Skoči do osrednje vsebine
Prijava v aplikacijo

Ste pozabili geslo?

Registracija

Predlagam vladi
Predlog z odzivom pristojne institucije

Nova slovenska zastava

11623 OGLEDOV 20 KOMENTARJEV

Predlagam vladi, da zamenja slovensko zastavo z novo verzijo, ki je bolj primerna kot trenutna, saj nas nihče več ne bo zamenjeval s Slovaško ali Rusijo.

Zgodovinsko utemeljen predlog za novo slovensko zastavo. Simboli ki smo jih že sto in stokrat videli so nam blizu in jih sprejemamo. Povsem običajna reakcija do novih pa je odklonilna. Všečnost novega simbola pa se spremeni, ko ga vidite tretjič, petič, desetič, ...

Prednosti: -Zastava plapola tako vertikalno kot horizontalno in doseže na opazovanega 3D učinek oz. učinek osuplosti. -Je unikatna in ji ni enake. -Ima univerzalen - slovenski zgodovinski oz. heraldično priznani grb. -Ima še vedno osnovne barve (bela, modra in rdeča) iz leta 1848, vendar v drugačni postavitvi. -Je heraldično ter veksilološko pravilna.

Obrazložitev: -Slovenska manjšina in Slovenci po svetu se predstavljajo z Slovensko državno zastavo. -Novo zastavo naj sprejme mešana komisija (heraldiki, veksilologi, zgodovinarji) v sodelovanju z Ustavno komisijo RS. Denar, ki tako ne bi bil porabljen za referendum pa naj se porabi za to, da bi vsako slovensko gospodinjstvo prejelo po eno novo slovensko zastavo na dom. Slika je slabše kvalitete in je zato simbolična. Slika je slabše kvalitete in je zato simbolična.

Slabosti in nepravilnosti stare slovenske zastave in grba: -Grb heraldično in veksilološko ni pravilen, saj vsebuje neenakomerne linije (črte), ki so dovoljeni samo simbolom zgodovinskega porekla (500 ali več let). Grb vsebuje 4 barve (modra, rdeča, bela in rumena), praviloma naj bi jih imel največ 3. -Grb ni zgodovinskega izvora; oznaka triglava je stara 85 let, ostali deli grba 11 let. -Triglav kot tak ne označuje podobe najvišje slovenske gore ampak označuje tro-božanstvo oz. trojno božanstvo, sama oznaka je nepravilno posplošena. -Grb ne predstavlja podobo celotnega Slovenskega naroda ampak samo 3 dežele: Triglav (Gorenjska), Tri zvezdice (Celjska regija) ter morje (Južna Primorska oz. Slovenski del Istre). -Zastava z grbom, ki predstavlja Republiko Slovenijo je na silo podobna Slovaški in Ruski. Nekateri jo celo mešajo s Hrvaško in Jugoslovansko (Srbija, Črna gora) zastavo. Barve nas še vedno uvrščajo na t.i. "balkan" v negativnem smislu. -Tisk v tujini stalno zamenjuje Slovensko zastavo s tujimi zastavami, predvsem s Slovaško in Rusko. -Zastava plapola samo vertikalno in tako ne doseže 3D učinka na opazovanega.

Zgodovinsko utemeljen predlog nove zastave za italijansko zamejsko skupino. Simboli ki smo jih že sto in stokrat videli so nam blizu in jih sprejemamo. Povsem običajna reakcija do novih pa je odklonilna. Všečnost novega simbola pa se spremeni, ko ga vidite tretjič, petič, desetič, ...

Barve samega predloga so iz trenutno veljavne zastave Republike Italije. Sama razporeditev barv ter grba so v smislu predloga.

Zgodovinsko utemeljen predlog nove zastave za madžarsko zamejsko skupino.

Simboli ki smo jih že sto in stokrat videli so nam blizu in jih sprejemamo. Povsem običajna reakcija do novih pa je odklonilna. Všečnost novega simbola pa se spremeni, ko ga vidite tretjič, petič, desetič, ...

Barve samega predloga so iz trenutno veljavne zastave Republike Madžarske. Sama razporeditev barv ter grba so v smislu predloga.

