Skoči do osrednje vsebine
Prijava v aplikacijo

Ste pozabili geslo?

Registracija

Predlagam vladi
Predlog z odzivom pristojne institucije

Racionalizacija in nadzor zaračunavanja zdravstvenih storitev

4453 OGLEDOV 8 KOMENTARJEV

Povsem jasno je, da se blagajna ZZZS koristi za vse mogoče in v veliki meri brez ustreznega nadzora kaj se dejansko plača.

Predlagam, da se uvede :

V primeru zdravniškega pregleda ali kakršnjega koli zdravniškega posega na - pri posamezniku obvezno izdajo računa z navedeno storitvijo kratkim opisom posega. Za resničnost navedbe - dejansko opravljenem delu itd. odgovarjata oba, zdravnik in pacijent kazensko in materjalno.

Gre za to,da se pri zdravnikih ažurira zdravstvena kartica povsem brez možnosti nadzora pacijenta kaj je kot storitev zdravnika dejansko zaračunano ZZZS.

Drugo je nedorečena zakonodaja - pravilnik pravic zavarovancev v primerih, ko gre za izjemna stanja ljudi invalidov, ki zaradi svoje invalidnosti - osnovne bolezni - rabijo tudi na drugih področjih zdravljenja posebne pristope kar ugotovi zdravnik specialist.

Naprimer, ko invalid psihiatrije zaradi strahu sprejema in dopušča zdravniško obravnavo brez škode na osnovni bolezni le pri določenem zdravniku , ki pa ni koncesiona in se z tozadevno potrebo strinjajo tudi specialisti psihiatri se le temu zagotovi povrnitev stroškov zdravniške oskrbe v enaki višini, kot bi jo ZZZS kril v primeru obiska koncesionarja. Sedaj je na tem področju v takem primeru to zavračano kot neupravičeno kljub mišljenju specijalista in dejstvu, da je zadeva za blagajno ZZZS enako draga. Se pa pozablja, da z sedanjim zavračanjem te možnosti Slovenija krši podpisano Konvencijo in vrši diskriminacijo saj v bistvu odreka uveljavljeno pravico povračila - plačila samo zato, ker ni v ustačljeni obliki. To pa je ne le nezakonito ampak tudi butasto.

16 glasov

0 glasov

Če bo predlog prejel vsaj 11 glasov za in več glasov za kot proti, ga bomo poslali v obravnavo pristojnemu ministrstvu.

AVTOR H Hinko MUROVEC 7 predlogov
STATUS PREDLOGA
  • PREDLOG POSLAN
  • KONEC OBRAVNAVE
  • ODGOVOR

Odgovor


25. 5. 2011

Odziv Ministrstva za zdravje

Izvajalci zdravstvenih storitev so že dolžni izdajati informativne račune na sekundarni in terciarni ravni obravnave in za zobozdravstvene storitve. Trenutno se računi za pregled pri izbranem osebnem zdravniku družinske medicine ne izdajajo, ker je model financiranja zapleten in je v osnovi glavarinski model. Zdravstvena kartica omogoča dostop do podatkov o zavarovanju in nekatere druge in ni nosilec podatkov o sami opravljeni obravnavi, torej ne vsebuje informacij o opravljenih storitvah ali dostopa do njih. Natančnejše odgovore lahko da Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije (Zavod).

Namen kartice zdravstvenega zavarovanja je za preverjanje urejenosti obveznega zdravstvenega zavarovanja. Izvajalec jo torej uporabi zato, da preveri ali ima oseba urejeno zdravstveno zavarovanje in ali storitev lahko zaračuna Zavodu. Če zavarovanje ni urejeno, opravljeno storitev izvajalec zaračuna osebi. Obračun opravljenih storitev izvajalec opravi kasneje, brez kartice.

Zavod skrbi za izvajanje pravic obveznega zdravstvenega zavarovanja, ki jih opredeljuje Zakon o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju. Zavod plačuje opravljene zdravstvene storitve vsem izvajalcem, ki so vključeni v mrežo izvajalcev javnih zdravstvenih storitev, to je vsem koncesionarjem in javnim zavodom. Zasebni izvajalci brez koncesije niso vključeni v to mrežo, zato tudi zdravstvene storitve niso plačane iz sredstev Zavoda. Ne gre za ustaljeno obliko, temveč za pravilo, da mora imeti izvajalec z Zavodom sklenjeno pogodbo o opravljanju programa zdravstvenih storitev. Vsako leto se predstavniki izvajalcev, Ministrstva za zdravje in Zavoda pogajajo o odgovorni rabi javnih sredstev. V skupnem dogovoru, ki predstavlja pravno podlago za sklepanje pogodb z javnimi zdravstvenimi zavodi in zasebniki, so ob upoštevanju globalnih ekonomskih možnosti opredeljeni skupni obseg programov zdravstvenih storitev, prednostna področja, potrebne zmogljivosti in elementi za vrednotenje storitev.

Zaradi navedenega menimo, da Republika Slovenija ne krši Konvencije o pravicah invalidov (Uradni list RS-MP, št. 10/08) oziroma katere druge konvencije, ki varuje osnovne človekove pravice.

Priloge:

Komentarji