Skoči do osrednje vsebine
Prijava v aplikacijo

Ste pozabili geslo?

Registracija

Predlagam vladi
Predlog z odzivom pristojne institucije

Nujno zmanjšati razlike med prihodki revnih in bogatih, in bo Slovenija znova država blaginje!!!

2512 OGLEDOV 27 KOMENTARJEV

Vlada naj po nujnem postopku sprejme zakonodajo, ki bo zmanjšala razliko med prihodki revnih in prihodki bogatih, na razmerje največ 1:10. Navedeno razmerje naj doseže na način, da bo sorazmerno davčno bolj obremenila bogate. Za kontrolo tega razmerja naj nujno takoj sprejme ustrezno zakonodajo, ki bo učinkovito sankcionirala nezakonita nakazila iz bančnih računov (krajo denarja in utajo davkov) tako zasebnih kot državnih podjetij. Vlada mora nujno sprejeti tudi zakon, ki bo omogočil izvedbo takojšnjega pripora zoper osebe, ki so si na navedeni način prisvojile več miljonske vsote in zakon, ki bo omogočil zaplembo tega premoženja tudi na računih v tujini oz. davčnih oazah.

20 glasov

4 glasovi

Če bo predlog prejel vsaj 11 glasov za in več glasov za kot proti, ga bomo poslali v obravnavo pristojnemu ministrstvu.

AVTOR G Gusty 1 predlog
STATUS PREDLOGA
  • PREDLOG POSLAN
  • ZADNJA SPREMEMBA
  • KONEC OBRAVNAVE
  • ODGOVOR

Odgovor


15. 2. 2013

Odziv Ministrstva za finance

Z vidika delovnega področja Ministrstva za finance pojasnjujemo, da je davčni sistem obdavčitve fizičnih oseb v Republiki Sloveniji oblikovan tako, da pri obdavčitvi upošteva tudi celotno višino dohodkov zavezanca. Temelji namreč na progresivni obdavčitvi dohodkov, kar pomeni, da višja, kot je davčna osnova, višja je tudi stopnja davka, iz česar izhaja, da so zavezanci z višjimi dohodki v primerjavi z zavezanci z nižjimi dohodki davčno bolj obremenjeni. Iz poročila OECD z naslovom »Tredns in top incomes and their tax policy implications« izhaja, da je elastičnost v obdavčitvi dohodkov oseb z najvišjimi dohodki precej visoka, kar je deloma mogoče pripisati učinku davčnega planiranja, nedvoumno pa imajo spremembe v najvišjih davčnih stopnjah pomemben učinek na obnašanje zavezancev. Za te zavezance v splošnem velja, da so geografsko bolj mobilni kot večina drugih državljanov. Zato je bolj verjetno, da zamenjajo državo rezidentstva v odgovor na višje davčne obremenitve na dohodke ali premoženje, kar je potrebno upoštevati pri določanju višine obremenitve. Saj v nasprotnem ne bodo doseženi želeni učinki oziroma bodo posledice negativne z javno finančnega kot tudi gospodarskega (konkurenčnost, odliv visoko izobraženega kadra v tujino) vidika.

V zvezi s sankcioniranjem nezakonitih nakazil oziroma utaje davkov pojasnjujemo, da Davčna uprava Republike Slovenije (v nadaljnjem besedilu: DURS) v skladu s svojimi pristojnostmi opravlja tudi davčni nadzor, usmerjen v odkrivanje in zmanjševanje obsega davčnih utaj, povezanih s transakcijami v davčno ugodnejša območja, pri čemer pa poudarjamo, da vsaka transakcija, povezana z davčno ugodnejšimi območji, ni nezakonita sama po sebi.

V letih 2010 do 2012 je tako DURS v davčnih nadzorih, usmerjenih na transakcije z davčno ugodnejšimi območji, pri pravnih osebah odkril nepravilnosti v 30,86 odstotkov primerih, pri fizičnih osebah pa v 14,41 odstotkov primerih. Posledici odkritih nepravilnosti sta (dodatna) odmera davka in sankcioniranje zavezancev, ki postopajo v nasprotju s predpisi.

Izhajajoč iz zgoraj navedenega ocenjujemo, da je veljavna pravna ureditev primerna, zato menimo, da predlog s sistemskega vidika ni primeren za realizacijo.

Popravki predloga

Verzija predloga z dne, 23. 12. 2012 | 18:42:56

Nujno zmanjšati razlike med prihodki revnih in bogatih

Vlada naj po nujnem postopku sprejme zakonodajo, ki bo zmanjšala razliko med prihodki revnih in prihodki bogatih, na razmerje največ 1:10. Navedeno razmerje naj doseže na način, da bo sorazmerno davčno bolj obremenila bogate. Za kontrolo tega razmerja naj sprejme ustrezno zakonodajo, ki bo učinkovito sankcionirala nezakonita nakazila iz bančnih računov (krajo denarja in utajo davkov) tako zasebnih kot državnih podjetij. Vlada mora nujno sprejeti tudi zakon, ki bo omogočil izvedbo takojšnjega pripora zoper osebe, ki so si nanavedeni način prisvojile več miljonske vsote in zakon, ki bo omogočil zaplembo tega premoženja tudi na računih v tujini oz. davčnih oazah.

Komentarji