Zgodovinsko utemeljen predlog nove slovenske narodne zastave. Simboli ki smo jih že sto in stokrat videli so nam blizu in jih sprejemamo. Povsem običajna reakcija do novih pa je odklonilna. Všečnost novega simbola pa se spremeni, ko ga vidite tretjič, petič, desetič, ...

Kakor je v navadi za narodno zastavo je predlog isti kakor za državno zastavo, le da je brez grba.

Zgodovinsko utemeljen predlog zastave na premcu (Jack).

Simboli ki smo jih že sto in stokrat videli so nam blizu in jih sprejemamo. Povsem običajna reakcija do novih pa je odklonilna. Všečnost novega simbola pa se spremeni, ko ga vidite tretjič, petič, desetič, ...

Barve samega predloga so iz trenutno veljavne zastave. Sama razporeditev barv ter grba so v smislu predloga.

Zgodovinsko utemeljen predlog policijskega našitka. Slika je slabše kvalitete in je zato simbolična. Simboli ki smo jih že sto in stokrat videli so nam blizu in jih sprejemamo. Povsem običajna reakcija do novih pa je odklonilna. Všečnost novega simbola pa se spremeni, ko ga vidite tretjič, petič, desetič, ...

Uporabnike in vlado naprošam, da sprejmejo moj predlog, v nasprotnem primeru naj mi s proti argumenti povedo, zakaj moj predlog ni primeren.

Lp

Vir:

www.redzion.com/zsopss/o_predlogu.htm

7 glasov

6 glasov

Če bo predlog prejel vsaj 11 glasov za in več glasov za kot proti, ga bomo poslali v obravnavo pristojnemu ministrstvu.

AVTOR M mlad26 45 predlogov
STATUS PREDLOGA
  • PREDLOG POSLAN
  • ZADNJA SPREMEMBA
  • KONEC OBRAVNAVE
  • ODGOVOR

Odgovor


17. 6. 2011

Odziv Ministrstva za javno upravo

Grb, zastava in himna Slovenije so državni simboli, določeni v Ustavi Republike Slovenije. Slovenski grb, zastavo in himno so uvedli že amandmaji k ustavi leta 1989 in 1991, nova ustava pa je njihovo vsebino vključila v 6. člen. Iz državnih simbolov, tudi iz državne zastave, naj bi bilo razvidno, da je nosilec državnosti RS slovenski narod. Obstoječi državni simboli zato temeljijo na zgodovinskih dejstvih. Slovenska narodna zastava izvira iz obdobja prebujanja slovenske narodne zavesti v 18. in 19. stoletju. Ima barve, ki kažejo na njeno takratno slovansko usmerjenost. Bila je to tudi zastava, pod katero je nastala zahteva po združeni Sloveniji, zastava, pod katero so se v drugi polovici 19. stoletja nadaljevale na velikih zborih zahteve po priznanju slovenskega naroda, zastava, pod katero se je nadaljeval boj za slovensko narodno emancipacijo vse do druge svetovne vojne, pod to zastavo se je bil tudi osvobodilni boj slovenskega naroda zoper tujo okupacijo med drugo svetovno vojno. Za oblikovanje in vzdrževanje slovenske narodne zavesti ima ta zastava izjemno simbolno vrednost in čustveni naboj. Iz teh razlogov je bila slovenska narodna zastava prevzeta tudi kot slovenska državna zastava. Da bi tudi na zunaj poudarili njen značaj kot simbol samostojne slovenske državnosti, je bil na zastavo dodan tudi slovenski državni grb .

Način uporabe državnih simbolov, hkrati pa tudi obliko in način uporabe slovenske narodne zastave ureja Zakon o grbu, zastavi in himni Republike Slovenije ter o slovenski narodni zastavi (Uradni list, št. 67/94 in 14/94 – odločba US, v nadaljevanju ZGZH). Ministrstvo za javno upravo, ki je pristojno za tolmačenje in pripravo ZGZH, pojasnjuje, da v Normativni delovni program vlade za leto 2011 oziroma na seznam predlogov zakonov, ki jih bo Vlada RS predložila Državnemu zboru RS, morebitne spremembe veljavne zakonske ureditve državnih simbolov niso vključene. Po vedenju ministrstva se ob pravni ureditvi, ki je že več kot 20 let dejansko nespremenjena, niso pojavljale pobude za spremembo, ki bi imele širši družbeni konsenz, zato v smeri sprememb ministrstvo trenutno ne razmišlja.

