28. 1. 2011
Odziv Ministrstva za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano
Odločitev o tem, da se lahko nek aditiv uporablja v živilih ni v pristojnosti posamezne države članice EU, ampak je to določeno s predpisi EU. Vsak aditiv, ki se lahko doda v živilo mora ustrezati merilom čistosti, njegova uporaba v živilu pa mora biti tehnološko upravičena. Na nivoju EU je področje aditivov urejeno z direktivami in uredbami. Uredbe so za države članice v celoti zavezujoče, direktive pa morajo države članice v celoti implementirati v svoj pravni red. Na nivoju EU so aditivi, ki se lahko dodajo v živila urejeni s tremi krovnimi direktivami, in sicer z direktivo o sladilih, barvilih in z direktivo o aditivih za živila razen barvil in sladil. Tudi merila čistosti, katerim morajo ustrezati aditivi, so na nivoju EU predpisani v treh krovnih direktivah. V Sloveniji je področje konzervansov, ojačevalcev arom in tudi ostalih funkcijskih razredov aditivov urejeno s Pravilnikom o aditivih za živila (Uradni list RS, št. 100/2010) in s Pravilnikom o merilih čistosti za aditive (Uradni list RS, št. 72/2010). Zaradi varovanja zdravja ljudi je treba varnost aditivov, ki se uporabljajo v živilih za prehrano ljudi, oceniti še preden se dajejo na trg EU. S sprejetjem Uredbe št. 1331/2008 Evropskega parlamenta in Sveta o vzpostavitvi skupnega postopka odobritve za aditive za živila, arome za živila in encime za živila se vzpostavlja za odobritev teh treh kategorij snovi učinkovit, časovno omejen in pregleden postopek, ki omogoča prost pretok na trgu EU. V skladu z okvirom za oceno tveganja v zvezi z varnostjo živil, ki ga določa Uredba 178/2002 mora biti odobritev za dajanje teh snovi v promet podeljena šele po neodvisni znanstveni oceni. Tej oceni, za katero je odgovorna Evropska agencija za varnost hrane (EFSA), mora slediti odločitev o obvladovanju tveganja, ki jo sprejme Komisija s sprejetjem uredbe po regulativnem postopku, ki je zavezujoča v vseh državah članicah. Evropska komisija je v letu 2010 s sprejetjem Uredbe Komisije (EU) št. 257/2010 določila program za ponovno oceno varnosti aditivov za živil, ki so bili v EU odobreni pred 20. januarjem 2009. Ta program izvaja EFSA, prednostna pa se izvaja na področju barvil. Ne moremo se strinjati z vašo navedbo, da Slovenija ne skrbi za zdravje svojih državljanov in ne izvaja ukrepov, s katerimi se zagotavlja varnost živil, ki se prodajajo na našem trgu. Na območju Slovenije je s strani inšpekcijskih služb, ki delujejo v okviru Ministrstva za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano in Ministrstva za zdravje zagotovljen reden nadzor nad živili, ki so v prometu. Kot članica EU pa smo dolžni spoštovati načela prostega pretoka varnih in kakovostnih živil.
Glede na odziv prisdtojnega ministrstva:
Kaj vse počnejo evropske in svetovne agencije za prehrano in podobne ustanove pod vplivom raznih močnih lobijev, se zdaj že malo ve.
Zanima me samo tole:
Pogosto se naše institucije izgovarjajao na Evropo. Če bi Evropa rekla, da je npr. pasteta s strihninom varna v določenem okviru, ali bi jo pojedli?
Predlagam elegantno rešitev.
Dodatno obdavčenje hrane, ki imajo vsaj en E, ki spada v rizično skupino in ni potreben v živilu.
S tem bi se cene živil približale tistim, ki so pridelane na bolj ekološki, bio, naraven ... način.
Morda še dodatek, da se zavajajoč napis brez konzervansov odstrani iz embalaže oziroma dopolni. Npr.: Brez konzervansov - dodani drugi aditivi.
Ministrstva oz kar celotna vlada skupaj s parlamentom in strokovnjaki (farmacevti) nas strupijo že desetletja in to z najhujšimi strupi! Soja, umetna sladila, natrijev glutaminat, na stotine E-jev.....! Odgovor naših vrlih politikov in strokovnjakov? Tukaj je eden o citatov, ki sem ga dobil od enega vidnejših slovenskih politikov:"Gotovo ne moremo biti politiki o vseh temah popolnoma podučeni in vedno se dogajajo napake. Strinjam se o škodljivosti hrane, kar je posledica tehnološke družbe in želje po dobičku.".
