokega šolstva.

Predlagam da se izdela brošure velikosti 10-20 strani kjer je podrobno a vseeno poljudno napisano kaj se v določeni panogi dela. Te brošure naj se naredi za vsak ustrezen študij (panogo). Brošure naj jo definira Ministerstvo za visoko šolstvo in tehnologo v sodelovanju z Zavodom za zaposlovanje.

Naprimer izdela naj se brošure za ekonomijo, kemijo, biologijo, fiziko, itd.

Naj dam primer. Recimo, da izdajo brošuro za kemijo. V brošuri naj bodo zelo na kratko opisane fakultete, ki se dotikajo te problematike, ter delo ki ga kemiki opravljajo. Delo naj bo opisano slikovito in naj odraža realo stanje. V brošuri naj bodo podani podatki o brezposelnosti in načrtovane potrebe panoge. Največji del brošure naj bo namenjen opisu dela.

Brošura naj bo dostopna na internetnih straneh ministrstva ali kje drugje, če se ugotovi potreba. brošure naj se tiska v omejenih izdajah npr. ena (po vsako) na srednjo šolo ali gimnazijo in sicer naj bodo izdaje na srednjih šolah omejene po širini tematike, ki se v večini priteči tej srednji šoli. Npr. če je to ekonomska srednja šola, naj ima brošuro za ekonomijo in upravo (torej EF,FDV,FU...).

Jaz bi bil zelo vesel take pomoči ko sem se sam odločal o vpisu na fakulteto.

Komentarji