Ministrstvo še posebej poudarja, da bi za uveljavitev takega predloga najprej bile potrebne spremembe slovenske ustavne ureditve, za kar je potrebno opraviti predhodno podrobno posvetovanje s strokovno in širšo javnostjo in sprejeti širši družbeni konsenz. Nadalje je potrebno upoštevati, da Ustava RS predpisuje še zahtevnejše pogoje za svoje spreminjanje kot za spreminjanje oziroma sprejemanje zakona. Ustava kot temeljni in hkrati najvišji pravni akt mora biti bistveno trajnejša kot zakoni in drugi akti, zato so njene norme zavarovane pred prepogostim spreminjanjem. Predlogi za morebitne spremembe ustave so tako pomembna in kompleksna tema, da jih je treba proučiti ter predhodno obravnavati v okviru širše razprave, tudi v strokovni javnosti, zato ne morejo biti predmet hitre odločitve na podlagi takšnega predloga, kot smo ga prejeli. Bo pa ministrstvo prejeti predlog, v postopku za spremembo pravne ureditve s tega področja, vsekakor obravnavalo enakovredno z drugimi morebitnimi predlogi, v kolikor se bo v slovenski družbi v prihodnosti oblikovala takšna pobuda s podporo širše javnosti.

Glede na navedeno ministrstvo prejetega predloga za novo slovensko zastavo ne podpira, saj meni, da predlog ni zadosti premišljen in kot tak ni primeren za nadaljnjo obravnavo.

Priloge:

Komentarji




  • 1 1koala

    Sem za predlog, ker je dober, čeprav ne brez stroškovnih posledic.

  • T Triglav

    Zastavo in grb je vsekakor potrebno spremeniti, vendar ne na takšne kot si jo predlagal. Ker nima nobene heraldične ne veksikološke utemeljitve. Slovenija ima najstarejše grbe v Evropi in svetu, pa se jih ne upa uporabiti. Prav tako te barve zastave, ki jih imamo danes predstavljajo Rusijo oz. je nastala z združevanjem slovanskih držav. 3 barve tudi pomenijo 3 države, ki so se takrat združevale. Mi nimamo s tem nič. Izbrana je bila zato, ker je takrat pomenilo "mi in Rusi", zato imajo tudi ostali slovanski narodi te barve v različnih vrstnih redih.

    Uveljavili bi lahko samo črno-belo-črno (katera ne bo pozitivno sprejeta med narodom), ki je veljala v času Karantanije. Ali pa rumena-modra-rumena, ki je bila zastava Kranjske. Notri bi morali dati vse oz. najstarejših grbov, ki zastopajo posamezne dele Države, tako bi zaokrožili vse krajine in njeno zgodovinskost in takšna zastava bi predstavljajo dejansko Republiko Slovenijo.

  • B Boyzl

    sledeč tej logiki razmišljanja bi morali spremeniti predvsem ime države v bolj unikatno, potem nas ne bi več zamenjevali z nikomer.

    zastava pa ...da, je simbol države, vendar jo komaj kdo izmed (bolj oddaljenih) tujcev pozna - pa najsi bo naša ali slovaška ali katera koli druga; poznajo svojo in tistih par svetovno "pomembnih".

     

    dvomim, da kdorkoli, ko se predstaviš od kod si, poskuša locirati tvojo domovino in te popredalčkati preko zastave ali grba ;-)

     

    • L LUČ

      Pozdravlljeni Slovenci,

       

      ravno ob tem prazniku sem razmišljala, da bi morala plapolati zastava.

      Zastave pa nimamo, niti mi sedanja slovenska ni všeč. Zato ne čutim ne da bi jo kupila, ne da bi jo obesila. Večjo pripadnost in veselje sem čutila do jugoslovanske verzije z zvezdico, pa z žitnimi klasi in plamenicami.... in še do predkratkim bi jo tudi z veseljem obesila (če me ne zaprejo).