Se pravi da dobro vedo, da nas strupijo!
Pa kaj potem? Glavno, da farmacevti dobro služijo!
naj si vsak sam izbere kaj bo užival, le jasno mora biti označeno, da ne zavajajo potrošnikov,
vsak si naj sam izbere ali bo užival sintetična (škodljiva) prehranska dopolnila ali pa naravna, se razume testirana, ki so nujno potrebna v današnem času, ko niti domače pridelana hrana ne vsebuje več niti približno količino vitaminov kot jih je pred desetletji, da o mlajših generacijah sploh ne govorimo, večina uživajo le hrano, ki je lepa na izgled in včasih tudi dobra (stvar ukusa) je pa povsem prazna, kaj se tiče koristnih sestavin za normalno funkcioniranje telesa, tudi ti mladi se bodo postarali in problemov bo na pretek, seveda zaradi posledic te hitre hrane
lp
Evropska unija predpisuje, katere aditive in v kakšnih količinah bomo zaužili. Slovenski hlapci pa temu brez pomisleka prikimajo.
Vlada in ministrstvo za zdravje si ne upata prepovedati rakotvornih snovi v našu prehrani! Ni samo Aspartam, Saharin,.... Ob tem so še strupena zdravila, soja, natrijev glutaminat, .... Vse to so dokazano strupi za človeški organizem, vendar so farmacevtski, naftni, kemični in ostali lobiji tako močni, da si nihče v Sloveniji ne upa prepovedati teh stvari.
Zato pa prepovedujejo rastline, ker marihuano pač uživa dokaj malo prebivalcev, pa še ti so marginalizirani in lahko z marihuano počnemo kar se nam zljubi!
Glede na videno in slišano na ministrsstvu za zdravje garantiram, da teh strupov ne bodo prepovedali, ker to ni interes in ker se v tem poslu vrti preveč denarja! To je odgovor naših vrlih funkcionarjev na ministrstvu za zdravje.
V enem od komentarjev sem že napisal, pa naj tu ponovim: Vsem tem lobijem so se naši politiki in funkcionarji potegnili v r.. do gležnjev!
Predvsem bi pa morali ASPARTAM prepovedat!!
zanimivo, da se v trgovinah najdejo tudi izdelki, ki ne vsebujejo nobenih umetnih aditivov, pa so kljub temu obstojni in okusni (celo bolj kot industrijsko predelana hrana!) ... in zakaj se pri vseh prehrambenih izdelkih ne stremi k temu? ker zadaj stoji močan lobij, ki mu niti malo ni do tega, da bi se ukinila vsa, tudi glede na hranilno vrednost revna, industrijsko predelana hrana ... polege tega pa so ljudlje, ki se pretežno prehranjujejo z "nezdravo" hrano, redni gostje v bolnišnicah in s tem ima dobiček zdravstvena oziroma farmacevtska industrija ... začaran krog vglavnem ...
He He ministerstvo za zdravje skrbi za polnjenje svojih žepov. In sicer Eji so zelo koristni za farmacijo ki je danes največji biznis in tej farmaciji ni v interesu da smo ljudje zdravi in posledično velja enako tudi za ministrstvo za zdravje. še malo pa bo v veljavo prišel Codex Alimentarius in kaj to momeni? v kratkem prevodu za navadne zemljane: to kar bomo lahko jedli bo kontrolirala največja firma ki se ukvarja z pesticidi in ima monopol v GMO proizvodnji in prodaji. Verjetno se bo inkarniral Matija Gubec če se vse skupaj že prej ne bo raspadlo ... vsej pri nas na vasi. No toliko da se malo oslika delo ministrstva za zdravje naprej pa sami razmišljajte in raziskujte in seveda se bunite ker nihče ne bo delal v vaše dobro če ne boste sami.
Če bomo prepovedali vse E-je, konzervanse in ojačevalce okusa, lakho trgovine zapremo in nakupujemo samo še na tržnici.
Saj ne gre za VSE E-je, itd., ampak samo za tiste, ki so dokazano škodljivi zdravju.
Se najdejo tudi drugi naravni konzervansi sol, sladkor...itd...
Mogoče bi bil rok obstojnosti krajši, ampak je tako ali tako nabavna moč kupcev tako močna da ni bojazni da ne bi v roku prodali...