Skoči do osrednje vsebine
Prijava v aplikacijo

Ste pozabili geslo?

Registracija

Predlagam vladi
Predlog z odzivom pristojne institucije

Talne označbe cestišč

4938 OGLEDOV 6 KOMENTARJEV

Predlagam, da se vse talne označbe na cestiščih/vozišč (prehodi za pešce, rob vozišča, sredina vozišča, rob cestišča i.t.d.) na slovenskih cestah označujejo-pobarvajo z oranžno ali vsaj rumeno barvo, z dodatkom odsevnega prahu. Tako bodo talne označne bolj vidne podnevi in ponoči, predvsem pa v slabih vremenskih razmerah.

Pozdrav in lep dan želim , Ahil

12 glasov

5 glasov

Če bo predlog prejel vsaj 11 glasov za in več glasov za kot proti, ga bomo poslali v obravnavo pristojnemu ministrstvu.

AVTOR A Ahil 2011 5 predlogov
STATUS PREDLOGA
  • PREDLOG POSLAN
  • KONEC OBRAVNAVE
  • ODGOVOR

Odgovor


13. 10. 2011

Odziv Ministrstva za promet

Naloga sistema horizontalne cestne signalizacije je omogočiti varno in udobno vožnjo. Za tovrstno signalizacijo (talne označbe) se zahteva, da so dobro vidne pri vseh vremenskih pogojih, da minimalno spremenijo površino cestišča ter da so čimbolj trajne.

Skladno s Pravilnikom o prometni signalizaciji in prometni opremi na javnih cestah, so talne označbe na voziščih in drugih prometnih površinah bele barve, kar predstavlja poenotenje prometne signalizacije s sosednjimi državami. Označbe rumene barve se uporabljajo za označitev mest, kjer je prepovedano parkiranje, za označitev pasov za javni potniški promet, avtobusnih postajališč, fizičnih ovir za umirjanje prometa ter začasne označbe na voziščih pri preusmeritvi prometa.

Izvedba in vzdrževanje označb na prometnih površinah cenovno ni zanemarljivo, zato je v večini držav uveden sistem izbire materialov in kontrole kvalitete. Glede na to, da se za izdelavo talnih označb uporabljajo različni materiali se tudi pri nas uporabljajo Evropski standardi za spremljanje kvalitete materialov za talne označbe in za spremljanje kvalitete že izvedenih talnih označb. Po standardu SIST EN 1436 se tako ugotavlja koeficient in faktor svetlosti kakor tudi retroodbojnost (nočna vidljivost), kjer se ugotavlja koeficient odbojne svetlosti v različnih vremenskih pogojih ter koeficient drsnosti.

Glede zahtev nočne vidnosti talnih označb je Slovenija primerljiva z drugimi državami, z zahtevano začetno vrednostjo, ki ustreza razredu R2 (≥100 mcd/lux2). Karakteristike talnih označb se s časom slabšajo, kar je odvisno od obremenitve.

Razvoj cestne signalizacije je v zadnjih letih usmerjen v nove materiale in načine izvedbe. Dosedanje tankoslojne označbe čedalje hitreje izpodrivajo debeloslojne označbe, katerih življenjska doba je bistveno daljša, optimalne karakteristike pa novi materiali ohranjajo skozi vso svojo življenjsko dobo. Prednost teh debeloslojnih belih talnih označb niso samo to, da so bolj vidne kot sedanje klasične označbe, ampak so tudi pomemben varnostni element na cestah. Z njimi je omogočena izvedba profiliranih črt, ki so zaradi svoje reliefnosti bolj vidne poleg tega pa so tudi v funkciji »ropotne« črte, ki s hrupom opozori o njenem prevozu in s tem zagotavlja večjo varnost vseh udeležencev v prometu. Ravno zaradi teh prednosti postajajo pri nas in v širšem prostoru čedalje bolj v uporabi.

Priloge:

Komentarji