       

      Podpiran predlog, da je potrebno zastavo spremenit, omogočit sodelovanje državljanov pri tem, ter da jo mora državljan dobit brezplačno in nanjo bit navezan s svojo zgodovino.

      Zastavo bi npr lahko dobil v paketu za rojstvo otroka(vsaj prvorojenca), podobno kot se je tradicionalno naredilo prtičke za krst.

       

      Sama zase lahko rečem, da čutim nacionalno pripadnost, čeprav pa do same države čutim malo. Sem pa po naradu Slovenka in živim v Sloveniji.

       

      Imena države ne bi spreminjala, saj smo od vedno Sloveni. Rezen če gledaš da so nam drugi rekli Veneti, Vendi, Vedi, Vindišarji oz Slovedi, slovendi, slovendci.... (ampak tu gre bolj za različen zapis izgovorjave). V priselitveno teorijo ne verjamem, povezave s Karantanijo so mi všečne.

       

      Pogrešam pa na ravni države kaj več navezav na tiste dolge čase pred 6.st.n.št.

      Slovenci namreč nismo takrat rodili in nastali, ko je nastala Karantanija.

      Osebno nisem mnenja, da je Karantanija napredek in ne le nazadovanje rodovnih skupnosti s svetom starešin v postopno nadvlado in tlačanstvo nekdaj svobodnih Slovenov. Slovenske rodovne skupnosti so sigurno imele svoje motive, našitke, nošo, simbole, po kateri so se rodovi ter narodi ločili med seboj. To bi mene zanimalo in na to bi bila ponosna.

       

      Osebno mislim, da je potrebno povezat se z našo zgodovino, jo ponovno zapisat brez nekih političnih ali krščanskih predispozicij in ideologij, pogledat dlje na čase pred krščanstvom, določit naše vezenine in našitke, nošo, spremenit zastavo, spremenit grb na podlagi naše realne zgodovine, določit praznike.

      (Na švedskem se za praznike hodi v noši okrog. Vsaka švedinja ima svojo švedsko obleko na katero je ponosna. V tej obleki se tudi poročiš- če želiš.).

       

      Od kje panter ne vem, mislim si pa, da je panterjeva podoba lahko v bistvu lev. Levi pa so živeli na našem ozemlju v času ledene dobe torej 10 000 let nazaj. Jamski lev. Če se ne motim, pa je pisalo, da so živeli tudi panterji. Tako da menim, da je ta simbol navezava na ene dolge čase nazaj....

       

      Tudi tem novim praznikom ne sledim. Ne praznujem dneva državnosti, ampak kres oz solsticij. Glede na to, da so to stare navade, ki jih majo nekatere države uzakonjene kot drzavni praznik, menim, da bi lahko to storili tudi mi in vnesli nekaj korenin

       

  • I Igor Božič

    Komentiral bi samo "prepoznavnost" Slovenije pri drugih narodih na osnovi naše zastave. Pred časom je po medmrežju krožila priponka z zastavami raznih držav in si moral ugotavljati, katera zastava spada h kateri državi. Za sosednje države smo večina še nekako vedeli, potem pa se je zaustavilo. Tako, da je bolje, da o tem nehamo debatirati.

    Ali pa vam bomo peli himne držav, da bomo s tem dokazovali njihovo prepoznavnost.....

  • A Alchemist

    Sem proti.

     

    Najprej zaradi panterja. Karantanija je resda bila država proto-slovencev v 7. stoletju, ampak treba se zavedati da takrat grbi in heraldika sploh še nista obstajala, razvila sta se kasneje. Zato je precej tvegano trditi da je imela Karantanija sploh grb, mogoče je imela kak simbol, pa še to je zavito v meglo. Karantanski grb kot ga poznamo (črn heralični panter na srebrnem ščitu) , si je izmislil ljubiteljski zgodovinar Jožko Šavli v 80.letih, in sicer tako da je vzel grb dežele Štajerske (srebrn heraldični panter na zelenem ščitu) in mu le po svojem lastnem občutku spremenil barve. To jaz vidim kot fiktiven simbol, ki izhaja iz modernih nacionalističnih čustev. Če bi že iskali nek simbol Karantanije, mislim da bi bila knežji kamen ali vojvodski prestol precej boljša kandidata.

