Skoči do osrednje vsebine
Prijava v aplikacijo

Ste pozabili geslo?

Registracija

Predlagam vladi
Predlog z odzivom pristojne institucije

Sprememba zakona požarni varnosti

3214 OGLEDOV 1 KOMENTAR

Predlagam spremembo Zakona o požarnem varstvu: naj se v zakon doda člen, ki oglobi tudi fizično osebo oziroma posameznika, ki pusti svoje vozilo na dovoznih in intervencijskih površinah za gasilska vozila.

Trenutno je zakon urejen tako, da v 62. členu kaznuje samo: "(1) Z globo od 1.300 do 10.000 eurov se kaznuje za prekršek lastnik ali uporabnik, ki je pravna oseba, samostojni podjetnik posameznik ali posameznik, ki samostojno opravlja dejavnost, če: 5. v poslovnih, stanovanjskih ali industrijskih objektih evakuacijske poti in prehodi, dostopi, dovozi ter delovne površine za intervencijska vozila niso proste in prehodne ter označene v skladu s predpisi ali če so oprema, naprave in druga sredstva ob evakuacijski poti nameščena tako, da zapirajo evakuacijsko pot (četrti odstavek 35. člena v zvezi s šestim odstavkom istega člena);"

Proste dovozne poti lahko namreč ta oseba zagotavlja samo, če naroča in tudi plačuje odvoz nepravilno parkiranih vozil. Kar seveda stane, vozniku, ki je nepravilno parkiral pa ne povzroči drugega, kot da mora poiskati svoje vozilo na drugi lokaciji.

V 64. členu je recimo govora o globi posameznika, ki: "1. kadi, uporablja odprt ogenj ali orodje, ki se iskri, tam kjer je to s požarnim redom prepovedano (2. točka prvega odstavka 35. člena); 2. ne poskrbi v skladu s požarnim redom za sprotno odstranjevanje vseh gorljivih snovi, ki niso potrebne za nemoten potek dela, iz požarno ogroženih prostorov (2. točka prvega odstavka 35. člena)."

V nekaterih členih so torej kaznovani kršitelji v drugih pa je določena administrativna oseba, ki na nek način prevzema odgovornost za dejanja neznanih oseb, četudi nima orodij niti pooblastil, da bi te neznane osebe identificirala, legitimirala ali kako drugače kaznovala za njihovo neodgovorno početje. Kar je še posebej zanimivo je namreč to, da vozniki pravzaprav po samem zakonu ne počno ničesar, za kar bi morali biti oglobljeni. Kje v zakonu namreč piše, da ne sme parkirati vozila na dovozni oziroma intervencijski površini?

11 glasov

1 glas

Če bo predlog prejel vsaj 11 glasov za in več glasov za kot proti, ga bomo poslali v obravnavo pristojnemu ministrstvu.

AVTOR K kazan 2 predloga
STATUS PREDLOGA
  • PREDLOG POSLAN
  • KONEC OBRAVNAVE
  • ODGOVOR

Odgovor


1. 4. 2014

Odziv Ministrstva za obrambo

Zakon o varstvu pred požarom (Uradni list RS, št. 3/07 – uradno prečiščeno besedilo, 9/11 in 83/12) v četrtem odstavku 35. člena določa, da morajo biti evakuacijske poti in prehodi, dostopi, dovozi ter delovne površine za intervencijska vozila proste in prehodne ter označene v skladu s predpisi. Termin »proste in prehodne« je generični termin, ki onemogoča parkiranje vozil, postavitev zabojnikov ipd. Zaradi tega termina v zakonu ni treba pojasnjevati, da se na teh poteh ne sme parkirati vozil.

Površine za gasilce ob zgradbah, med katere spadajo dostopne poti za gasilce, dovozne poti za gasilska vozila, postavitvene površine, delovne površine za gasilska vozila, podrobneje določa standard SIST DIN 14090, ki je naveden tudi med referenčnimi dokumenti Tehnične smernice TSG-1-001:2010 Požarna varnost v stavbah. Standard določa namen teh površin ter njihove zahteve za gasilsko in reševalno opremo ter gasilska vozila.

Zakon o varstvu pred požarom določa tudi označitev obravnavanih poti »v skladu s predpisi«. Na podzakonski ravni podrobneje določa označitev dovoznih poti za gasilska vozila in intervencijskih poti Pravilnik o požarnem redu. Označitev dovoznih poti za gasilska vozila se določa z napisom, kot to navaja standard SIST DIN 14090, ki določa tudi označitev delovnih poti za gasilska vozila. Pravilnik o požarne redu določa tudi označitev intervencijske poti v skladu s predpisi o prometni signalizaciji in opremi na javnih cestah, točneje Pravilnikom o prometni signalizaciji in prometni opremi na javnih cestah, ki določa, da na intervencijski poti ni dovoljena ustavitev in parkiranje.

Za zagotavljanje prostih in prevoznih intervencijskih poti, ki so poti na javnih cestah, je pristojna redarska služba in Policija.

Zakon o varstvu pred požarom določa v 5. točki prvega odstavka 62. člena prekršek lastniku ali uporabniku, ki je pravna oseba, samostojni podjetnik posameznik ali posameznik, ki samostojno opravlja dejavnost, ki je tudi odgovoren, če ne zagotovi, da so evakuacijske poti in prehodi, dostopi, dovozi ter delovne površine za intervencijska vozila proste in prehodne ter označene v skladu s predpisi. Tak pristop je posledica celovite ureditve področja varstva pred požarom, za katerega je odgovoren lastnik posameznih stanovanjskih, poslovnih in industrijskih objektov, ki lahko pooblasti ustrezno usposobljeno fizično ali pravno osebo, ki mu je odgovorna za izvajanje ukrepov varstva pred požarom, kot to določa 36. člen.

Glede na navedeno Ministrstvo za obrambo ne predvideva dopolnitve Zakona o varstvu pred požarom na način kot želi predlagatelj.

Priloge:

Komentarji