     

    Drugo je to, da razporeditev barv ni dovolj originalno premišljena. Spet imamo klasično trobojnico in le poševne črte. Pač saj ni v tem nič napačnega ampak mi le ni všeč. Bolj bi mi bilo všeč brez panterja in z ravnimi navpičnimi barvnimi pasovi. Barve bi bile sicer še zmeraj klasične slovanske, vendar postavitev in vrstni red bi bila edinstvena, čeprav nič posebnega.

     

    Naj povem še moj predlog za novo zastavo (to da je sedanja neprimerna je pač itak jasno). Morali bi najprej upoštevati pravila veksililogije, kjer piše da na zastavi ne sme biti nobenega grba ali emblema (obstajajo samo 4 države EU, ki imajo grb na zastavi in to so Slovenija, Slovaška, Španija in Portugalska). Nato bi pa morali izoblikovati neko postavitev naših nacionalnih barv, ki bi bila edinstvena in originalna. Sam sem razmišljal o tem da bi lahko samo sedanje ravne pasove, spremenili v sekane v obliki triglava. Tako bi pač nacionalne barve in nacionalni simbol povezali v eno originalno in edinstveno celoto, ki bi bila kar všečna po mojem mnenju. Pa še pravilno veksililoško zastavo bi imeli.

     

    Spremeniti pa bi bilo potrebno tudi grb, ter ga oblikovati po pravilnih heraldičnih pravilih, ki so precej stroga in natančno predpisana. Tisto kar sedaj imamo je preveč moderno oblikovano in bolj spominja na kak logotip kot na državni grb. Pri himni bi morali le več originalnih kitic vključiti, zato da bi prišlel pravi domovinski čut Zdravljice do izraza.

     

    • z znalček

      Hvala Alchemist za pojasnilo glede panterja in ščita. Moram pa te opozoriti na dve veliki napaki v tvojem predlogu. Prva je to, da vojvodski prestol nima ničesar skupnega s Slovenci, saj so na njem ustoličevali koroške vojvode-Nemce. (Za razliko od knežjega kamna, ki je pa res služil ustoličevanju karantanskih knezov, pozneje pa menda sicer tudi koroških vojvod).

       

      Druga velika napaka, ki pa se je že tako uveljavila, da mogoče sploh več ni napaka, pa je pojmovanje, da pomeni Triglav gora s tremi vrhovi, kar Triglav ni, vsaj jaz ne vem, kateri bi bili ti trije vrhovi, pa sem bil že večkrat gor in tudi ne vem, iz katere smeri naj bi ga gledal, da bi imel značilno obliko. Simbol pa se je že davno tako uveljavil, da morda res nima več smisla trmariti. Spomnimo se samo simbola OF, pa znamenitih kap triglavk svovenskih partizanov.

    • A Alchemist

      Kar se tiče vojvodskega prestola, ti ne morem nič točnega povedat, ker se v to nisem še poglabljal. Lahko pa povem to, da je ustoličevanje koroških vojvod potekalo po starem ritualu še vse do leta 1414, kar tudi pomeni, da je to potekalo v slovenskem jeziku, čeprav so vojvode že davno bili samo in izključno Nemci. Lahko bi tudi tu vlekli povezave seveda.

       

      Triglav geomorfološko gledano res nima treh vrhov. Vendar naj bi pogled nanj iz južne Bohinjske strani nekako spominjal na tri vhrove, čeprav je bolj optična iluzija kot kaj drugega.

       

      www.az&

       

      Kljub vsemu treba opozorit da je velika možnost, da je najvišji vrh Julijcev dobil ime tudi po staroslovanskem božanstvu Triglavu, ki je izpričano v določenih verovanjih zahodnih slovanov ob Baltiku, mislim da v 5. in 6. stoletju. Poleg tega obstaja v dinarskem gorstvu še ena gora s podobnim imenom, Troglav. Sicer pa to po mojem mnenju nima dosti veze. Dejstvo je da je shematizirana oblika Triglava postala simbol slovenskega naroda že v 19. stoletju, med procesom njegove emancipacije, kar se je v času NOB in v času Jugoslavije še utrdilo. Želel bi si le da bi sedanji znak resnično spremenili v pravi grb.

       

  • v vasja Kotnik

    Pred davnimi leti, ko smo se osamosvajali, je Zmago Jelinčič predlagal karantansko zastavo, oziroma njeno različico kot državni simbol. Ne morem razumet, zakaj so takratni veljaki izbrali simbole, ki niso unikatni, ki nas mečejo nekam med slovake, ruse in druge vzhodne države. Imam to priliko, da mnogo potujem po EU, in na žalost še zmeraj nismo prepoznavni. Povsod moram razlagat, da nisem slovak, ampak slovenec!!!!!

    Predlagam vladi, da izdela nekaj predlogov novega državnega simbola, in te predloge objavi v spletu, kjer bi lahko državljani glasovali. To je najcenejša oblika referenduma.

    Postanimo RES prepoznavni po državniških simbolih, pa bomo prihranili marsikateri euro za promocijo države.

  • R RJSlo

    Hkrati z zastavo bi morali zamenjati tudi grb in himno.

  • z znalček

    Ali je komu jasno, od kje se je vzel ta karantanski panter. Kolikor vem tukaj nikoli niso živeli panterji, karantanci pa najbrž niso imeli živalskih vrtov z eksotičnimi živalmi. Še najbližje panterju je v teh krajih panterjeva mušnica. Meni se sicer ta panter niti malo ne zdi podoben panterju, prej zmaju ali neki izmišljeni spaki.

     

    Sicer so mi pa predlagani simboli kar všeč.

  • D Divi Filius

    Podpiram razpravo o novi Slovenski zastavi, ki pa naj temelji čimbolj na zgodovinskih simbolih, saj nočemo zastave, zaradi katere bomo videti kot narod brez zgodovine, nekakšna karibska kolonija. To je namreč napaka večine zastav iz prejšnjega natečaja.

  • K Katrin

    Zastava je kakršna je, imamo jo že 20 let in ne poznam držae, ki bi menjala svojo zastavo vsake toliko časa, ko bi parlament in ljudstvo imelo premalo dela.

  • Ikona uporabnika Anti NWO Anti NWO

    Ta predlog je ze bil enkrat:) Ma zastave in simbolov res ne moramo menjavati tako kot menjavamo srajco. Prevec stroskov, itd.... Sicer pa vsakdo bi rad drugacno zastavo in simbole in prej ali slej bi se vsakega navelicali, ker ljudje smo pac razvajeni, zato naucimo se spostovati in ceniti to, kar imamo.

    • Ikona uporabnika Pyr0Beast Pyr0Beast

      Trenutna zastava je čisto ok in naj ostane taka kot je.

  • A Ariel

    Moram priznati, da mi je tale zastava všeč! Predlog podpiram.

    • b benF86

      Se strinjam.

      Edini pomislek, niti ne toliko nasprotovanje kot zaskrbljenost, je na tem, da tegale panterja v Sloveniji uporabljajo in "forsirajo" takorekoč vse "domoljubne" (beri: rahlo bolj nacionalistične, kot bi bilo potrebno) skupine, kar bi znalo dati tako njim kot drugim državam misliti, da Slovenija po novem podpira tako politiko, česar pa si razen omenjenih skupin in relativno redkih posameznikov najbrž ne želi nihče.

       

      Da ne bo pomote, zastava mi je všeč, tudi panter lepo "paše" nanjo. Potencialna težava leži le v že razloženem.

    • m mlad26

      Jaz sem antinacionalist, sem Evropejec in ne Slovenec, pa kljub temu podpiram panterja. Panter je slovenski simbol, ne pa nacionalistični simbol. Črna Gora in Rusija recimo imata orla! To nima veze z nacionalizmom, to je samo simbol države Slovenija! In ta panter naj bi predstavljal Slovenijo v pozitivni smeri, torej prijazni tujcem!

    • Ikona uporabnika Anti NWO Anti NWO

      Jaz sem pa zemljan:) Sem pa nekako proti novem svetovnem redu, dokler se ne uvede demokracije in svobode narodu, saj nov svetovni red je kot izzum jederske energije in vemo dobro, kako nevarna je atomska energija v napacnih rokah. Mi se nismo pripravljeni za nov svetovni red.